logo

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis: “Vezirköprü bu üç projeyi de kazanmak zorunda, başka şansımız yok!”

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis: “Vezirköprü  bu üç projeyi de  kazanmak zorunda,  başka şansımız yok!”

Belediye Başkanı Sadık Edis düzenlenen toplantıda Karma OSB, Besi OSB ve Küçük Sanayi Sitelerinin mutlaka tamamlanması gerektiğini söyleyerek; “istihdamın artırılması ve göçün azaltılması için bunları başarmak zorundayız” Dedi. Edis, Vezirköprü Belediyesi yeni binasının da Esentepe’ye yapılacağının altını çizdi.

Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Vezirköprü Belediyesi’nin 2019-2022 yılları arasındaki projeler ve çalışmalar hakkında genel bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’in açılış konuşmasından sonra söz alan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt:

Başkanımıza teşekkür ediyoruz. İlçemize güzel hizmetler veriyor. Yapılanlar ve yapılamayanlar var. Ama hep yapılmayanlar konuşuluyor, bu bizleri üzüyor. Ak Parti 2001 yılından bu yana Vezirköprü’de olsun, ülkemizde olsun güzel hizmetlere imza attı. Vezirköprü’de bazı şeyler olmamış gibi yansıtılıyor. İlçemiz tarım ovası sulamaya kavuştu ve pancar ekimine devam ediyorlar. Suyla birlikte ekonomik katkı ve destek vereceğiz. Çoğu ilde olmayan bir devlet hastanemiz var. Ama neymiş merdiveni yokmuş. Teknoloji çağındayız artık. Hastamız geldiğinde düğmeye basıp istediği kata asansörle çıkabilir. 18 tane asansör var burada. Maalesef hastane ikinci planda kalıyor, merdiven olay oluyor.
Biz Havza- Vezirköprü yolunun ihalesini yaptık. Şu anda Vezirköprü – Havza arası karayolu başlandı. Kış ayında müteahhit firma çalışmalara ara verdi. Yağıştan dolayı yola çıkamıyor, yolda sıkıntılar yaşandığı için. Karayolu durdu deniliyor. Gidip bakın, müteahhit çalışıyor. Bizim dönemimizde hiçbir iş kalmaz. Sulama anlamında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dedi.

Edis icraatlarını anlattı
Daha sonra konuşmasına başlayan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis: Biz üçüncü dönemimizde 2014’den itibaren Büyükşehir yasasına bağlandık. Yaklaşık 1762 kilometre kare yüzölçümü alanımız var. Burada hem Büyükşehir Belediyemiz hem ilçe belediyemizle birlikte ortak koordinasyon çalışmasını organize ediyoruz. Bugün itibariyle Büyükşehir belediyemiz Elbeyi Mahallemizde asfalt çalışmasına devam ediyor. Onun akabinde de Yolpınar’da devam edecek.

Vezirsuyu
Vezirsuyu’nu harekete geçiriyoruz. 3000 dönüme çıkardık bu alanı. Bu alana yaklaşık 21 adet Kır Evi ve 1 tane de hizmet binası yaptık. Ziyaretçi Bilgilendirme ve Tanıtım Merkezi yaptık. İzcilik Kamp Merkezi olarak İzcilik Federasyonu’yla protokol imzaladık. Tanıtım Merkezi’ni İzcilik Kamp Alanı Merkezi olarak kullanıyoruz. Bunun arka kısmındaki alanı da her on günde bir değişim göstererek İzcilik Kamp Alanı olarak düzenliyoruz. 100’er kişilik gruplar halinde buraya izciler gelecek. Bunun yanına da karavan kamp alanı yapıyoruz.

GES büyüyor
Güneş Enerji Santralimizde 1 Megawatt’a kadar elektrik üretiyoruz. Bunun da 1,8 Megawatta kadar ihalesine çıktık. Bu sene bunu 1,8 Maegawatta kadar çıkaracağız.
Sıfır Atık belgemizi aldık. Bu belgemizle kâğıt topluyoruz, atık yanmış yağ topluyoruz, plastik topluyoruz, cam topluyoruz. Bunları ekonomiye geri kazandırıyoruz. Bu Sıfır Atık Belgesini de belediye olarak ilk biz aldık. Haziran ayında da ödül törenimiz var. Buradan kazandığımız parayla okullarımıza ödüllerini vermiş olacağız.
Şu anda beton ve parke çalışmalarımız sürüyor. Çalıştırdığımız arkadaşların hepsi kendi personelimiz. KDV, müteahhit kârı ödemiyoruz. Sarıdibek’te çok programlı liseyi yaptık.
Vezir Otelimizi yeniledik, hizmete açtık. Atatürk İş Merkezi Düğün Salonu’nu yeniledik. Nalbantlı Mahallesi’nde 4 adet tescilli binamız vardı. Kültür evlerimiz devam ediyor.
Köprübaşı’ndaki hazine yerimizi de genişleterek 13,5 dönümlük sosyal tesis haline getiriyoruz. Nalbantlı Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarını bitirdik. Burada kentsel dönüşüm ve gelişim yapmıştık.
10 tane binamızın daha projesini tamamladık bunların altıncı aydan sonra restorasyonuna başlayacağız. Bununla birlikte 49 tane daha evimiz kalıyor. Koruma İmar Plan tadilatını bekliyoruz. Altıncı ayda da o bitecek.
Eski itfaiye binamızı yıktık, bu Vezirköprü’nün kendi malı oldu. Buraya iş merkezi kuruyoruz. Önümüzdeki hafta buranın da temelini atıyoruz.
Bebek kütüphanesi yapıyoruz. Kültür Merkezinin üst katına bir bebek kütüphanesi kuruyoruz. Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne 15 yıllığına tahsisini gerçekleştirdik.
Havuzun üstündeki olan kısma Bilim Merkezi yapıyoruz. Şu anda kaba inşaatı devam ediyor. Haziran ayının 1’inde ihalemiz var. Buranın ihalesini yapıp Samsun’da yapılacak olan Teknofest etkinliklerine burayı da yetiştiriyoruz.
Huzurevinin kaba inşaatını tamamladık. Derneğimizle birlikte yürütüyoruz. İnce işçiliğinin ihalesine çıkıyoruz. 23,5 Milyon TL buranın ihale bedeli. Burada 120 hastamıza bakacağız. 20 dönümlük bir alan. Çevre düzenlemesine başladık ama ekonomik krizden dolayı bırakmıştık.
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne yer tahsisi yapıyoruz burası da 52 dönümlük bir alan. Burada da deneme üretimi yapılıyor.

Otopark Projesi
Çok katlı yer altı otopark var. Bu, meydandaki olan bölgede Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa götürüyoruz bu projeyi. Pancar İşletme Şefliği’nin, müftülük binamızın tapusunu aldık. Öğretmenevinin protokolünü tamamladık. Oradaki yaklaşık 7,5 dönümlük bir alana çok katlı otopark kuruyoruz. Öğretmenevini de kısa bir süre içinde tamamlarız. Oranın inşaatını da biz yapıyoruz. Otopark alanında üstünde sadece iki katlı bir işyeri ve kafeterya var, iki kat aşağı iniyoruz. Geri kalan o kısım tamamen meydan olacak. Öğretmenevi projemizi bakanlığa sunduk, protokolünü yaptık. Kısa bir süre içerisinde de tamamlıyoruz.
Belediye hizmet binamızın projesini tamamladık, zemin etüdüne başladılar. Büyükşehir Belediyemizle birlikte bu projeyi ortaklaşa götürüyoruz. Kısa bir süre içerisinde biz de zemin etüdlerini tamamlayıp, inşaat hazırlıklarına başlayacağız. Burası yaklaşık 11 dönümlük bir alan. Gündüz hiçbir elektrik kullanmayacağız. Burası Vezirköprü Belediyesi olacak. Burada, alt katta market, üst katta restoran olacak. En üstünde de ofisler olacak.

Organize Sanayi
Bizim şu anda üç tane önemli projemiz var. Bunların bir tanesi Vezirköprü Karma OSB, bu günlerdir konuşuluyor. Vezirköprü Karma OSB 2012 yılından bugüne Vezirköprü’nün sulama kapsamına alınmasından bugüne kadar her taraf tarım alanı, yapamıyorsunuz. Hastane bölgesini imar yaptık biz. İmardan geçirmek için çok mücadele ettik. Altı, yedi yıl mücadele ettik. Biz bu Karma OSB’ye çok mücadele ettik ve yerini tespit ettik. Şu an itibariyle burası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız tarafından resmi yazıyla 24.4.2022 tarihinde burası Karma OSB alanı olarak ilan edildi.
Karma OSB proje kapsamında şimdiye kadar toplam 67 yatırımcıdan talep topladık. Vezirköprü Karma OSB projesi kapsamında ön talepte yatırımcılar yaklaşık 3 Milyar gibi bir yatırım bedeli taahhüt etti bize. Biz de valiliğimizin önderliğinde gittik bakanlığa biz buraya Karma OSB kurmak istiyoruz. Bu yatırımda talepte bulunan Vezir-Ağaç’ımız var, tekstilcilerimiz var. Avdan’la Örencik arasındaki bölge. Şu anda kurum görüş yazıları bugün itibariyle tamamlanıyor.
Onuncu, onbirinci ay gibi yatırımcılara yer tahsisini de gerçekleştireceğiz. Bu yatırımcılara üretim yapan yatırımcı arkadaşlarımıza biz buranın tahsisini gerçekleştireceğiz.

BESİ OSB
Diğer bir konu ise 1390 dönümlük Besi OSB, bu yaklaşık bir buçuk iki yıldır bölgemizde devam eden bir konu. Kızılcaören, Doyran, Çamlıca, Tepeören. Bu bölge ilan edilirken bir kaşık suda fırtınalar koparıldı. Buranın ekonomisi batacak, tarımı batacak, koku olacak, Vezirköprü’yü koku basacak. Vezirköprü’deki ekonomi bitecek gibi bir sürü aleyhte yazılar, imzalar. Bizim ilçemiz tarım ve hayvancılık. Başka hiçbir geçim kaynağımız yok ve bununla birlikte istihdam ve onunla birlikte de turizm.
Besi OSB için yatırım yapmak isteyen yaklaşık 155 kişi başvurmuş buraya. 23 bin 850 baş hayvan, bunların hepsi modernize edilmiş. Karakaya Gübre burada yem fabrikası kurmak için başvuru yapmış. Biogara Enerji A.Ş. Gübre Kurutma Fabrikası için müracaat etmiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi Biyogaz Tesisi kurmak için müracaat etmiş. Bu gibi yatırımcılarla biz burada işlem yapmak istiyoruz.
Bununla birlikte 29 Nisan’da da yaklaşık yirmi gün öncede buranın ÇED raporu onaylandı. Buradaki çalışma çevreye hiçbir şekilde zarar vermeyecek. Çevreye etkisi olan Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan bu belge onaylandı. Fizibilite raporu bunun akabinde yapıldı.
Suluova bugün birincisini yaptı, zarar görse ikincisine onay verir miydi? Biz şu anda Vezirköprü mezbahanesinde kestiğimiz hayvanların kanını dereye salamıyoruz. Oradaki biyogaz tesisinin vidanjörü geliyor, bizden kanı alıyor.
Bakanlık dedi ki benim bölgemde, benim meramda hayvancılık ve tarım üzerine çalışma yaparsanız ben size yol veririm. Hayvancılık ve tarım üzerine çalışma yapmadığınız süre içerisinde ben size hiçbir şekilde yol vermem ve vermedi de.
Biz altı yıl mücadele ettik burada. Altı yılımız boşa gitti. O süre zarfında birçok insanımız dışarı gitti ve göç vermeye devam ediyoruz. Vezirköprü’ye bu yatırımların kazandırılması için hep birlikte mücadele edersek başkası kazanmaz, sadede biz kazanırız.

Küçük Sanayi Sitesi
En son söyleyeceğimiz projemiz ise şehrimizin girişindeki olan küçük sanayi sitesi. Tam Karma OSB’nin yanında 248 dönümlük arazinin Küçük Sanayi Sitesi olarak hazineden tahsisini aldık. Gittik TOKİ’ye dedik ki, bize proje yapar mısınız? Protokol yapacağız. Şu anda aynısı aynı şartlarda Samsun Toybelen’de aynı proje devam ediyor. Tüm şartlarımız aynı, ödeme şartlarımız aynı. Önümüzdeki süreçte de esnaflarımızla görüşmeler başlıyor. Protokollerimiz TOKİ Daire Başkanımız tarafından onaylandı. Yaklaşık 286 esnafımız buraya başvuruda bulundu. Yaklaşık 61 Bin metrekareyi. TOKİ yönetimiyle yapılan görüşmeler sonucunda toplanan talepler değerlendirilmiş, taslak proje oluşturulmuş. 100, 200, 300 metrekare gibi projede işyerleri mevcut. Şartlar vatandaşlarımız tarafından kabul gördüğü takdirde, bu anlaşma götürüp bankaya peşinatları yatırıldıktan sonra TOKİ ihalesine çıkıyor. Bizim Toybelen’e göre avantajımız, yer parası ödemiyoruz. Sadece inşaat maliyeti ödemiş olacağız.
Vezirköprü bu üç projeyi de kazanmak zorunda, başka şansımız yok. Kazanırsak tekstilci arkadaşlarımız diyorlar ki bize yer verin, 300 kişi daha çalıştıracağız. Biz bu sanayiden ve Karma OSB’den o 300 kişiye yer versek kötü mü olur? 300 kişi demek 300 aile demektir. Buradan kalkıp insanlar çalışmaya gidiyorsa, şurada 7 kilometrelik Avdan’a geçse ne olur? Bizim kazanmaktan başka şansımız hiçbir şekilde yok. Bugün Vezir-Ağaç’la gurur duyuyoruz. Çünkü 500 kişiye, en az 350 tırcı arkadaşımıza ekmek veriyor, iş sağlıyor, iş ortamı sağlıyor. Vezirköprü’nün insanları kazanıyor.

Sorular
Toplantıda daha sonra katılımcıların soruları yanıtlandı. İlk önce Çamlıca Muhtarı Orhan Seçgin söz alarak:
– Bizim köyde anket yapıldı. Ankete katılan herkes BESİ OSB’yi istemediğini söyledi. Bunun sebebi köyümüzde mera olarak kullanabileceğimiz hiçbir yerin kalmaması. Bize rağmen mi bu BESİ OSB buraya yapılacak? Dedi.
Bu sözlere hem Başkan Edis, hem de daha sonra söz alan Uğur Yazıcı, BESİ OSB sayesinde bölgenin çok fazla art değer kazanacağını, feda etmek gerekirse Çamlıca’nın mera arazisinin feda edilebileceğini; ayrıca ÇED raporunun çıktığını söylediler.
Katılımcılar arasından söz alan Şaban Çalışkan:
– Öncelikle bu kadar önemli bir toplantı yapılıyorsa bir tane olsun milletvekilinin burada olması gerekmez miydi? Diye sordu.
Başkan Edis, “Meclis açık olduğu için vekillerin gelemediklerini” söyledi. Çalışkan’ın kenevirin merkezi olacağı açıklanan Vezirköprü’de bu zamana kadar ne gibi çalışmalar yapıldı? Diye sordu.
Başkan Edis, bu soruya yazılı olarak cevap vereceklerini söyledi.
Daha sonra söz alan muhtarlar mahallelerindeki arazilerin sulanması ile ilgili sorular sordular.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?