logo

Vezirköprü Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Çoban, “Kalkınma Kooperatifiyle Vezirköprü’yü zenginleştireceğiz”

Vezirköprü Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Çoban, “Kalkınma Kooperatifiyle  Vezirköprü’yü zenginleştireceğiz”

Vezirköprü Bağımsız Belediye Başkan adayı Mustafa Çoban neden bağımsız aday olduğunu ve Vezirköprü’de neleri değiştirmek istediğini VATANDAŞ Gazetesi’ne anlattı.

Vezirköprü Bağımsız Belediye Başkan adayı Mustafa Çoban gazetemize verdiği demeçte, “Vezirköprü’nün ve Türkiye’nin gelişmesine, oluşturacağımız model ile katkıda bulunacağız.” dedi.
Başkan Çözüm odaklı olmalı!
Belediye Başkanlarının çözüm odaklı olması gerektiğinin altını çizen Çoban; “akılcı düşünerek sorunlara çözüm üretemeyen kişilerden Belediye Başkanı olmaz” dedi.
Çoban’ın oluşturacağını söylediği modeli kısaca; “Bir kalkınma kooperatifi kurulacak. Burada birçok iş kolunda faaliyetler yürütülecek. Özellikle istihdama yönelik gelir getirici işler yapılacak. Kooperatiften de hem üreterek kazanacaklar, hem de kar payı alma şansları olacak.” olarak özetleyebiliriz.
İlçedeki hemen her soruna ilişkin çözüm önerileri olduğunu söyleyen Bağımsız aday Çoban’ın röportajı..

Çoban’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
Vatandaş Gazetesi (VG): Mustafa Çoban kimdir?
Mustafa Çoban (MÇ): Mustafa Çoban 1977 yılında Vezirköprü Esenyurt köyünde doğmuş, ilk ve orta eğitimini Vezirköprü’de tamamlamış bir iş adamıdır. Yaklaşık 20 yıldır gerek ilçemizde gerekse Türkiye’nin farklı yerlerinde özellikle inşaat alanında işler yapan bir Vezirköprülüdür.
VG: Mustafa Çoban neden Belediye Başkan adayı oldu?
MÇ: Ben Vezirköprü’ye hizmet etmek için aday oldum. İlçemizin bâkir kalmış zenginliklerini ortaya çıkarmak için aday oldum. Vezirköprü’deki ortaya çıkarılmamış yer altı zenginlikleri olsun, gelişememiş tarımı ve hayvancılığı olsun, ele alınmayan turizmi olsun, bir türlü yeterli gelişmeyi sağlayamamış şehirciliği olsun ortaya çıkarılmayı bekleyen hazinelerini; dinamiğini ortaya çıkarmak için aday oldum.
VG: Peki neden bağımsız adaylık? Herhangi bir partinin altında aday olamaz mıydı?
MÇ: Vezirköprü 100 yıldır yeterli gelişmeyi sağlayamamışlar. Tüm belediye başkanları da partilerin adaylarıydı. Ne yaptılar? Biz bugün 2001 krizinden daha fakiriz. İlçe olarak geri gittik. Bu yapılamayanlara bakınca “bu iş partilerle olmuyor, Vezirköprü’nün bekleyen işleri partilerle çözülemiyor” diyerek bağımsız ortaya çıkmanın daha doğru olduğunu düşündüm. Vezirköprü’nün partizan olduğunu bilerek aday olduk.
Bizim hedefimiz Vezirköprü Belediyesini kazanmak. Tüm partilerden aday olanlar, oy verenler bizim kardeşimiz. Hedefimiz; bağımsız olarak Belediye Başkanlığını kazanıp Vezirköprü’deki herkesi kucaklamak.
Burada altını çizmek gerek, bizim Belediye Meclis üyesi adaylarımız yok. Vezirköprü halkının seçeceği Meclis üyeleriyle ilçeyi yöneteceğiz. Beraber yöneteceğiz. Diğer adayların söylemlerine bakıyorum, Vezirköprü’yü geliştirmek, sanayi kenti haline getirmek, turizmi geliştirmek gibi dertleri yok. Çalışmaları partilerine oy devşirme politikasıdır. Biz milletimizin seçeceği Meclis Üyeleriyle çalışırız diyoruz.
Vezirköprü yıllardır partizanca düşünceler ve çekişmeler yüzünden geri kalmadı mı? Bu ilçe eskiden olduğu gibi ‘Vezirler diyarı Vezirköprü’ olduğu zamanlardaki gibi güçlü bir hale gelmeyi hak etmiyor mu?
VG: Peki eski güçlü günlere gelmesi için çalışmalarınız neler olacak?
MÇ: Mesela tüm köylerimize doğalgaz getireceğiz. Köylerimizdeki özellikle kadın vatandaşlarımıza yakınlarında kuracağımız Tekstilkent’te tekstil atölyelerinde çalışma fırsatı tanıyacağım. Çocukları varsa kreşlerde bakım olanağı sağlayarak, en az asgari ücret ve sigortalı olarak çalışma fırsatı sunacağım. Bunu da Kooperatifle yapacağım.
VG: Bu Kooperatifi biraz açar mısınız?
MÇ: Biz istihdam sağlayacak işleri Belediye’nin yanında bir kuruluş olarak kuracağımız Kalkınma Kooperatifi sayesinde yapacağız. Kuracağımız Vezirköprü Kalkınma Kooperatifi’ne isteyen her haneden bir kişiyi üye yapacağız. Farklı iş kollarında yapılacak girişimlerden kazanılacak paraların bir kısmını da kooperatif ortakları arasında kar payı olarak dağıtacağız. Özellikle üreticilerimiz bildikleri kooperatif mantığının geliştirilmiş bir yapısını düşünebilirler. Buraya tüm Vezirköprülüler (her haneden bir kişi) üye olabilecekler. Bu yaratacağımız güç birliğini kullanacağız.
VG: Ne gibi iş kollarında çalışacak?
MÇ: Vezirköprü’de ciddi bakır madeni var. Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün yapacağı fizibilite çalışmalarından sonra bu konu üzerinde daha öncesinden yatırım yapmış firmalarla görüşerek madeni hayata geçireceğiz. %49 oranda onları ortak yapacağız. Böylece biz cebimizden para çıkmadan ortak olacağız. Satıştan elde edilen milyarlarca liranın %30’unu üyelere dağıtacağız. Vezirköprü’de üye olan zengin fakir fark etmeden dağıtacağız. Ayrıca vatandaşların kooperatiften borçlanması da mümkün olacak.
VG: Yerinde istihdamı nasıl olacak?
MÇ: Biz yerinde istihdam için aracı olacağız. Biz taşımalı eğitimde olduğu gibi okullarımızın yakınlarında prefabrik atölyeler kuracağız. Devletimizle birlikte çalışacağız. İş-Kur’u kullanacağız.
VG: Sosyal alanlarda neler yapmayı planlıyorsunuz?
MÇ: Öncelikle Vezirköprü’de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın rencide olmadan daha kolay yardım alabilmelerini sağlamak için Vezir Kart uygulamasını hayata geçireceğiz.
Vezirköprü’de iyi kullanamadığımız Türkiye’nin 2. büyük Kanyon’u var. Burada uluslararası bir su sporları festivali yapacağız. Böylece Vezirköprü’deki esnafımız da kazanacak.
Yine Vezirköprü’de iki büyük sıcak su kaynağı var. Dünyanın %7’sini buraya getirebilecek sıcak su rezervimiz var. Termal tesislerle Vezirköprü’yü turizmde önemli bir merkez haline getireceğiz.
Vezirköprü’ye bir acemi birliği vb. getirmek için çalışacağız. İlçemizde orman vasfını yitirmiş binlerce dönüm arazimiz var, buraları kullanmayı düşünüyoruz. Köprülü Mehmet Paşa Silahlı Kuvvetler ismi neden olmasın?
Bedava internet, elektrik, su..
VG: Köylere büyük vaatleriniz var sanırım?
MÇ: Köylerimizde internet, elektrik ve suyu ücretsiz yapmak için planlarımız var. Kuracağımız kooperatifteki biriken parayı Avrupa Birliği’nden bize ayrılan ve kullanmadığımız için geri giden parayı kullanarak temiz enerji kaynağı üreterek, rüzgâr ve güneşle sağlayacağımız enerjiyi köylerimize dağıtacağız.
Ücretsiz elektrik, su ve internet olduğunda da Vezirköprü tüm Türkiye’de örnek olan bir ilçe haline gelecektir.
Şu anda 20 bin metrekare alanda bir kenevir projemiz var. Üniversitelerdeki öğretim görevlileriyle görüşüyoruz. Kenevir her alanda kullanılan bir emtia. Biz bu endüstriden sağlık alanında kullanılan en kazançlı halini üreteceğiz. Bugün dönüm başına 10 bin lira kazanan üreticimiz kooperatifimiz sayesinde 150 bin liraya çıkacak. Bunu üreticilerimiz Amasya Pancar Kooperatifinden biliyorlar zaten. Kenevirin de kazanılabilecek birçok kullanım alanı var.
VG: Son söz olarak ne söylemek istersiniz?
MÇ: Vezirköprü’yü büyük düşünelim, Vezirköprü için büyük düşünelim.
100 yıl öncesinde Vezirköprü Samsun’dan büyüktü. Üretim birçok alanda gelişmiş haldeydi. Ancak siyaset olarak beceriksizlikler sayesinde irade gösterilemediği için geride kaldık.
Bağımsız seçildiğimizde de biz halka hesap vereceğiz. Biz bu söylediklerimizi 3 yıl içinde yaparız. Projelerimiz uçuk kaçık projeler değil. Hepsi yapılabilecek işler. Biz Vezirköprü’yü güzel şekilde inşa edebilirsek kalkınması kaçınılmaz olacak.
Bu anlattıklarımızı da sadece bağımsız olarak yapabiliriz. Partiler büyük paraları yok yere harcıyorlar. Cumhurbaşkanımız Samsun’a geliyor mesela. Vezirköprü’den birçok araç gidiyor. Bunun parasını kim nereden harcıyor? Bu masrafları düşününce insanın aklı duruyor.
VG: Nasıl bir kampanya yapıyorsunuz?
MÇ: Biz yapacaklarımızı anlatıyoruz. 31 Mart’tan sonra hemşerilerimiz “ilçemize neden yatırım gelmiyor?” demesin. Bize verilen her bir oy fabrika, her bir oy geri göç, her bir oy istihdam olacak. Partilere verilen oylar ise maalesef böyle olmuyor. Sorunları yerinde anlatıyoruz, çözüm önerilerimiz söylüyoruz. Vezirköprülü seçmenimiz özellikle sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirler.
VG: Bağımsız adaylığın sıkıntıları neler?
MÇ: Arkamızda herhangi bir güç yok. Önce Rabbim, sonra biz ve halkımız. Biz kalabalık partilerin imkânlarını kullanmıyoruz. Kısıtlı şekilde kampanya süreci yürütüyoruz. Daha çok sosyal medya üzerinden anlatmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımız sosyal medya hesaplarımızı takip etsinler, bizi daha iyi anlayacaklardır.

Share
366 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?