VEFAİ ABİ’Yİ ANARKEN -82 YILLIK ÖMÜR NASIL GEÇTİ!..

01 Ocak 2020 - 11:15

Vatandaş Gazetesinin kurucusu ve sahibi Vefai TEK’ER’i bundan beş yıl önce kaybettik. Geçen hafta yani 27 Aralık 5. ölüm yıl dönümüydü.
Vefai abinin 82 yıllık ömrü dolu dolu geçti. 82 yıllık yaşamı hemen hemen hep
Vezirköprü sorunları ile uğraşarak geçti.
1950 yılların sonlarında Vezirköprü gibi bir ilçeye matbaa getirmek, gazete çıkarmaya başlamak hangi babayiğidin harcıydı.
Zor şartlar da matbaayı Hacıköy Caddesi üzerinde ıssız bir caddede kurdu. Rahmetli Ali Sezer’le birlikte 19 Ocak 1959’da adını “Vatandaş” olarak belirledikleri gazeteyi çıkarmaya başladılar.
Çekilen zorlukları burada anlatmaya çalışmayacağım. Vatandaş Gazetesi ile birlikte Vezirköprü için verdiği uğraşların hangilerinde başarılı oldu.?..
-Lise yapılması için verdiği mücadele daha sonra Endüstri Meslek Lisesi ve İmam Hatip Liselerinin açılması için verdiği uğraş başarıya ulaştı.
-Hastane ve hastane arsası ile cezaevi arsasının yer değişmesi ve her iki yatırımın da başarılması,
-Bu günkü “Ağaç-iş” fabrikasının “Orman ürünleri sanayi entegre tesisleri” olarak Vezirköprü’ye kurulmasında verdiği uğraş; Vatandaş Gazetesini ve halkı da arkasına alarak verdiği uğraş sonucunda bu büyük tesisin kazanılması büyük başarılardandı.
Daha sonra Kunduz Ormanlarının Osmancık’a devri sorunun da gazetesi ile birlikte verdiği mücadele her şeyin üstündeydi. Gerçi daha sonra Ak parti iktidarı döneminde Kunduzun %60’nın Osmancık’a devri yapıldı ama, artık Vefai abi 82 yaşında ve yataktaydı.
Yüksek okulun kazanılması uğraşında nasıl mücadele edildiğini görmek için Vatandaş Gazetesinin arşivlerinin karıştırılması lazım.
Vefai abinin şu konularda gözü arkada kaldı.
-Yarı açık cezaevinde, Altınkaya barajı nedeniyle kapanan Vezirköprü-Alaçam yolunun Şahin Kayasına kurulacak bir köprü ile yeniden ulaşımın sağlanarak Vezirköprü esnafının eski canlılığına kavuşmasının sağlanması.
-Vezirköprü-Osmancık arası karayolu ulaşımının açıklaması ve Vezirköprü-Havza, Vezirköprü-Durağan yolunun çağdaş anlamda ulaşımının sağlanması konusunda gözü arkada kaldı.
-Gene, Vefai abinin son arzularından biri yüksek okula ek bir fakülte açılması ve Huzurevine kavuşmaktı.
Vefai abi, (üç oğlundan Gökşin’i siyasetçi, Gökhan’ı Tıpçı (Dr.), Göktan’ı da İletişimci) üç oğluna da üniversiteli yapmayı başarmıştır.
Rahmetli Emrullah Dinler’le iyi dostlardı. Bir birlerine “Memed Aga” ya da “Vatandaş” diye hitap ederlerdi.
Vefai abi, aramızdan ayrılışının beşinci yılında bile arkadan bu yazıyı yazmak ne kadar zor. Bir görsen halimi rahmet diliyorum, rahat uyu Vefai abi…
Okurlarımın yeni yılını kutlar, nice yıllara ermelerini dilerim.

  • Adınız ve Soyadınız

  • E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)

  • Yorumunuz

© 2014 Vatandaş ● Bağımsız Siyasi Gazete Tüm Hakları Saklıdır.