logo

Vezir tekstil, Narlı lif üretimi için uygun Narlı ve Vezir tescillendi..

Vezir tekstil, Narlı lif üretimi için uygun Narlı ve Vezir tescillendi..

Vezirköprü’de yıllardır ekilen kenevir çeşidi olarak bilinen ve isim hakkı için Sertifikasyon Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulan Narlı ve Vezir kenevir çeşitleri artık tescilli.

2019 yılında tescil başvurusu yapılan tescil başvuru olumlu sonuçlandı ve Vezirköprü’nün iki kenevir çeşidi Narlı ve Vezir tescillenerek Türkiye’nin ilk tescilli endüstriyel keneviri oldular.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Müdürlüğüne yaptığı “Narlı” ve “Vezir” isimli iki yeni kenevir çeşidinin tohumluk tescil başvurusu olumlu sonuçlandı.

Üniversitede kenevir alanında çok farklı çalışmaların devam ettiğini vurgulayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Önümüzdeki dönemde ‘Gelecekte kenevir’ adı altında dünyada ve Türkiye’de kenevirin konumunu paylaşacağımız sempozyum yapacağız. Narlı ve Vezir türleri dışında yeni türlerin tescili ve yeni türlerin ıslahına devam edeceğiz.” Dedi.
OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç Kenevir Islah Projesi kapsamında 2013 yılında OMÜ ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak çalışma başlattıklarını anlatarak, “TÜBİTAK’ın da desteklediği projemizin ilk meyvesini 2019 yılında, 2 öne çıkan tohumluğun çeşit tescili için gönderdik. Burada 2 yıl yürütülen çalışma sonucunda ‘Vezir ve Narlı’ adlı kenevir tohumluk çeşidimiz tescil edilmiş oldu. Bu standart üretim modelinin birinci adımıdır. Türkiye’de sertifikalı kenevir üretiminde daha standart, sanayi ve diğer sektörlere uygun ham madde çıkacaktır.” diye konuştu.
“Narlı ve Vezir tohumluk çeşitleri arasında farklılıklar var. Vezir adını verdiğimiz tohumluk, tekstil üretimine daha uygun. İnce saplı, yüksek boyutlu, teknik sap uzunluğu bir hayli iyi durumda ve lif kalitesi de gayet iyi. Narlı çeşidinin ise hem lif hem tohum verimi yüksek. Her iki çeşit de tohum içeriği, özellikle yağ içeriği bakımından çok iyi durumda. Özellikle yüzde 30-35 civarında yağ oranı bulunmaktadır. Vezir adını verdiğimiz çeşidin kullanımına izin verilmesi durumunda SPD etken maddesi Narlı’dan daha yüksektir. Yani bu, şu anlama geliyor. Gerek ilaç etken maddesi gerekse gıda takviyesi anlamında SPD kullanılacaksa, Vezir daha üstün karaktere sahiptir.” Dedi.
Vezir ve Narlı kenevir tohumlarının uyuşturucu özelliklerinin bulunmadığı belirtildi.

Share
40 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?