logo

Üvey Evlat ve Festivaller


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün Samsun’dan üvey evlat muamelesi görmesine İllerdekiler alışmış olsa da, Vezirköprü’de alışılmıyor.
Yıllarca Vezirköprü’de FAKÜLTE olmasını istedik. Bafra’ya açıldı.
Açık Cezaevi istedik, Bafra’ya yapıldı.

Vezirköprü Devlet Hastanesi yılan hikayesine dönerken, Terme’ye ikincisi yapıldı, açıldı.
Seçimlerde “Vezirköprü’nün milletvekiline ihtiyacı olmayacak, biz Vezirköprü’nün milletvekilliğini de yapacağız” diyenlerin seçimden sonra ilçeyle ilgilenmediklerini defalarca gördük. Hatta Bafra milletvekilleri Eczacılık Fakültesi için “Bafra’nın hakkıydı” açıklamasını yaptılar.
Bafra’da Kapıkaya Festivali’nin 3.sü düzenleniyor, Vezirköprü’de Falcon Fast’in 2.si parasızlık nedeniyle yapılamıyor.
Diğerlerinin yanında festivali neden önemsiyorsun diyenler olabilir.
Geçtiğimiz hafta Ankara’dan arayan bir dostumuz Yunis Kuzu uyardı, gözümüzden kaçmış, okuduk.
Kastamonu’da düzenlenen 24. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali birçok gazeteciyi de ağırlamış. Bulardan biri de Yalçın Bayer.
Dönüşte yazısında şu ifadeyi kullanmış: “Kenevirin anayurdu sayılan Kastamonu”
Vezirköprü’nün kenevirin başkenti olması yolundaki iddialarınız, iki yazıyla bir anda Kastamonu’ya dönebiliyor.
En önemli reklam ve farkındalık, her ne kadar sosyal medya gelişse de, özellikle yazılı basının gücünde var.
Elimizdeki değerleri iyi ve yerinde kullanmayı başarırsak ilçenin gelecekteki yüzü TURİZM’de o zaman yol alabiliriz. Hatta ilçedeki eksikliklerin giderilmesi için bile bu yazıların önemli katkısı olacağı kanaatindeyim.
İkinci olarak Falcon Fast’in ilçeye ne kazandırdığı sorusu akla gelebilir?
Bafra Kapıkaya Festivali’nin kamp alanında yer kalmadığını söylemek yeterli olur sanırım.
Binlerce kişinin akacağı bir festival (25 bin kişiden bahsediliyor) haline gelen ve profesyonel olarak hazırlandığı belli olan bir festival. Kamp alanındaki çadır tarifelerini geçersek, 20 civarında ücretli etkinlik bulabiliyorsunuz festivalde.
Ayrıca bir not koymuşlar, özel stantlarda bölge sakinleri yerel ürünler satarken, ticari kuruluşlar da uygun ücretle ihtiyaç ürünleri satabilecek.
Samsun ve Bafra’dan Kapıkaya Festival alanına ücretsiz servis imkanı da var.
Ekonomiye katkısını siz hesap edin.
Bunları niye yazdım, hem Kapıkaya’ya gitmek isteyenlerin bilgisi olsun hem de organizasyonlarda eksiklerimizin neler olduğunu görelim diye.
Ancak eklemeden geçemeyeceğim, öncelikle Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Vezirköprü’ye bakışını düzeltmemiz gerek.

Share
163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...