logo

Vezirköprü Barajına 53 trilyon; Duruçay Barajına 23 trilyon gerekli… Kriz Vezirköprü Barajını Etkiledi 21 Ekim 2001 Pazar

Vezirköprü Barajına 53 trilyon; Duruçay Barajına 23 trilyon gerekli… Kriz Vezirköprü Barajını Etkiledi 21 Ekim 2001 Pazar

Samsun AKP Milletvekili Musa Uzunkaya’nın sorusuna Devlet Bakanı’ Edip Safter Gaydalı’nın yanıtı da: Vezirköprü Barajının (17 trilyon baraj 35.894 trilyon TL toplam) 52.894 trilyon lira gerekli olduğu bildirildi.
9657 hektar alanın sulanması hedeflenmiştir. Vezirköprü Projesi, 1993 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen önergeyle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün yatırım programına alınmıştır.
Vezirköprü Barajı 4.11.1993 tarihinde, Vezirköprü Ovası sulaması 22.11.1996 tarihinde ihale edilmiştir; halen inşaatları sürdürülen işlerden 2001 yılı fiyatlarıyla, baraj inşaatı için, 17 trilyon Türk Lirası, sulama şebekesi inşaatı için de 35.894 trilyon Türk Lirası olmak üzere proje için toplam 52.894 trilyon Türk Lirası ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır.
Samsun-Vezirköprü-Duruçay göletinde depolanacak 4,732 milyon metreküp su ile 1299 hektar arazinin sulanması öngörülmüş olup, inşaatın planlandığı sürede bitirilmesi için, 2001 yılı fiyatlarıyla 2.6 trilyon Türk Lirası ödeneğe ihtiyaç vardır.

18 Tavşan beş ayda yüz tavşan oldu…
Angora Yünü Kanada’ya İhraç Edilecek
Genç adam Samsun’un Salıpazarı ilçesinden ilçemize Tarım Kredi Kooperatifi muhasebecisi olarak atanmıştır.
Girişimi seven bir insandı. Angora tavşanları dikkatini çekmişti. Bu hayvanlar, Ankara’da yetiştikleri halde, neden dış ülkeler sahiplensin.
Nemli olduğu için, bu iş için kendi ilçesini düşünmemişti.
Refaattin Karaca, çalışmalarını şöyle anlatıyor:
-Vezirköprü’de Mezbaa ile Oruç köyü arasında bir yer kiraladım. Yirmi tavşan aldım. Yolda ikisi öldü. Haziran’dan bu yana 100 tavşan oldu.
Bunların yünleri değerli, yılda birinden bir kilo iki yüz elli gram kadar yün çıkıyor. Yününün kilosu 50-100 dolar.
Fransa’ya ihraç ediliyor. Elbette umutla baktık bu üretim alanına da…
Özel olarak arkadaşım Ali Şener ve bir Lâdik’li konuğumuzla gitti.
İki kibar genç adam karşıladı bizi…
Girdik geniş besi ahırı gibi bir yere…
Kafesler, kar gibi bembeyaz yüz tavşanla doluydu. Ayrı bir yerde orta yaşta yavrular ambar gibi yerde kobay fare gibi yeni doğmuş tavşancıklar vardı.
Kayseri’den özel yem getiriyor, yonca veriyorlardı.
Su Projesinin İller Bankası’na Verilmesi Bekleniyor
İlçemize Tepeören’den gelecek su için, İller Bankası’nca yaptırılan projesinde, maliyeti: 1 trilyon 245 milyar olarak hesaplandı. Başkan Binici, Ankara’ya gidip izlemek için projenin İller Bankası’na verilmesini bekliyor.
Yedek su
Kargucak’ın Cambaz Çayı’nda bulunan 5 litre suyun şebekeye dahil edilmesi için elektriği çekiliyor.
Başkan Binici izinde, yerine vekâlet eden Basri Demirkan: “Kargucak suyunun elektrikleri çekiliyor; bir hafta on gün içinde yararlanılacak hale gelir.” Dedi.
Kız Yurdu, koy kızlarına okuma olanağı sağlayacak…
Güleser Kaymakam Amcasının Elini Öperek Teşekkür Etti
İlçemiz Mezra İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra kendisini başarılı şekilde yetiştiren öğretmenine yazdığı güzel mektubunda; “okuyup öğretmen olmak istiyorum. Ailemi razı edinceye kadar Vezirköprü’deki okulların kaydı kapandı.” diyen Güleser Çiftçi’yi, Kaymakam Şevket Cinbir liseye kaydettirdikten sonra YİBO’ya yerleştirerek okumasına olanak sağladı.
Lise öğrencisi olan Güleser, okulunun müdürü Ahmet Mutlu ile Kaymakam amcasına giderek, teşekkür edip elini öptü.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?