logo

Ulu Önder Atatürk, ölümünün 83.yılında Düzenlenen Programla Anıldı

Ulu Önder Atatürk, ölümünün 83.yılında Düzenlenen Programla Anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebediyete intikal edişinin 83.yıldönümü olan 10 Kasım nedeniyle program düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına Kaymakam Halid Yıldız ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından çelenklerin sunulmasının ardından tören programı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Köprülüler Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Enes Topkuşak tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sürdü.

Sözlerine “10 Kasım 1938 Perşembe günü radyonun spikeri titreyerek önündeki bildiriyi okumuştu.” Diyerek başlayan Topkuşak;” ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin resmî tebliğidir. Türk Milletinin ulu şefi, insanlığın büyük evladı Atatürk, dünyaya gözlerini kapadı Milletimize içimiz yararak bu tarife sığmayan kaybından dolayı en derin taziyelerimizi sunarız. Kederlerimizin tesellisini ancak ve ancak onun büyük eserlerine bağlılıkla ve aziz vatanımızın hizmetinde ararız. Kurtarıcını ve en büyük evladını kaybettin, Türk milleti sen sağ ol.” İfadelerine yer verdi.

Topkuşak; “Milli Mücadele dönemi başta olmak üzere Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır, bu ilke sadece tam istiklale sahip olmakla gerçekleşebilir.” düsturu ile hareket ederek bir millete başbuğ olan Mustafa Kemal Paşa; Koordinasyonun, bütünlüğün sağlanmasının çok zor olduğu bir devirde tutsaklığa boyun eğmemek için direnen kadim milletimizi Ergenekon Ovasından çıkarır gibi çıkartmış ve aydınlığa kavuşturmuştur.

Üzerine giydiği ateşten gömleği ile bir milletin varoluş mücadelesini ilmek ilmek işlemiş, zamanın ötesinde, dünyanın baş öğretmen sıfatını almış tek liderini anlamak ve anlatmak için vicdanımız ile bir hesaplaşma gereği duymalıyız. Bu uğurda fikri sorumluluklarımıza sahip çıkmamız da en önereli ödevlerimiz arasında olmadır.

Yaşadığı süre boyunca ruhunda taşıdığı ateş, bir milletin fakru zaruret içinden kurtulmasına ve atinin medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğmasına vesile olmuştur. Hakikatte yattığı yer milletin sinesidir.  57 Yıllık yaşam, 11 Savaş, 24 Madalya, 7 Nişan, 13 Kitap, 1 Ülke ve milyonlarca özgür insan… Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan milletimiz sana en derin şükranlarını sunmaktadır. O, Söylev’inden “Beni hatırlayınız!” kısmını çıkartarak mütevaziliğini gösteriyor, ama biz onu hiç unutmadık ki hatırlayalım. Buradayız! Her zaman olduğu gibi! Modern Türkiye’nin kurucu önderi, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkün büyük evladı… Ruhun şad olsunl” dedi. Konuşma sonrası “Atatürk’ten mektup var” isimli gösterinin sunulması ve şiirlerin okunmasının ardından Köprülüler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi ve ödül töreniyle son buldu.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?