logo

Vezirköprü eski milletvekili Ali Eser’in ilgisi üzerine; Kültür Bakanı (Vezirköprü Eski Kaymakamı) İstemihan Talay ilgileniyor… Köprülü Mehmet Paşa’nın Mezarı Perişan 21 Ocak 2001 Pazar

Vezirköprü eski milletvekili Ali Eser’in ilgisi üzerine;  Kültür Bakanı (Vezirköprü Eski Kaymakamı) İstemihan Talay ilgileniyor… Köprülü Mehmet Paşa’nın Mezarı Perişan 21 Ocak 2001 Pazar

Osmanlı İmparatorluğu’nu en güç döneminde ayağa kaldıran, tarihte isimlerine devirler açılan Köprülüler’in perişanlığa terk edilen mezarlarının bu durumunu gören Vezirköprü’nün asil evlatlarından Samsun eski Milletvekili Ali Eser derhal ilgilendi. Gerekli yerlerle temasa geçti. Vezirköprü eski Kaymakamı Kültür Bakanı İstemihan Talay’da olaya yakın ilgi gösterdi.
Sn. Ali Eser, bu acı durumu ve Sn. İstemihan Talay’ın yakın ilgisini, güzel Türkçesiyle yazdığı mektubunda açıklıyor.
Sayın Vefai Tek’er Ağabey;
İstanbul Çemberlitaş’ta tramvay yolu üzerinde bulunan “Köprülü Kütüphanesi” ile hemen 15-20 m. ilerisindeki “Köprülü Mehmet Paşa” türbe mezarı hemen çevresinde bulunan oğullarına ait mezarların durumunu geçtiğimiz Ramazan Bayramı esnasında yaptığımız ziyarette görüp size telefonda anlatmıştım.
Gelişmeler şöyle oldu:
1-Öncelikle rahmetli Mehmet Paşa’nın mezarının bulunduğu kubbe şeklindeki muhafaza sütunları çatlamış, kitabelerin yazılı bulunduğu mermerler kırılmış, üst canlı aydınlık bölüm tamamen kırılmış ve harap vaziyette idi. Bu durum fotoğraflarda görülebilir.
2-Mezar lahit kısmı ise ağaç ve yabani otlarla kaplanmış tam bir harabe şeklinde idi. Fotoğraftan anlaşılmaz.
3-Köprülü Kütüphanesinin bulunduğu diğer bahçe ve kütüphane binası, bahçe ve duvarlarını çevreleyen parmaklıklar pas içinde, çoğu eğri büğrü vaziyette. Bina bakımsız. Kapı, pencere gibi doğramalar aşırı derecede eski ve yıpranmış görünüyordu.
Tabii bu durum bir Köprü’lü olarak beni çok üzdü. Bayram ertesi Vakıf ve İl Kültür Müdürlerini arayıp durumu anlattım, ilgi rica ettim.
Ayrıca Kültür Bakanımız İstemihan Talay beye durumu ilettim. Şükranla ifade edeyim ki Sayın Bakan yakın ilgi gösterdi ve bizzat takip edip ertesi gün beni aradı.
Ayrıca Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Alper Pasinli bey de arayıp bakım onarım için ihalenin yapıldığını ve önümüzdeki günler içinde işyeri teslimi yapılıp işe başlanacağını haber verdi.
Vatandaş’a kutlayacağı 42nci yıl için tebriklerimi sunuyor, başarılar diliyorum. Saygı ve sevgilerimle…

Ölüm…
Bir Dost Daha
Halim, Selim bir insandı. Dünyada iyiliği ile söz edilen tanıyanlarca sevilen bir insandı.
Gazete çıkışında selamlaşırdık. O, Hasan Beşer, Yılmaz Ünlü, Rüştü Kalaycıoğlu ile birlikte Camii’ye geçerdi. Her iki taraftan da yıllardır birlikte olduğumuz aile dostumuzdu.
Müşerref hanım öğretmen, Ahmet Bildik ilçemizin ilk Diş Tabiblerinden, Veyis Bildik ise Orman Mühendisi idi.
Akraba gibi yakın komşumuz Mehmet Ali Bildik’in vefatını, Samsun’da öğrendik ama yetişemedik cenazesine… Tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.
42.yılda dostlarla…
Sorunların Çözümünde Önde Olan Gazete VATANDAŞ
İlçemizin sorunlarının çözümünde en önde olan “VATANDAŞ” Gazetesinin 42.yılını kutlar, başarılarının devamını dilerim.
Bu içten duygular, ilçemizin sempatik Belediye Başkanı Suat Binici’nin. Gönderdiği çiçekler tatlı bir ifade… Kendisine teşekkür ediyoruz.
Sonra vakitsiz kaybettiğimiz iki Vatandaş’cının DSİ’de çalışan ve bizi duygulandıran kardeşleri Hatice Sevtap Bayraktar’ın faksı:
Sayın Vefai Tek’er, Vezirköprü VATANDAŞ Gazetesinin 42.yılını kutlar, 2001 yılının sevgi, saygı ve hoşgörülü bir yıl olmasını ve başarılarının devamını dilerim.
Samsun’dan faks;
Gazetecilik anlayışının en güzel örneği olan doğru, kararlı, tarafsız ve dürüst habercilikte her zaman öncülük yaptınız.
Başarılarınızın devamını diler, Vatandaş Gazetesinin kuruluşunun 42.yılını kutlar, sizleri ve personelinizi tebrik ederim. Nuri Cömert
Hüseyin Şengün’ün kızları; Tuğçe ve Esra Şengün, gazetemize, Vezirköprü’ye hizmette başarılar dilediler.
Vatandaş’ın eski çalışanlarından Abidin Korkmaz Samsun’dan telefonla 42.yılı kutladı.
Serpil’in (Akgün) nefis pastasını, Murat (Akbaş) harika kalemliği bizi sevindiren insanlık anlayışı oldu.
Eczacı Selin Uyanık da güzel bir çiçeğiyle kutladı gazetenin 42.yılını, kendisine teşekkür ederiz.

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?