logo

Üyeler Samsun polisinin baskısından, ne yapacaklarını şaşırdı: Bir umut daha sönüyor… Vezirköprülülerin Samsun’daki Derneği Kapanıyor mu? 13 Ocak 2002 Pazar

Üyeler Samsun polisinin baskısından, ne yapacaklarını şaşırdı: Bir umut daha sönüyor… Vezirköprülülerin Samsun’daki Derneği Kapanıyor mu? 13 Ocak 2002  Pazar

İnsanları bir araya getiriyor, ilçenin sorunlarının tartışılmasını sağlıyor; aylarca, yıllarca bir araya gelmeyen Vezirköprülülerin buluşma yeri oluyordu.
Bir nevi hemşeri dayanışmasının, orada kalmış yoksul hemşerilerin güvencesiydi. Biz de olanak buldukça uğruyorduk.
Hayati İvgin’le, belediye çalışmalarını Kemal Özçelik’le eski Halkevini, Şakir Gürbüz’le Rasim Parlar, Münir Pala, Faik beyle, Faik Sakınç’la, daha birçok Vezirköprülülerle orada sohbet etme olanağı bulurduk.
Geceler yaparlardı. Ankara’daki olsun, İstanbul’daki olsun, Samsun’daki olsun özellikle giderdik, “eski dostları” görmek için Vezirköprü derneklerinin gecelerine…
Duyduk ki: dernek nereyi tutsa, kiralasa; polis (aman) vermiyormuş. 3-4 derneğin bulunduğu binadan yer tutan Vezirköprülüler Derneğine, burası okula yakın, başka bir bina bulmuşlar; burada da olmaz. Bir türlü Vezirköprülüler Derneği’ne yaşama olanağı vermiyorlarmış.
Polisin (olur) diyeceği bir lokal yerini bulamamışlar. En az 15-20 yıllık derneği güçlüklere uğratıp kapatmak akıl kârı mı?
Vezirköprü’den doktor için, başka işi için ilimize gidip sıkıntıya düşenlerin yardımcısıydı bu dernek.

Samsun’da Vezirköprülü çoktur. Bunların dayanışma yeri ve bir araya gelip anılarını tazeleme lokaliydi.
Duvarları, eski Vezirköprü’yü; tarihi turistik yerlerini gösteren fotoğraflarla doluydu.
Kaymakamlık, gıda yardımından sonra şimdi de kömür yardımı yapıyor.
Yoksullar Donmaktan Kurtuluyor
Vezirköprü Kaymakamlığı, yoksulların soğuktan donmamaları için hane başına birer ton kömür dağıtımına başladı.
Kaymakam Şevket Cinbir durumu şöyle anlattı:
-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan 800 aileye birer ton kömür dağıtıyoruz.
Bunun için, Başbakanlıktan 70 Milyar geldi. 800 ton kömürün bir anda temini mümkün olmadığı için, ilk etapta 250’şer kilo olarak veriyoruz.
Yurttaşlar, devletin bu yardımından memnun kalırken, bir kısım yurttaşlar da; (bana oy verdi) diye 200-250 milyon geliri olanlara kömür verilirken, hiç geliri olmayanlar, çok yoksul olanlara da verilmesini önleyen muhtarlardan yakındılar.
Kaymakam Şevket Cinbir’de bu uygulamanın muhtarlarla ilgisi olmadığını, yapılan başvurular incelenerek uygun durumu olanlara yardım yapıldığını, daha önce aynı esaslara uygun olarak gıda yardımı yapıldığını bildirdi.
Vatandaş’ın 43.yılı,
Gazeteciliğimizin 50.Yılı
Yaklaşık 13 yıl önce Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nce Samsun’a açtığı yarışmada, haber dalında ikincilik almıştık. Hava böyle soğuktu. Ödül ve plaketimiz Samsun’a gönderilmişti. O zamanın Samsun Valisi Erdoğan Cebeci plaket ve ödülümüzü vermişti.
Önümüzdeki hafta VATANDAŞ’ın 43.yılı…
Bu ekonomik düzende acaba 50’yi bulabilecek miyiz. Tabii bu sadece ekonomik değil, ömür meselesi de…
Ama çeşitli gazetelerin muhabirliğini, hatta bir gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yaptığımız yılları da sayarsak; Gazetecilikte, (50 yıl) yarım asır.
Ne yazık ki: Gazeteciliğin çeşitli dallarında aldığımız ödüller, iki elin on parmak sayısını geçmedi.
Babam rahmetli Mahmut Tek’er, ilçenin kendi kendini yetiştirmiş; aydın insanlarındandı. Ama, o zaman bir silah, bir esrar kaçakçılığı kadar tehlikeli olan gazeteciliğe girmemi istemiyordu.
Elbette bu yokuşta sadece ödüller değil; mahkemeler, tehditler, ekonomik sıkıntılar ve burada yetişmiş 250-300 gencin ya yetişmesinde, veya okuması ile iş bulması, hiç değilse çalışma disiplini edinmesi, Vezirköprü’nün birçok yenilik kazanması temelinin oluşması izleri de vardır.
50 ve 43 yıldan tüm dostlara sevgi ve saygılar… (VETE)

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?