logo

Vekad “Artık Değil” Projesi İkinci Yılında

Vekad “Artık Değil” Projesi İkinci Yılında

Vezirköprü Eğitim’de Kaliteyi Artırma Derneği (VEKAD), Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi işbirliği ile çevre kirliliği ve su kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla başlatılan ‘Artık Değil’ projesinin bu yılki başlangıç sunumu yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tuncay Yıldırım da katıldığı toplantıda, Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Fatih Üstüner, proje koordinatörleri Erkan Ulaşır ve İbrahim Gümüş konu ile ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Geçen yıl ilki düzenlenen ve pandemi döneminde olmasına rağmen 1 Litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği gerçeği düşünüldüğünde, öğrenciler yaptıkları çalışmalar neticesinde 1 milyar 800 milyon metreküp suyun kirlenmesini engellediler.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren VEKAD Başkanı Erkan Ulaşır; “Proje ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık projesinin desteklenmek adına bir kampanya ve yarışma başlattık.” Dedi.

Ulaşır; “Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz çalışma bu sene İçişleri Bakanlığı Sivil Tolumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden de destek alarak ve büyüyerek devam ediyor. 30 civarında okul ile başladığımız projemiz bu sene 50 okulumuzun gönüllü olarak kampanyaya dahil olmasıyla daha da büyüdü.” Şeklinde konuştu.

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi ile birlikte, Sayın Kaymakamımızın da desteği ile günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ve temiz su ihtiyacı konularında farkındalık oluşturmayı hedefledik diyerek sözlerini sürdüren Ulaşır; “Atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi kaçınılmaz olduğundan, geri dönüşüm ve geri kazanım olmaksızın bertaraf edilen atıklar, hem çevresel boyutta hem de enerji kaynağı kayıpları anlamında dünyamızı tehdit etmektedir. Bunlardan biride evsel atık yağlardır. Proje kapsamında öğrencilerimizde geri dönüşüm bilincini oluşturmayı ve geleceğimize daha temiz bir çevre bırakmayı hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ulaşır; “Projeye katılan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve destek sağlayan tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?