logo

Vezirköprü Belediyesi’nin 6 Aylık Çalışmaları Halkla Paylaşıldı

Vezirköprü Belediyesi’nin 6 Aylık Çalışmaları Halkla Paylaşıldı

Toplantı’da yapılan çalışmaları anlatan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “Vezirköprü Belediyesi olarak 2019 yılı mali bütçemiz 61 Milyon 725 Bin TL iken, 2020 yılı için belirlenen bütçe tutarımız yaklaşık 21 Milyon artarak 83 Milyon 212 Bin TL’ye yükselmiştir.
Vezirköprü Belediyesi olarak Fen İşleri kapsamında yapılan parke çalışmalarında Bahçelievler Mahallesinde 4005 m2, Hıdırlık Mahallesinde 1656 m2, Taşkale Mahallesinde 240 m2, Yeni Mahallede 3816 m2, Zahire Pazarında 228 m2, Atatürk Mahallesinde ise 360 m2 olmak üzere toplamda 10.305 m2 parke çalışması gerçekleştirdik.
Bordür çalışmaları kapsamında ise Hıdırlık Mahallemizde 640, Kuruçay’da 2400, Çanaklı Mahallesinde 640, Yeni Mahallede 800, sanayi mevkiinde 1280, Bahçelievler Mahallesinde 1040, Vezirsuyunda 800 ve spor tesisimizde 640 adet olmak üzere 2174 m2 alana toplam 9040 adet bordür yerleştirme çalışması gerçekleştirdik.
Yine bu kapsamda Karlı, Esen, Samukalan, Karacaören, Boğazkoru, Tepeören, Avdan, Meşeli, Bayram, Yağcı, Çal, Kızılcaören, Göl, Oymaağaç, Adatepe, Bahçekonak, Akören, Yağınözü, Tekkekıran, İncesu, Tatarkale, Yürükçal, Arıca, Kırma, Ovacık, Halkahavli, Boruk, Küçükkale, Beşpınar ve Türkmen Mahallelerine toplam 48.390m2 olmak üzere 1 Milyon 693 Bin 616 adet parke çalışması yaptık.” Dedi.
Beton yol çalışmaları konusunda da bilgilendirme yapan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Beton yol çalışmaları kapsamında Akören Mahallemizde 1250 metre, Beşpınar Mahallemizde 500 metre, Sırbaşmak Mahallesinde 600 metre, Aydoğdu’da ise 500 metrelik beton yol çalışması gerçekleştirdiklerini, asfalt yol çalışmaları kapsamında ise 2,5 km’lik Hamit Kiper Caddesindeki asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor. Satih kaplama yol çalışmaları kapsamında ise Devaalan-Kuyumcu hattında 10 km., Tatarkale-Yürükçal Hattı üzerinde ise 8 km’lik satih kaplama yol çalışmasının yapıldığını ifade etti.
Küçük Sanayi Sitesi ve Demirciler arastasında da düzenleme çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Edis; “990 KW gücünde bir Güneş Enerji Santrali için 8 Kasım’da ihaleye çıkıyoruz. Kamulaştırma ve Proje işlemleri belediyemizce tamamlanan ve Eylül ayı itibariyle kullanıma açılacak olan Atık Su Arıtma Tesisimizin de Samsun Büyükşehir Belediyesi Saski Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirildi. İnşaatı tamamlandıktan sonra bu tesisimiz de en kısa zamanda hizmet vermeye başlayacak.” Dedi.
Otomobilciler ve Traktörcüler Sitesinin Belediye olarak imar çalışmasını tamamladıklarını ifade eden Başkan Edis, inşaatın geri kalan kısmının ise kooperatif tarafından devam ettirileceğini, Vezirköprü merkezde bulunan park ve yeşil alanlar için Samsun Orman Fidanlığından 40 Bin adet fidan temin ederek dikiminin gerçekleştirildiğini bu sayede bu alanların yeni bir görünüm kazandığını sözlerine ekledi.
Sosyal ve Kültürel alanda yapılan çalışmalar konusunda katılımcıları bilgilendiren Başkan Edis; “Ramazan ayında gıda yardımı, Vezirköprü Kitap Yazıyor, Geleneksel Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm festivali, öğrencilere kırtasiye yardımları yaptık, Kadın Emeği Pazarımızı ilçemize kazandırarak kadınlarımızın el emeklerini pazarlaması için alan sağladık. Bunun gibi birçok çalışmalar gerçekleştirdik.
Vezirköprü’müzün yassı semaverinin Türk Patent Kurumu’ndan coğrafi işaretini alarak tescilini sağladık. Tahtaköprü Kilimi ve Susuz Bezi’nin üretim, tanıtım ve pazarlamasına kadar her aşamasını destekleyerek ekonomiye katkıda bulunduk. 2019 Yılı Tüyap Tarım Fuarı’na onur konuğu olarak katılarak davetlilere Kenevir üretimi ile ilgili olarak bilgilendirmede bulunduk ve ilçemizin bu alanda da tanıtımına katkı sağladık.” Şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında 300’den fazla mezarlıkta temizlik çalışmalarında bulunduklarını da belirten Başkan Edis; “Adatepe Mahallemizdeki restorasyon sürecinde bulunan Adatepe Çamaşırlığı için 25 Ekim’de yeniden ihaleye çıkıyoruz. Oymaağaç Mahallesinde Tarihi Kutsal Nerik Höyüğü’nün giriş kısmının düzenlenmesi için Samtab’la birlikte OKA’ya proje destek başvurusunda bulunduk.” Dedi.
Vezirsuyu’nda kurulacak olan Ziyaretçi Bilgilendirme ve Tanıtım Merkezleri ile birlikte yapılacak OKA desteği ile yapılacak olan 20 adet satış ofisi için de 22 Ekim’de ihaleye çıkıyoruz.” Şeklinde konuştu.
Temizlik işlerinde kullanılan araç filosunu da sürekli olarak yenilediklerini ve güçlendirdiklerini ifade eden Başkan Edis, “Yeterli sayıda bulunmayan çöp konteynerlerine yenilerini ekleyerek daha temiz ve düzenli mahallelerde yaşama imkanını sağlamayı amaçladık. Almış olduğumuz 2 adet kamyonetle çöp taksi hizmetini devreye sokarak mahallelerimizin çöp sorununa çözüm oluşturduk.
Sıfır atık projemiz kapsamında ise okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına geri dönüşüm kutuları yerleştirerek okullarımız ve kurumlarımızda çöp anlayışını yeni bir boyuta taşıdık.” İfadelerine yer verdi.

Yarım kalan Soğuk Hava Deposu inşaatı için de açıklamada bulunan Başkan Edis, “Yeniden ihalesi yapılan Soğuk Hava Deposu için ihaleyi alan firmayla protokol imzalayarak çalışmalarımızı başlattık.” Dedi.
TOKİ kapsamında Hıdırlık Mahallesinde yapılan ve bitme aşamasına gelen 504 adet konut, 4 adet kapıcı dairesi 26 adet işyeri çalışmalarına da değinen Başkan Edis, “Çalışmalar bitme aşamasına geldi. 15 Kasım’da geçici kabulleri yapılacak” ifadelerine yer verdi.
Kunduz Kamp Eğitim Merkezi ve Huzurevi çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Edis, “Milli Takımlar Kunduz Kamp Eğitim Merkezi işinde yüklenici firmanın işi bırakması nedeniyle projemiz durmuştu. Geri kalan kısmı için çalışmalarımız devam ediyor.” Dedi.
Merhum hayırsever işadamı Kemal Kayalıoğlu tarafından arsası bağışlanan Huzurevi için de konuşan Edis, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile belediyemiz arasında gerçekleştirilecek olan protokolümüz şu anda onay sürecinde. Bu bina hizmete girdiğinde sadece Huzurevi olarak değil, çok amaçlı hizmet binası olarak da faaliyet gösterecek.” Açıklamasında bulundu.

Toplantının soru cevap kısmında ilçemiz tanınmış isimlerinden olan Aliye İnce’nin; “Vezirköprü içerisinde ulaşım sorunu var. Belediye hizmeti olarak dolmuş hizmeti getirilebilir. Bir de yarım kalan yollarımız sadece Vezirköprü’de. Ben sizi eleştirdiğim için değil, benim başkan beye karşı bir tavrım yok. Vezirköprü’müz hep arkadan geliyor. Siyasi yönden ve siyasetçilerimiz yönünden. Bütçeden aktarmalar olsun. Bu bugünkü bir sorun değil. Ödenekler nedense yol yapımı için bile kasım ayında geliyor. Yol yapım çalışmaları nedense Kasım ayında yapılıyor. Halbuki yol yapımı Mayıs, Haziran ayında yapılması gerekiirken Vezirköprü’de kış aylarında yapılıyor. En geç Temmuz ayında tamamlanması gerekiyor. Ödeneklerin erken gelmesi demek Vezirköprü’nün erken hizmet alması demektir. Bunlar da siyasetçilerimize düşüyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü yıkıldı, yerine yenisi yapılmıyor. Küçücük yerde hizmet vermeye çalışıyor. Başkan bey orayı tahsis etmese İlçe Tarım Müdürlüğü’nün çalışacak yeri yok. Bunlar hep eksiklerimiz.” ifadelerine Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “Ben Aliye hanımın bu söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Dolmuş duraklarının, otobüs duraklarının nerede olacağını bilmiyorsa ben bu soruların hiçbirine cevap veremem. Kayda değer almıyorum. Cevapta vermiyorum. Siz yol çalışmalarının Kasım ayında başladığını söylüyorsanız demek ki bu işleri de bilmiyorsunuz.” şeklinde cevap verdi.

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?