logo

ÜZÜLDÜK..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu.
Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı.
Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu.
Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın.
Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle ‘manidar!’ Öyle ya, idari olarak muhatap aranıyorsa kaymakamlık, eğer siyasi olarak bir hedef konacaksa bu iktidar partisinin ilçe başkanlığı olmalıydı. (Tabii ki saldırarak değil, konuşarak)
Bu kadar büyük olayların yaşanmasına sebep olan işlemin Vezirköprü halkı tarafından iyi kavranamadığı, olayların sebebinin ortaya konamadığı da ortadaki gerçektir. Daha önce de söylediğimiz gibi, vatandaşların taleplerini Vezirköprü Ziraat Odası yaptığı çalışmalar sonucunda hazırladığı dosyayla hem siyasetçilere hem de kamuoyuna sundu. Bu oldukça başarılı bir dosya olarak hazırlanmış.
Konuştuğumuz vatandaşların hiç biri bugüne kadar bu dosyada yazılı 8 maddenin dışında bir iddiada bulunmadı. Yine vatandaşlar genel olarak arazi toplulaştırma işlemine de karşı değiller. Onların karşı çıktıkları uygulanma biçimi.
Kafa karışıklığı olanlar ya da kişisel farklı çıkarlar nedeniyle istemeyenler olsa da küçük bir azınlık.
Bugün yaşanan ve Vezirköprü’de herkesin üzülerek şahit olduğu olayların bu hale gelmesi biraz da vatandaşların taleplerine kulak asılmamasıdır.
Çıkarılan bu yasa ile birlikte uygulamaya konmaya çalışılan arazi toplulaştırma işlemi ilk olarak Vezirköprü’de uygulanmıyor. Çevremizde Durağan, Boyabat, Merzifon ve Gümüşhacıköy’de işlemlerin tamamlandığı ve bölgedeki vatandaşların yapılan arazi toplulaştırma işleminden oldukça memnun olduğu bilgisi geliyor.
Peki, Vezirköprü’de neden ısrarla toplulaştırma işlemine karşı çıkılıyor?
İnsanlar parça parça olan tarlalarının tek bir yerde toplanmasına, tarlalarının yollarının açılmasına, su kanallarının tarlalarının yanından geçmesine neden karşılar?
Burada ya çok ciddi bir bilgilendirme eksikliği var, ya da vatandaşların ifade ettiği gibi anlatılanlarla yapılan uygulama arasındaki farklar karşı çıkışın nedeni oluyor.
İtirazların karşı çıkışa, tapuların eksikliği gibi öne sürülen en büyük nedenin, sadece Vezirköprü’deki vatandaşların arasında olması mümkün değil.
Bu işin rahatça yapılabilmesi için yeniden vatandaşla görüşülmeli, işlemin sonucunda kazanacakları iyice anlatılmalı. Vatandaşın lehine olduğu iddia edilen işlem vakit kaybetmeden yapılmak isteniyorsa, ‘vatandaşa rağmen’ uygulamasından vazgeçilmelidir.
Yaşananlar herkesi üzmüştür. Hem vatandaşa, hem Belediye’ye, hem güvenlik güçlerine, hem de Vezirköprü’ye atılan tahtalar, taşlar vb. aslında kafamıza isabet etmiştir.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...