logo

Toplantıdan notlar..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün alacağı yatırımlar hikaye girişlerindekine benziyor. Az gittik, uz gittik. Bir de bakmışız ki, bir arpa boyu yol gitmişiz.
Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı talimatıyla Vezirköprü’de muhtarlar toplantısı düzenlendi.
Toplantıda önemli açıklamalar olması bizlere gelecek için biraz olsun umut verdi.
Keşke, talimatla değil de, Büyükşehir Belediye Başkanı ya da Vali kendiliğinden bu ücra ilçelerine gelerek bu haberleri verselerdi.
Hem daha fazla umut vermiş olurlardı, hem de ilçeyi unutmadıklarını gösterirlerdi.
Talimatla yapılan toplantı da olsa, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın “İhtisas ya da Organize Sanayi Bölgesi için düğmeye basıldı” açıklaması ilçe için çok geç kalınmış önemli bir açıklamadır.
Ticaret Odası Başkanı Fişekçi’nin bulduğu alanda yapılması beklenen Sanayi Bölgesi en az 10 yıllık bir süreçtir.
Bundan sonra yine umut ediyorum ki, yeni bir “yapılacak, edilecek” dönemi bu iş için de geçerli olmasın.
Samsun’da merkez başta olmak üzere, Bafra, Çarşamba gibi öz evlatlarının ikincileri başlayan Organize Sanayi’de Kavak ve Havza Organize Sanayi yatırımları da devam ediyor. Bunların içerisinde en büyük ilçe olan Vezirköprü’de ise küçük sanayi için bile tartışma neredeyse 10 yılı buldu.
Şimdi Yılmaz’ın açıkladığı Sanayi Bölgesi için beklemeye başlayacağız.
Yine de, Yusuf Ziya Yılmaz’a katıldığım bir nokta var. Diyor ki Yılmaz: “parayı yerin altına gömüyoruz. Kaynaklarımızı kırsal kalkınma için kullanalım.”
Eğer kırsal kalkınmada başarı sağlanırsa yol gibi alt yapı sıkıntıları gerçekten kalıcı olarak çözümlenecektir.
YOL’u VALİ Açıkladı
Vali Şahin’in yaptığı açıklamalardan Vezirköprü-Havza arasındaki yolun aynı şekilde yapılacağı (sadece düzeltileceği) anlaşılıyor.
Daha önce defalarca ilçe gündemine gelen güzergah değişikliği talebinin de kamulaştırma maliyeti sebebiyle yapılamayacağını anlattı Vali Şahin.
İlçede vatandaşların yapılacak yolda güzergah seğişikliği olmazsa, Göğem yokuşunun sıkıntısının ortadan kalkmayacağı noktasındaki eleştirileri baki kalacak.
Vezirköprü’de yöneticilerimizi sık sık görmek isteme sebebimiz ilçe adına ilerisi için önemli açıklamalarda bulunuyor olmaları.
Bir de, gelen bu yöneticilerimiz Vezirköprü’de başka sesleri de dinleyip, sorularına cevap verseler ne güzel olurdu!.

Share
963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...