logo

Vezirköprü Belediye Meclis Üyesi ve Tarım Komisyonu üyesi Uğur Yazıcı Vezirköprü Sulama Barajı’nın tamamlanmasının maliyetini hesapladı. ZARAR: Yıllık 50 milyon lira!..

Vezirköprü Belediye Meclis Üyesi ve Tarım Komisyonu üyesi  Uğur Yazıcı Vezirköprü Sulama Barajı’nın tamamlanmasının  maliyetini hesapladı. ZARAR:   Yıllık 50 milyon lira!..

Vezirköprü’de yıllardır yapımı tamamlanamayan, yapıldıktan sonra da müteahhitlerin çalışmalarını tamamlayıp ta sulama bölgesindeki alanlara su verilmesini sağlayamaması sebebiyle İlçenin yıllık 50 milyon lira zararı olduğu belirtildi.

Vezirköprü Belediye Meclisi ve Tarım Komisyonu üyesi olan Uğur Yazıcı geçtiğimiz hafta yazdığı bir yazıda 120 bin dönüm arazi sulaması gereken Vezirköprü Barajı’nın sadece 40 bin dönümlük bir alanı suladığı, 80 bin dönüm sulanacak alanın ise büyük bir hasretle suyu beklediğini kaydetti. Yazıcı 7 yıldır sürecin bu şekilde devam ettiğini belirterek toplamda 350 milyon liralık bir kaybın oluştuğunu söyledi.

Kunduz’ların daha hızlı şekilde bu barajı bitireceğini iddia eden Uğur Yazıcı:
2019 yılı için 5 milyon lira ödenek ayrılan Vezirköprü Sulama Barajı’nın sulama sezonu bitimine az bir süre kala Doyran Köyü’nden ileri gidemediğini belirtti.
Geçtiğimiz hafta kaydettiğimiz tütün ekimine şirketler tarafından getirilen kısıtlama ve bir türlü keyfi yetmeyen sulama barajı müteahhiti ile Vezirköprü ekonomisinin tarımsal anlamda yıllık 50 milyon lira gibi bir kayba uğradığını belirten Uğur Yazıcı:

Bu ilçede tarımsal üretimi artırmadan ve tarımsal ürün çeşitliliğini artırmadan bu ilçe ekonomisini ayaküstüne kaldıramayız. Bu ilçenin kurtuluşu TARIMSAL ÜRETİM VE TARIMSAL SANAYİDİR. Bunu da yapabilmemizin yolu tembellikten bir türlü gözünü açmaya dahi erinen müteahhitin Vezirköprü Sulama Barajını bitirmesi ile olacaktır.
Yardımlarla inşaatla bu ilçe ekonomisinin artık ayakta kalma şansı kalmamıştır. Betonun, parkenin, asfaltın yenmeyecek ve para kazanılamayacak, ekmek, patates, domatesin vb. ürünlerin yenilebilecek ve para kazanılabilecek bir şeyler olduğunu anlamamız için tepemize yıldırım düşmesi mi lazım? Bu üretim ancak sulama ile olacaktır.
Bu gün yüzölçümü ilçemizden küçük olan Amasya ili ihracata sebze-meyve gönderirken bizlerin bu kadar arazi varlığı ile halen kaplumbağa hızı yerimizde saymamız akıllara izan bir durumdur. Bu zamanda insanları ceplerinden alarak değil, ceplerine destek olarak mutlu edebilirsiniz. Cebinde parası olmayan ve karnı aç olan mutlu bir insan ben daha ne gördüm ne de duydum?
Kısacası su akıyor biz bakıyoruz. Dedi.
Vezirköprü Belediye Meclisi ve Tarım Komisyonu üyesi olan Uğur Yazıcı
Yazısını şu sorularla bitirdi:

Vezirköprü Sulama Barajı ihalesinin iş bitirme süresi yok mu bu ihalenin süresi kıyamete kadar devam mı edecek?

2019 yılı için ayrılan 5 milyon TL ödenek sulama sezonu bitim sonrası mı kullanılacak?
-Ayrılan 5 milyon TL ödenek sulama sezonu sonrası kullanılacaksa benden size bir paket kına hediyem olsun.

Kenevir üretiminin artırılması için yapılan bütün çalışmalar sulama suyu bulunamadığı için akim mi kalacak?
-7 yıldır 80000 dönüm araziden her yıl 50 milyon TL zarar eden ilçenin toplamda 350 milyon lira kaybının karşılanması için bir hesaplama veya tazminat fonunuz var mı?

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

#

Vezirköprü Belediye Meclis Üyesi ve Tarım Komisyonu üyesi Uğur Yazıcı Vezirköprü Sulama Barajı’nın tamamlanmasının maliyetini hesapladı. ZARAR: Yıllık 50 milyon lira!..” için 1 yorum

  1. Vatandaş : diyor ki:

    Bir ziraat mühendisinin haklı feryadı!