logo

Vezirköprü Belediye Meclisi geçtiğimiz Cuma günü olağanüstü toplandı. Yeni şirket kurulacak, Besi Bölgesi için yer kesinleşecek..

Vezirköprü Belediye Meclisi geçtiğimiz Cuma günü olağanüstü toplandı. Yeni şirket kurulacak, Besi Bölgesi için  yer kesinleşecek..

5 gündem maddesiyle toplanan Belediye Meclisinde kararlar oybirliği ile alındı.

Toplantıda Vezirköprü Belediyesi’nin kurdurduğu Güneş Enerji Santrali’nin de üretime başladığı öğrenildi. Yaklaşık 1 kW elektrik üretecek olan santralin geçtiğimiz hafta üretime başladığı vurgulandı.

Güneş Enerji Santralinin işletmesinin de içinde bulunacağı yeni bir şirket kurulmasına karar verildi.

Yeni Şirket Kurulacak..
Meclisin ilk gündem maddesi, yeni bir şirket kurmak üzere yetki verilmesi oldu. Kurulacak yeni şirket ile Belediye’nin Güneş Enerji Santrali, Yüzme Havuzu, Soğuk Hava Deposu, Mezbaha ve Sebze Meyve Hali işletmelerinin çalıştırılması sağlanacak.
Kurulacak şirkete Belediye’nin sermaye tahsis etmeyeceği belirtilirken, şirketin başına 5 yıl süre ile Atakan Tanrıverdi getirilecek.
Vezir güçlendirilecek..
İkinci gündem maddesi olarak Vezir Otel’in de içinde bulunduğu binanın güçlendirilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi maddesiydi. Binanın tamamının statik güçlendirme ihtiyacı olduğu belirtildi. 7’si bağımsız olmak üzere 30 hisseli olduğu kaydedilen binanın tamamının güçlendirmeyle birlikte yenileme çalışmasının da yapılması gerektiği, yaklaşık 35 yıllık binanın Öğretmenevi ile takası söz konusu olmasa da yapılması gerektiği kaydedildi. Belediye’nin dışındaki 7 hissedarın da güçlendirme ve yenileme çalışmalarına sıcak baktıkları ve kendilerine düşen payı ödeyecekleri aktarıldı. Çalışmalar ihale usulü ile yapılacak. Belediye’nin kendi öz sermayesi ile güçlendirmeyi yapacağı açıklandı.
İmar planı komisyona..
Belediye Meclisi’nde imar planı revizyonu ve ilavesi komisyona gönderildi. İmar uygulamalarındaki sıkıntıların giderilmesi amacıyla yapılan imar revizyonunda kat sayısı ve çekme payı gibi aksaklıkların yaşanmaması için başlatılan çalışmalarda Yaşam Sitesi ile yeni Hastane arasındaki 750 dönümlük alanın imara açılması düzenlenmişti.
Vezirköprü ve Büyükşehir Belediyeleri komisyonlarından geçtikten sonra yeni imar planı devreye girecek.
Besi Bölgesi için somut adım..
Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için yetki talebi görüşüldü. Edinilen bilgiye göre, Tarım Bakanlığı’ndan daha önce gelen heyetin birkaç alanın Besi Bölgesi olarak uygun gördüğünü, bu alanlardan hangisinin Besi Bölgesi olarak kullanılması için yapılacak bir toplantıda karar verileceği belirtildi.
Besi Bölgesi’nin kurulması ile birlikte besicilerin önemli sıkıntılarının giderilmesi sağlanacak. Burada cezalar çok ağır, kontrolü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılıyor.
Bayramdan sonra besi bölgesi için belirlenen alanlardan biri üzerine Bakanlık onay verecek. Belirlenen alanların hangisinin olacağının görüşüleceği toplantıya katılabilmesi için Belediye Başkanı’na yetki verildi.
Belediye Meclisi’nin son gündem maddesinde Belediye’ye 3 teknik eleman alımı ihtiyacı oldu. Yeni işletmelerle birlikte özellikle makine mühendisi, mimar ve çevre mühendisi ihtiyacı doğduğu; bu personelin sözleşmesi olarak çalıştırılması için yetki verildi.

Share
92 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?