logo

Vezirköprü eski hastane binası, İlçe Tarım Müdürlüğü arsası NE OLACAK?

Vezirköprü eski hastane binası, İlçe Tarım Müdürlüğü arsası NE OLACAK?

İlçemizde yeni yerine taşınan hastanenin eski binası olsun, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün güvenlik nedeniyle yıkılıp yerine yenisi yapılmayan binası olsun bekleyişi sürüyor. Her iki binanın da ne zaman ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Vezirköprü Devlet Hastanesi yeni yerine taşınalı 1 yıl oldu. Eski binanın akıbeti ise halen belli değil.
1980’li yılarda yapılan eski hastane binasının yenilenmesinden sonra eski binalarının ve bulundukları alanın ne olacağı belirsizliğini koruyor. Sağlık hizmetinde kullanılmasının daha doğru olacağı konusunda hâkim olan görüşler olsa da, eski hastanenin yerinin başka bir bakanlığa devrinin olabileceği ve sürpriz şekilde kullanılabileceği de iddia ediliyor.
Bir dönem Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, daha sonra fizik tedavi hastanesi gibi sağlık alanında farklı amaçlarda ancak şimdiki hastaneye de ek olarak hizmet etmesi düşünülen eski Vezirköprü Devlet Hastanesi binaları ve bahçesinin ne şekilde kullanılacağı merak ediliyor.

İlçe Tarım Binası

Deprem güvenirliği olmadığına ilişkin raporuna rağmen hizmet vermeye devam eden İlçe Tarım Müdürlüğü binası, Belediye araçlarının yol yapımı sırasında çatlayınca hizmeti sonlandırılmış ve İlçe Tarım Müdürlüğü kiralanan yerlerde hizmet vermeye başlamıştı.
2017 yılında boşaltılan bina yıkılmış ve aynı alanda yeni bir İlçe Tarım binası yapılacağı açıklanmıştı.
Aradan geçen 4 yıla rağmen halen Vezirköprü’de bir İlçe Tarım Binası yapımı için çalışma başlatılmadı. 2022 yılında yapılmasına ilişkin de bir bilgi yok. Geçiminin önemli kısmını tarım ve hayvancılıktan sağlayan Vezirköprü’de ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) dosya sayısı da bölgenin en fazla işlem yapılan sayısına sahip. Böyle olmasına rağmen Vezirköprü’de bir İlçe Tarım Müdürlüğü binası yapılmaması sebebini anlamak zor. Bazı kaynaklar tasarruf tedbirlerini gerekçe gösterse de, ülkede ve bölgede yapılan birçok bina ve proje olduğunu gören Vezirköprülüler “tasarruf sadece Vezirköprü’ye ilişkin bir uygulama mı?” diye soruyorlar.

Endüstri’nin eski yeri
Vezirköprü’de yıllarca Endüstri Meslek Lisesi olarak hizmet veren Sanat Okulu da YİBO’nun yanına taşınmış ve eski bina yıkılmıştı. Buraya yapılacak okullar (Bilim Sanat Merkezi, Abdullah Şükrü Uluçay Ortaokulu ve ilkokul) için çalışmalar başlatılmıştı.
Planlanan 3 projeden biri olan ve 4 katlı ve 18 derslikli olacağı planlanan Abdullah Şükrü Uluçay Ortaokulu için Samsun Valiliği’nde hayırsever işadamı Süleyman Orhan Uluçay ve Samsun Valisi Zülkif Dağlı arasında işbirliği protokolü imzalanmış, Süleyman Orhan Uluçay tarafından da okulun yapılabilmesi için 2,5 Milyon liralık bir bağış yapıldığı belirtilmişti.
İddialara göre yapılması planlanan 3 okuldan sadece ilkokul için ihale yapıldı. Diğer iki okul için ihalenin de ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor.

Share
2 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?