logo

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şubesi Anma Program Düzenledi

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şubesi Anma Program Düzenledi

Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şubesi Çanakkale Şehitlerinin 103.Yılı dolayısıyla Belediye Kültür Merkezi salonunda anma programı düzenledi.

Program’da ebediyete intikal eden Tüm Şehitlerin Ruhu için Abdullah Döven tarafından Kuran-ı Kerim okutulmasıyla devam eden programda konuşan Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi; “Ben bugün burada, tam 103 yıl sonra, bu bayrağın altında konuşabiliyorsam ve burada hepimiz nefesi taa ciğerlerimize çekebiliyorsak, unutmayalım ki birileri nefesini kaybettiği içindir.  Bugün biz bu özgürlüğü yaşıyorsak, ne yapmamız gerektiğini de iyi bilmemiz gerekiyor. Fatih’ten 462 yıl sonra; tarih 1915, yer Çanakkale. Ölü indirdi gökler, ölüm püskürdü yer. Boşandı vadilere,sırtlara kafa,göz gövde,kol,bacak. Bu korkunç tablo “Medeni Avrupa’nın” gerçek yüzünün Çanakkale’de ortaya çıkışıdır. İstiklal Şairinin de dediği gibi; “Medeniyyet dediğin tek dişi kalmış canavar.”  Türk’ün Atası Mustafa Kemal ATATÜRK, “Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyecek-sin! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” Bugün Ordumuz sınır ötesi harekâtta. Afrin’de ve yurt içerisinde vatan savunmasını yapan kahraman asker ve komutanlarımıza diyoruz ki; “Eyy yürekli yiğit !… Adaletin ve fedakârlığın zirvesi. “Mehmetleri gönderdik fidanlar gibi, Ardından ağladık figanlar gibi, Peygamber yanında sultanlar gibi, 40 kurşun yese de şehit ölmezmiş.”  Dedi.

Ardından günün anlam ve önemi ile ilgili gelen mektuplar okunarak devam eden program, Malik Yıldırım’ın hazırladığı sunumla devam etti. Çanakkale’den ilçemize gelen Zeynep ve Seyhan Taştepe Çanakkale destanı ile ilgili yaptıkları sunumla seyircilere duygusal anlar yaşattı.

Sunum sonrasında Vezirköprü Gençlik Derneği tarafından Efelik ruhu gösterisi sunuldu. Seyircilerden büyük ilgi gören program seslendirilen türkülerle sona erdi.

Programa; İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Uzun Türk Eğitim-Sen Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi, Vezirköprü Ülkü Ocakları Başkanı Kemal Karagöz ve vatandaşlar katıldı.

Share
760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?