logo

Vezirağaç’ın iyi değerlendirilmesi gerek!.


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş., sadece Vezirköprü’nün değil, aynı zamanda da bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri.
Türkiye’nin de 523. büyük sanayi kuruluşu..
İlçemizde önemli bir ticari faaliyetin yanı sıra ekonomisi için de önemli bir katkı olduğunu yadsıyamayız.
Sadece 550 kişinin her ay maaşını aldığı, özellikle nakliyesi başta olmak üzere hemen her esnafa da gelir sağladığı düşünülürse ekonomik katkısının ne kadar önemli olduğu daha net ortaya çıkıyor.
Bununla birlikte Vezirağaç’ın büyümesi için çevresinde alan kalmadı.
İmara açılan bu bölgelerde fabrikanın dibine kadar yapılan binalar fabrikanın kımıldatacak yerini bırakmadı.

3.Organize Sanayi hazırlıklarını tamamlamak üzere olan Merzifon’un Vezirağaç’a yer tahsisi için teklifte bulunduğu biliniyor. Yani Merzifon diyor ki, “siz buraya da yatırım yapın, biz size yer verelim.”
Vezirköprü ise 15 yıldan fazla zamandır Organize Sanayi için yer bulamadı, bulunan yerlerin ise Vezirağaç’a uzaklığı hesap edilmedi.
Samsun’a bağlı olduğu için Kalkınmış görünen Vezirköprü, Kalkınmamış Merzifon’a Vezirağaç’ın yapmayı düşündüğü yatırımları üzerinden de talip olmasını seyrediyor.
Sadece Vezirağaç değil, ilçedeki tüm esnafın yararlanmasını sağlayacak olan Kalkınma Öncelik için Vezirköprü’nün Samsun’dan ayrılması (hatırlayanlar vardır) bir dönem gündeme gelse de, uzun zamandır ağza alınmıyor. Dışarıyla bağlantısı olanların bahsedilen avantajları anlatmasını hayranlıkla ve kıskançlıkla dinleyenler, kendi ilçelerinin dinamiklerine inanmadıkları için kımıldamaya gerek görmediler.
Neyse konuyu dağıtmayalım.
Vezirağaç, Vezirköprü için bir şanstır ve bu şansın iyi değerlendirilmesi gerek.
Sadece ekonomik anlamda da değil.

Vezirağaç Fabrika Müdür Tuncer Üstündağ ile yaptığımız sohbette Türkiye’nin genel problemi olan ara eleman ve kalifiye eleman sıkıntısına değindik.
Hemen her yerdeki her sanayi tesisinin ana problemi olduğundan bahsetti Üstündağ.
Vezirköprü’deki Endüstri Meslek Lisesi’nin Vezirağaç ile bir model oluşturarak, hem öğrencilerin iş sıkıntısını hem de fabrikanın ve piyasanın kalifiye eleman sıkıntısının çözülebileceği üzerinde konuştuk.
Üstündağ, Vezirağaç’ın bu yönde oluşacak girişimlere hazır olduğunu ifade etti.
Bu yıl Samsun’a atanan Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Orhan Sarıer’in geçtiğimiz yıllarda bu fikir üzerinden çalışma yaptığını biliyorum. Umarım, bundan sonra devam edecek okul yönetimi başta Vezirağaç olmak üzere sanayi ile ilişkisini doğru kullanıp günün şartlarına uygun ve iş bulma sıkıntısı yaşamayacak bir kulak yetiştirilmesi için kolları sıvar.
Böylece Vezirköprü gençlerinin bir kısmı olsun gurbette iş aramak zorunda kalmaz.

Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...