logo

Vezirköprü Duruçay Barajları yaklaşık 150 bin dönüm araziyi sulayacak. Vezirköprü Sulama Barajlarının Yapımı Tehlikede 1 Ağustos 1999 Pazar

Vezirköprü Duruçay Barajları yaklaşık 150 bin dönüm araziyi sulayacak. Vezirköprü Sulama Barajlarının Yapımı Tehlikede 1 Ağustos 1999  Pazar

Vezirköprü’de sulama amaçlı iki barajın yapımı ödeneksizlik nedeniyle durma noktasına geldi.
Vezirköprü’nün 22 km. doğusunda. İstavroz çayı üzerinde (Vezirköprü Barajı) inşaatının ödeneksizlik nedeniyle durma noktasına geldiği öğrenildi.
7 milyon m3 kazı ve dolgu 8000 m3 tünel kazısı, 70000 m3 beton ve 2000 ton demir işinden oluşan ve 04.09.1993 yılında yapılan ihaleyi İMA Mühendislik İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. 300 milyardan 180 milyara kırarak almıştı.
İMA, yoğun çalışmasıyla işi süratle yapıyordu. Barajın ödeneği daha ziyade özelleştirmeden karşılanıyordu.
Ancak özelleştirmelerin durması, hükümetin nakit sıkıntısı içinde olması, ödenek teminini güçleştirmişti.

Hükümetin nakit sıkıntısı içinde olması, ödenek teminini güçleştirmişti.
Belediye Nikah Memuru Alaftan Emekli Oldu
Belediye’de en çok takılıp şakalaştıklarımızdan biri de, Yazı İşleri Müdürü Metin Alaftan’dı.
Bizim gibi, şakayı severdi; Alaftan’da…
Alaftan 39.5 yıl Yazı İşlerinde çalışmış, Müdür olarak emekliye ayrılmış bulunuyor. Rahmetli Ahmet Kaya’dan aldığı koltuğu; şimdi bir başka Metin’e; Metin Gider’e bırakan Alaftan görevini tam yapmanın huzuru ile ayrılmış bulunuyorum. Diyor.
Temiz ve dürüst 40 yıla yakın bir çalışma yaşamını geride bırakan Alaftan’la kısa sohbetimizde 2-3 anısına değiniyor.
-Gencin birisi kız kaçırmış. Kız tarafı davacı, oğlanı tutuklamışlar. Çocuğun babası kızın anne ve babasını razı etmiş. Nikâh memuru olarak eski cezaevine gittim. Nikâhlarını kıyacağım. Anne ve baba razıyım! Diyor. Fakat kız:
-Ben razı değilim! Diye diretiyor. Defteri topladım, gidiyorum. Kıza bir de ben sordum:
-Niye razı değilsin?…
-Anamın, babamın dediğini yaptılar; benim dediğimi yapmadılar.
Meğer bilezik, yüzük vs. isterlermiş; şehirden kefil gönderdiler, kız razı oldu, nikâhı kıydık.
Bir başka zamanda, nikaha gelen şal örtülü kadına baktım resimdeki geline hiç benzemiyor. Sen şu musun deyince kekelemeye başladı. Hemen çıkıştım.
-Şimdi polis çağırsam, perişan olursunuz. Kalkın buradan dedim. Sonra gerçek gelin hanım geldi. Böyle bir nikâh yaptınız mı? Diye sordu. O hanımla bir daha nikâha da gelmediler. Belediye de koalisyon dönemlerinde ilginç olaylara rastladım. Uzun hikâye…
Başlık Parası 1 Milyar Olunca Olay Emniyete Yansıdı
Eşi ölen 75 yaşındaki Narlısaray’lı Mehmet Akyol’a eşi ölen 45 yaşında güzel giyimli bir kadın buldular.
Fatsa’dan Ahmet isimli aracı, kadını sana veririm. Kadının iki kızı var. Onlara vermek için bir milyar başlık parası alırız. Ayrıca 100 milyon da ben alırım dedi. Mehmet dede tarlasını satılığa çıkartınca köylüleri:
-Mehmet Ağa bu kadın senin harcın değil, seninle durmaz. Tarlanı satma bu işten vazgeç dediler. Polise de – Fatsa’dan gelen bu adam kadın satıyor diye ihbar ettiler. Ancak polis eşleri ölen bir kadınla erkeğin evlenmesi şeklinde değerlendirerek, üzerinde durmadı.
Köylülerin baskıları sonucu, Mehmet dede de tarlasını satıp Sivas’ın Suşehri’nden Fatsa’ya gelin gittiği eşinin ölmesi üzerine Vezirköprü’ye getirilen F.A. isimli kadını almaktan vazgeçti.
Kunduz Ormanlarında Yayla Şenliği
Vezirköprü Göl Belediyesi tarafından yapılacak olan yayla şenliği 31 Temmuz – 1 Ağustos günlerinde yapıldı.
Kunduz Ormanlarında yapılan şenliğe Bakan ve Milletvekilleri davet edildi. Orman Konukevi komple kapatıldı.
Göl Belediye Başkanı Ahmet Avcı, yapılacak büyük yağlı güreşler 31 Temmuz Cumartesi günü başladı, 1 Ağustos Pazar günü sona erdi. Başpehlivan 350 milyon lira aldı. Diğer pehlivanlar da ödüllerini aldı.
Şenliklerde yerel sanatçıların konseri, Canik Belediyesi Halk Oyunları ekibinin ardından konuk sanatçıların konseri ilgi ile izlendi.

Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?