logo

Toplantı Notları


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekiler Vezirköprü’de muhtarlarla toplantı yaptı.
Protokol açısından zengin bir toplantıydı.
Muhtarlara talepleri soruldu ve tek tek dinlendiler.
Şahsen Belediye Başkanı Sadık Edis ve Kaymakam Kudret Kurnaz’ın konularına ve ilçelerine hakim oldukları izlenimini aldım. Alanları ile ilgili her detayı bilerek gerektiğinde aktaracak kadar hazırlardı.
Mustafa Demir’in iki söylemi dikkat çekti:
“Yolun büyük şehiri, ilçesi olmaz. Yol vatandaşındır.”
“İmkanları birleştirip verimli kullanacağız”
Vezirköprü gibi büyük yüzölçümlü ve muhtarlık sayısı fazla ilçelerde (dağınık ilçelerde de diyebiliriz) büyükşehir yasasının sağlıklı olmayacağını iddia etmiştik. Zaman maalesef bizi haklı çıkardı.
Dağınık Vezirköprü’de özellikle uzaklardaki mahallelerin yeterince hizmet alamadıklarını görebiliyoruz.
Toplantı boyunca konuşan hemen hemen tüm muhtarların ilçe Belediye Başkanı Sadık Edis’e de teşekkür etmeleri, 3. dönemine başlarken neden Türkiye’de en fazla oy alan kişilerden biri olduğunu da gösteriyor.
Ahmetbaba muhtarı İsmail Şişman mesela, “Büyükşehir’in yetkililerine telefonla ulaşamıyoruz. Ama sabah namazından sonra Sadık Başkan telefonla bize dönüyor.” Diyerek konuyu özetledi.
Mahallelerin yol, su ve kanalizasyon sorunlarının bir kısmı çözüme kavuşurken bir kısmı çözüm bekliyor. Başkan Demir, bu yarım kalan işlerin sıraya konarak çözüleceğini belirtti.
Toplantının girişinde ise, 5 ilçeden daha fazla nüfusa sahip Vezirköprü’nün Büyükşehir’den pozitif ayrımcılık almasının şart olduğunu konuştuk.
Bunlarla beraber DSİ’nin alanından gelen şikayetler muhtarların ve toplantıya katılanların diğer şikayet konularının başında yer alıyordu.
Dere ıslahlarının yanında asıl şikayetlerden biri de, özellikle Vezirköprü Barajı’ndan yapılacak sulamanın istenen seviyede olmamasıydı.
AKP İl Başkanı Ersan Aksu bu şikayetleri not ettirdi.
Umarız toplantı boyunca tutulan bu notlar sırasıyla işleme konularak halledilir. Vezirköprü, Başkan Demir’in de sık sık altını çizdiği gibi en fazla oy veren ilçelerden biri olmasının mükafatını bu yolla da olsa alır.
Toplantıdan sonra Mustafa Demir’in TAŞHAN’ı ziyaret ettiğini duyduk.
Yıllardır Büyükşehir Belediyesi’nin kira ödediği TAŞHAN’ı biz defalarca haber yaptık. Hadi bunları görmedi diyelim. Şimdi gözüyle gördüğü bu tarihi mekanın açılması için adım atmazsa Mustafa Demir Vezirköprü’nün hakkında kalmış olmaz mı?
Bir de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın (sadece Demir değil, öncekiler için de geçerli) yerel basınla yüzleşmekten neden kaçtıklarını ya da kaçırıldıklarını anlamak zor. Muhtarlar sıkıntılarını tabi ki anlatacaklar. Ancak muhtarların ilgi alanına girmeyen turizm, istihdam gibi sorunlar hakkında bilgi alamadık.
Vezirköprü’nün sorunlarını duymak mı çözmek mi istemiyorlar acaba?

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...