logo

Vezirköprü Belediyesi tescilli 10 evin restorasyon projesini hazırlayacak. 10 ev Tarihi çilesinden kurtulacak mı?

Vezirköprü Belediyesi tescilli 10 evin restorasyon projesini hazırlayacak. 10 ev Tarihi çilesinden kurtulacak mı?

Vezirköprü’de daha önce Tescilli Bina olarak bilinen binalardan 10 tanesinin projelerinin yapılarak gerekli işlemler tamamlandığında Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında yapılmasına Belediye Meclisi’nden onay çıktı.

Tarihi ilçe Vezirköprü uzun zaman önce birilerinin gelerek ‘tescilli bina’ olarak işaretlediği yapıların sıkıntısını çekiyor.
Anlaşılamayan bir nedenle tarihi 40-50 yıl öncesine ait olan evlerin tarihi ev olarak kaydedilmesi yüzünden Vezirköprü’de metruk bina sayısında ciddi artış yaşanırken, bu binaların çözümü de mümkün görünmüyor.
Tescillenen binalarda tadilat yapmak için bile proje hazırlanması ve izin alınması gerekliliği yüzünden ilçe merkezinde onlarca bina yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya duruyor, kimisi etrafına tehlike saçıyor. Yıkılsa bile aynı şekilde yapılması zorunluluğu yüzünden vatandaşlar evlerine evim diyemiyor.
10 binaya çalışma..
Vezirköprü Belediyesi bu tescilli evlerden 10 tanesini en azından diri tutabilmek için çalışma başlattı.

Restorasyon, restitüsyon ve röleve projelerinin hazırlanması ve daha sonrasında Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında dış cephe ve çatılarının tamirinin yapılması için çalışma başlatan Vezirköprü Belediyesi bu iş için 5 milyon lira kredi kullanabilmesi için yetkiyi Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’e verdi.

Hangi binalar?
Vezirköprü’de restorasyon, restitüsyon ve röleve projelerinin hazırlanıp uygulanması düşünülen tescilli yapıların listesi ise şöyle:
Mehmet Paşa Mahallesi 37 Ada 20 Parsel (Emine Dayanmaz ve hissedarları), Abdulgani Mahallesi 21 Ada, 29 parsel (Fazıl Ahmet Paşa okulu civarında Alaattin Ceylan), Abdulgani Mahallesi/Değirmenbaşı Mah. 63 ada, 16-33 parsel (Baha Kalaycıoğlu ve hissedarları), Abdulgani Mahallesi/Değirmenbaşı Mah. 63 ada, 15 parsel (Yakup Akdağ), Tabakhane Mahallesi 68 Ada, 42 Parsel (Mustafa Yıldız ve hissedarları), Değirmenbaşı Mahallesi 61 Ada 1 parsel (Necla Şekerler ve hissedarları), Ortacamii Mahallesi 60 Ada, 8 Parsel (Hüseyin Özçelebi ve hissedarları), Çanaklı Mahallesi 101 Ada 3 Parsel (Nahide Günler ve hissedarları), Mehmet Paşa Mahallesi 27 Ada, 7-8 Parsel (Nebahat Cüce ve hissedarları), Tabakhane Mahallesi 69 Ada, 10 Parsel (Hatice Kaplan ve hissedarları)
Başkan Edis konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Vezirköprü’nün talihsiz bir yapısı var. 1994 yılındaki imardan önce Vezirköprü’nün sokakları hep dar ve koruma altına alınmış bazı yerler. Örneğin Kale Camiisi’nin yanındaki yerler sit alanı ve genişletilmesi mümkün değil. Biz bunu yaptığımız zaman Ağır Ceza’da yargılanırız.” Dedi.

Share
14 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?