logo

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; TECRÜBE SINAVLA DEĞİL ZAMANLA OLUŞUR

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; TECRÜBE SINAVLA DEĞİL  ZAMANLA OLUŞUR

MEB her zaman olduğu gibi olmaz ve anlaşılmaz işlerin peşinde.

Kariyer Basamakları adı altında öğretmenler için bir uygulamaya gidiyor. Neymiş efendim 10 yılını dolduran öğretmen sınava girecek, sonuca göre “ uzman öğretmen “ olacak.
10 yıl sonra tekrar sınava girecek yine sonuca göre “ başöğretmen “ olacak.
İlk uygulama 2006 yılında yapılmıştı. Sonrasında bir daha sınav yapılmayarak ta ayrıca bir anayasal eşitsizlik ortaya çıkmıştı. Tepkilerle karşılanmıştı. Yıllarca pusuya yatan MEB tekrar harekete geçti.
Bu konuyu, Meslek Kanununun gündeme geldiği 23 Ekim 2018 yılından beri yakinen takip ettik. Bakanlık ile her türlü görüşme ve yazışmaları yaptık. Dedik ki 10 YILINI dolduran öğretmen UZMAN ÖĞRETMEN olsun, 20 yılını dolduran öğretmen BAŞÖĞRETMEN olsun.
Bu uygulamayı yardı sürecine taşıdık. Yönetmeliğin 4 maddesine, yönerge ve kılavuzun da birer maddelerine olmak üzere 6 dava açtık.
İlk başından beri Türk Eğitim Sen olarak bu tür uygulamaların okullarımızda, öğretmenler odalarında bir ayrımcılığa sebep olacağını söyleyerek itiraz ettik. Hatta veliler arasında bile öğretmen tercihlerinde ciddi problemlere sebep olacağını ifade ettik. Bu durum öğretmenleri rencide eden bir durumdur.
Boğazına kadar haksız ve yanlış uygulamalara boğulmuş olan bir bakanlık öğretmenini geliştirmek yerine saçma sapan uygulamalara imza atıyor. Anlaşılmaz yönetmelikler ve ödeneksizlikler içerisinde boğuşan bir idareciler ve öğretmenler zor durumda.
Yaz tatilinde bilgisayar başında ve karşısında notlarını okuyan hocayı dinliyor !…
Evet elinde notlarını okuyan, anlatan, örneklendiren değil. Yani adet yerini bulsun misali.
Öğretmenlik sadece BİLME mesleği değil, BİLDİĞİNİ AKTARMA mesleğidir. MEB bir türlü öğretmenini ve eğitimi anlamadı gitti.
TECRÜBE SINAVLA DEĞİL ZAMANLA OLUŞUR.
İş yapacaksanız yıllar önce sebepsiz yere kaldırdığınız “sıra tayinleri”ni yeniden uygulamaya koyun ki adaletsizlikler sonra ersin. İl içi tayinlerde adalet yerini bulsun.
Lakin sizin işiniz kolaylık sağlamak değil sürekli eğitimcinin kafasını meşgul edecek uygulamalara imza atmaktır.
İş yapacaksınız öğretmenler arasında başka bir ayrımcılığa sebep olan “ sözleşmeli öğretmeliği “kaldırın ki kölelik sona ersin.
İş yapacaksanız eğitim çalışanının hakkını almaya gayret edin.
İş yapacaksanız okullara ödenek çıkartın ki idareci-öğretmen dilencilik yapmasın.
İş yapacaksanız önümüzdeki dönem yılbaşından sonra 3600 ile oluşacak açığı kapatmak için maliye bakanlığı ile planlamalarınızı yapın ve tayin takvimini öne çekin.
İş yapacaksanız adam kayırmaları bırakın, madde üzerinden atamalar yapmayı bırakın adil olun, sınav şartı ile atamalar yapın ki il ve ilçelerde kendi göbeğini kesen yöneticiler olsun, kimsenin gözüne bakmasın.
İş yapacaksanız eğer, yapılacak iş çok !….

Share
329 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?