logo

Trafik sıkıntısının aktörleri..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Hemen herkesin gündeminde olan ve bir süre daha da gündemi meşgul edeceğini gördüğümüz pandemi süreci herkesi bir şekilde etkiliyor.
Hepimizin bir tanıdığı ya hastalanıyor ya da maalesef hayatını kaybediyor.
Gazetemizin (bir süredir) neredeyse bir sayfasının da hayatını kaybedenlerle dolduğunu görüyoruz.
Temizlik ve mesafe başta olmak üzere diğer tedbirler konusunda herkesin, hepimizin dikkatli olmayı elden bırakmaması gerek.

İlçemizin girişindeki tır garajının önündeki kavşağa “sonunda” trafik ışığı kondu.
Uzun zamandır talep edilen trafik ışıkları yapılmadan önce, birçok kazaya sahne olan ve üzücü sonuçlarını defalarca gördüğümüz bir kavşaktı burası.
Bununla birlikte yeni hastanenin önü ve ilçe girişindeki çift yolun başlayıp devam ettiği alanda da bazı önlemler alınması vatandaşların beklentisi olmayı sürdürüyor. Adatepe Kavşağı’nın da içinde olacağı bir önlemler dizisi düşünülmeli.
Bununla ilgili olarak bir iki trafik ışığı ya da bir hız koridoru uygulaması örnekleri çoğu yerde kullanıldığını gördüğümüz uygulamalardan.
Eğer bir çevre yolu tamamlanmazsa, bu uygulamalardan en az biri düşünülmeli.

Parkomat uygulamasının başlamasıyla özellikle ana caddelerde bir rahatlama olduğu görülüyor. Ancak ara sokaklarda yaşanmaya başlayan park ve trafik sıkıntısı “uygulamanın alanının genişletilmesi mi gerekiyor”, sorusunu akla getiriyor.
Daha önce başlatılan tek yön uygulamasının ise, yeniden gözden geçirilmesi gerekliliği ortada.
Özellikle Belediye ile Çınar Ağacı arasındaki yolun gidiş geliş olması, ortaya konacak bir refüjle istenmeyen ikinci sıra parkın kaldırılması düşünülebilir. UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) Vezirköprü’deki tek yön uygulamasını yeniden gözden geçirmelidir.
Mevcut düzende Havza Caddesi başta olmak üzere, Banklar Caddesi üzerindeki trafik yoğunluğu artışı ilçede yaşayanların malumudur. İlçede UKOME’nin görüp görmediğini bilmediğimiz uygulamaların, masa başında alınan kararlarla değil, gelip yerinde görülerek ele alınması gerektiği de ortada.
Tek yön uygulamasına uyanlar kadar uymayanların da denetlemesi de ayrıca bir gereklilik. Özellikle ışıklarda ters yönden gelen araçların daha fazla tehlike oluşturduklarını aktaranlar az değil. Vatandaşlar, “daha önce her yanı kontrol ediyorduk, şimdi ters yön diye bakmadığımızda ters yönden gelen araçlarla burun buruna geliyoruz” diyerek sıkıntılarını dile getiriyorlar.
Tüm trafik uygulamalarının yanı sıra Cumhuriyet Meydanı’na yapılması için bazı işlemlerin bitirilmesi beklendiğini biliyoruz. Ancak bu işlemlerin bir an önce bitirilmesi ve Vezirköprü’nün merkezde büyük bir otopark ihtiyacının karşılanması kamu yararınadır.

Share
42 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...