logo

TKDK Hibeleri anlattı

TKDK Hibeleri anlattı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2017 yılında verilecek destekleri anlattı..

TKDK Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan, 2017 yılı ilk çeyreğinde çağrıya çıkılacağını
ve özellikle Vezirköprü’den proje beklediklerini söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) pazartesi günü Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.
2017 yılında TKDK tarafından çiftçiye verilecek olan destekler hakkında bilgi veren TKDK

Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan, Vezirköprü’de geçtiğimiz yıl başvuru yapan 156 projenin hak kazandığını ve 6 milyon 318 bin lira destek sağlandığını belirtti.
Bülent Turan konuşmasında;
– Verilen destekleri özellikle işletmelerin kendilerini iyileştirmek için kullanmaları doğru olur. Parası olmayan, sadece hibe var diye kalkışanlar umduklarını bulamıyor. Sıkıntı yaşıyorlar. Dedi.
Küçük sermaye ile özellikle süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki, fide fidanı üretimi ve mantarcılık gibi alanların daha verimli olacağını kaydeden Turan:tkdk
– Vezirköprü’de bu tarz işletmeler iş yapacaktır. Bununla birlikte bu bitkilerin en fazla yetiştiği Havza ve Vezirköprü arasında bir paketleme işletmesi kurulabilir. Bu bölge için önemli bir yatırım olacaktır. Dedi.
Daha sonra soru cevap kısmına geçildi.
Örencik Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Arslan:
– Ben yıllardır hayvancılık yapıyorum. Bir çok hibe verildi. Ancak, ihtiyacı olana, işi yapacak kişilere bunlar çıkmıyor. İşi yap
acak kişiler yararlanamıyor. Dedi.
Yurtdağ Mahallesi’nden Dursun Taşan:
– 15 mallık ahırım ve samanlığım var. ne yapabilirim? Dedi.
Dr. Turan:
– Ne yapacağınızı ben bilemem. İhtiyaçlarınızın belirlenmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü’nden veteriner isteyin. Gelip baksınlar, eksiklerinizi neler yapmanız gerektiğini onlar size söyler. Dedi.
Gömlekhisar Muhtarı Yusuf Sarıbaş:
– Bölgemizde mandacılık yaygın. Geliştirmek için ne yapabiliriz? diye sordu. Dr. Turan:
– Vezirköprü’de 200 civarında manda var. 21 işletme manda dursun-tasan-yurtdagıslahı projesinde. Mandacılık gelişebilir. Gelin arkadaşlarımız size yardımcı olsunlaorencik-muhtarir. Dedi.

Share
1098 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?