logo

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; “40 Bin Öğretmenin Boşluğu 20 Bin Öğretmenle Doldurulamaz”

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; “40 Bin Öğretmenin Boşluğu  20 Bin Öğretmenle Doldurulamaz”

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi yaptığı yazılı basın açıklamasıyla; “40 bin öğretmenin boşluğu 20 bin öğretmenle doldurulamaz” ifadelerine yer verdi.

Kamçi yaptığı açıklamada; “2020 yılı Haziran-Temmuz ayında emekli olanlar ve önümüzdeki Haziran-Temmuzda emekli olacaklar hesaba katıldığında yaklaşık 40 bin öğretmenin boşluğu 20 bin öğretmenle doldurulamaz. Ülkemizde öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle dolduruluyor.
Sendikamızın araştırmasına göre; 81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki ücretli öğretmen sayısı 69 bin 326’dır.
Pandemi koşulları nedeniyle birçok kademede yüz yüze eğitime geçilemediği göz önüne alınmalıdır. Şayet yüz yüze eğitime geçilseydi ücretli öğretmen sayısı 100 bini aşacaktı. Ücretli öğretmen görevlendirmesinin yanı sıra 109 bin 616 norm açığı bulunmaktadır. Sadece İstanbul’da öğretmen açığı 34 bin 387’dir. Bazı branşlarda 86-87 puan almasına rağmen atanamayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır.
Dolayısıyla bir yanda 109 bin norm açığımız olacak, 70 bin civarında ücretli öğretmen çalıştıracaksınız, diğer yanda 40 bin öğretmen emekli olacak ama Bakanlık olarak sadece 20 bin meslektaşımızı iş başı yaptıracaksınız. Bu kabul edilemez!”
Türk Eğitim Sen Genel Merkezi olarak aylardır atama bekleyen öğretmenlerle birlikte 2021 yılı içerisinde ilave öğretmen ataması için çağrı yapıldı.
Ek atama en az ücretli öğretmen sayısı kadar olmalıdır. Ayrıca ek atamanın KPSS’ye giren, başarılı olan, kontenjan yetersizliği nedeniyle atanamayan öğretmenler arasından yapılmalıdır.
Şayet 2021 KPSS’nin ardından atama yapılırsa, bunun adı ‘ek atama’ olmaz, ‘yeni atama’ olur. Sendikamızın talebi ek atamadır.
Türk Eğitim Sen olarak Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu genç meslektaşlarımızın haklı ve makul taleplerine kayıtsız kalmayacağını yürekten inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?