logo

Vatandaşlar uyarıldı: Balık Tutmayın, Yemeyin! Toplu Balık Ölümleri Korkutuyor

Vatandaşlar uyarıldı: Balık Tutmayın, Yemeyin! Toplu Balık Ölümleri Korkutuyor

İlçemizin Altınkaya Barajı Akçay mevkiinde geçtiğimiz hafta meydana gelen balık ölümleri nedeniyle inceleme başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre ilçemize bağlı Altınkaya Barajı Akçay mevkiinde karaya vuran balıklarla ilgili olarak Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gelen ihbarları değerlendirerek çalışma başlattı. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne haber verilmesi sonrası çalışma başlatan İl Müdürlüğü bölgeye konuyla ilgili olarak Su ürünleri mühendisi görevlendirdi.
Mühendisler 3-4 bölgeden aldığı su ve ölü balık numuneleri tahlil için Samsun’a gönderildi.
Meydana gelen olayın ardından günlük olarak denetim yapıldığını bildiren ekipler, bu süre içerisinde Altınkaya baraj gölü Akçay mevkisinde suya girilmemesi, balık tutulmaması ve hayvanların buradan sulanmaması gerektiğini bildirdiler. Ölü balıklarında toplanarak imha edildiği öğrenildi.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ilçemizde son zamanlarda meydana gelen balık ölümlerinden sonra Vezirköprü Belediyesi olarak toplanılabilinen yerlerden toplanarak Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile imha işlemleri gerçekleştirildi.
Alınan tahlil sonuçalrının ise 15 gün civarında sonuçlanarak bilgi verileceği belirtiliyor.
Yapılan değer ve tespitlerde balık ölümlerinin sadece İsrail Sazanlarında görüldüğü ifade edildi. Diğer balık çeşitlerinde böyle bir sorun görülmediği de verilen bilgiler arasında.
İlçede çeşitli şekillerle duyurular da gerçekleştiren Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri sorunun araştırmasının hızla devam ettirildiğini ve en kısa zamanda sorunun kaynağının tespit edilmesiyle birlite çözümü için gerekli şartların sağlanacağı ifade edildi.

Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?