logo

Vezirköprü büyüyecek ama?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin ilçe merkezinden yaklaşık 5 kilometre Havza tarafına yapılması Vezirköprü merkezinin kaydırılmasına neden olacak iddialarını gündeme getirmişti.
İlçe merkezinin sabitlenebilmesi için Hıdırlık tarafına bazı devlet yatırımlarının yapılması gerektiği konuşuluyordu, bazı okulların bu bölgeye yapılması çok işe yaramadı. (Kaldı ki, Endüstri Meslek Lisesinin yeni binasına ne zaman taşınacağı da belli değil, ödenek bekleniyormuş)
Bununla birlikte Vezirköprü Belediyesi’nin de şimdiki yerinden başka yere götürüleceğinden bahsediliyor.
Duyumlarımıza göre Yeni Mahalle mezarlığının karşısındaki alan ya da Esentepe’deki eski tır garajı aday alanlardan olacak.
Eğer Esentepe olursa, Vezirköprü’nün merkezi biraz daha Havza’ya doğru yönlenmiş olacak.
Bu taşınma işi gerçekleşirse inşaat ömrünü tamamlamış binalardan Hükümet Konağı da olduğu yerden başka yere muhtemelen yine Havza tarafına taşınır mı? Arkasından da ilçe merkezinde kalan Emniyet Müdürlüğü?
(Emniyet Müdürlüğü demişken, Vezirköprü’nün merkezindeki en kıymetli yerlerden biri olan bir dönem Çocuk Büro Amirliği, bir dönem müzik atölyesi olarak kullanılan Belediye’nin yanındaki Kaymakamlığa ait binanın alt katı yıllardır boş duruyor. Hiç olmazsa buranın Turizm Ofisi olarak kullanılması ilçeye katkı sağlamaz mı? Yoksa bu kadar kıymetli yerlerin böyle hoyratça boş bırakılması Vezirköprü’nün zenginliğini mi gösteriyor?)
Havza tarafına yapılması planlanan (ilçe içinde halen tartışması da süren) Besi Organize Sanayi de unutulmamalı.
Gerçi Galericiler Sitesi, Hurdacılar Sitesi gibi Durağan tarafına yapılan yerlerden başka, Avdan civarına yapılması planlanan küçük sanayi sitesi ve organize sanayi sitesi gibi yatırımların bitirilmesi halinde yeniden bir denge kurulacak.
Sonuç olarak tüm bu işlerin bitirildiğini düşündüğümüzde Vezirköprü Durağan – Havza karayolu etrafında uzunlamasına yaklaşık 10 kilometrelik bir alana yayılmış olacak.
İlçenin en kıymetli tarım arazilerini öldürmeyi ya da bu kadar yayılmış bir alana Belediye’nin hizmet götürmesinin maliyetini tartışmadan, vatandaşların merkezdeki evlerinden kalkıp önce hastaneye uğrayıp ardından sanayiye araçlarını bırakıp ardından da geri merkezdeki işlerine dönmelerini düşünüyorum.
Bu kadar basit ve sıklıkla rastlanan işlerin bile bir gününü alacağını düşünürsek Vezirköprü büyümeden büyük bir ilçe haline gelmiş olacak.
Bu büyüklük ilçe ekonomisine de etki edecek.
Bu yaygınlaşmanın tek faydası sanırım, ilçe merkezindeki halen çözülemeyen, trafik akışına olacak.
Evet, Vezirköprü önümüzdeki günlerde alan olarak büyüyecek.
Peki; ilçeyi büyük yapacak olan alan olarak büyümesi mi, yoksa üretim ve üretim tesisi olarak büyümesi mi?

Share
36 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...