logo

TÜRKİYE GENÇLERİNE GÜVENİYOR GENÇLER MECLİSE GİRİYOR

TÜRKİYE GENÇLERİNE GÜVENİYOR GENÇLER MECLİSE GİRİYOR

1491214273_18yasevetGençlerin enerjisi meclise hız katacak, şimdi seçenlerin tümü seçilebilecek ve gençlerin iradesi artık mecliste temsil edilecek.

 

Referandum sonrası sonucun Evet çıkması ile seçilme yası 18’e düşecek ve bu sayede ülkenin geleceği olan gençler, gençliğe dair konularda söz sahibi olarak Meclis’te temsiliyet hakkı kazanacak.

 

Gençler ve gençlerin dinamizmi artık devlet tehdidi olarak görülmekten ziyade, ülkenin kalkınmasının bir motor gücü olarak görülmektedir. Sokağa sürüklenmek istemeyen, enerjisiyle meclise renk katmak ve karar alıcı olarak gençlik politikalarına ve Türkiye’nin geleceğine yön vermek isteyen gençlerin meclise girmesiyle seçebilen gençler artık seçilebilecek. Bizim gibi genç nüfusa sahip bir ülkede böyle bir hakkın olması önemlidir.

 

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Gençlik Vakfı Genel Başkanı İsmail Emanet; “Yeni sistemin en büyük özelliklerinden biri gençleri sisteme dâhil ediyor olması. Şu an 18-25 yaş arası ülkemizde 9 milyon genç var ve bu 9 milyon gencin doğrudan temsili şu an söz konusu değil. Biz inanıyoruz ki Türkiye’nin gençleri olarak, gençlerimiz ülkemizin geleceğinde önemli bir rol ve sorumluluk almak zorundadır. İşte bunu doğrudan sağlayabilmek için seçilme yaşının 18’e indirilmesi gençlerimizin önünü açacaktır. Sadece açmakla kalmayıp, gençlerimize bu sorumluluğu verdiğimizde gençlerimiz sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak için daha fazla azim gösterecekler diye düşünüyoruz. Biz eğer bu onlara güveniyorsak ki bu gençlik 15 Temmuz’da ortaya koyduğu ruhla vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkarak, sorumluluk almak gerektiğinde nasıl sorumluluk alabileceğini gösterdi. Bunun yanı sıra bir anayasa değişikliği konusunda hukukçu birinin orada olmaması nasıl yanlışsa, gençlik ile ilgili konuların tartışıldığı, kararların alındığı bir yerde gençlerin olmamasının da o kadar yanlış olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

 

Share
755 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?