logo

Vezirköprü İL OLMALI mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Uzun zaman, hatta çok uzun zaman Samsun’a bağlı olduğu için kalkınmış görünen Vezirköprü’nün Samsun’dan ayrılması gerektiğini başka türlü gelişme kaydedemeyeceğini söyledik. Bafra ve Çarşamba’dan kafasını çeviremeyen Samsun siyasetinin yüzünden Vezirköprü’de devlet yatırımı açısından yaprak kımıldamıyordu.
Vezirköprü Samsun’un oy deposu olduğundan olsa gerek siyasetçiler Vezirköprü’nün temsilcisi olduklarını iddia ettiler ama sadece seçim yakınlaştığı zaman görebildik onları.
Aradan geçen bu kadar zaman içerisinde de kayda değer bir gelişme yaşanamaması haklılığımızı gösterdi. Bunu Sadık Edis’te geçtiğimiz hafta İlçe İstişare toplantısında dile getirdi aslında; “270 bin Vezirköprülü göç etti” dedi.
Başka deyişle 3 Vezirköprü, Vezirköprü’yü terk etmiş.
Samsun’dan ayrılması gerektiğini iddia ettiğimiz Vezirköprü’nün Amasya ya da Merzifon gibi başka bir yere bağlanması gerektiğini de dile getiriyorduk. Zamanın başarılı kaymakamı, Vezirköprü’ye çok katkısı olan kaymakamlardan Adem Arslan “siz neden Vezirköprü il olsun diye uğraşmıyorsunuz? Bu ilçenin bu potansiyele sahip olduğu ortada” sözleriyle hatamızı anlayarak Vezirköprü’nün il olması gerektiğini iddia etmeye başladık.
Bu sırada gelişen siyasi olaylar ve Vezirköprü’nün siyasi olarak gittikçe daha da güçsüz bir hale gelmesi nedeniyle olsa gerek, kamuoyundan bu talep silindi, gitti.
Geçtiğimiz hafta İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar “siz isterseniz ben buna destek olurum” deyince aslında unuttuklarımız da aklımıza gelmeye başladı.
Vezirköprü’nün talep ettikleri yıllar içerisinde sakız haline gelmiş ve kimsenin dikkatini çekmemeye başlamış, Vezirköprü’dekilerin üzerine resmen ölü toprağı ekmişti.
Bugün Vezirköprü’nün taleplerini dile getirebilecek kimsesi yokmuş gibi geliyor bana. Ne sivil toplum kuruluşları, ne siyasi partilerin temsilcileri, ne de eskisi gibi Vezirköprü için mücadele edecek insanlar ortada yoklar.
Bir taraftan baktığımızda Bedri Yaşar, ‘Vezirköprü isterse’ diyor ya, Vezirköprü ne istediğini biliyor mu, emin değilim.
Önümüzdeki günlerde gazetelerin dışında konuyu gündemine alacak birileri olacak mı göreceğiz.
Coğrafi olarak, yüzölçümü olarak, nüfus olarak Vezirköprü birçok ilden daha çok İL olmayı hak ediyor. Ama Vezirköprülüler bunu istiyor mu?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok yerde başlayan orman yangınları Vezirköprü’de de maalesef meydana geldi.
Ciğerlerimizin yanmasına karşı herkesin eli yüreğinde ve üzüntülüyüz.
Vezirköprü’de meydana gelen yangınlar ise başlangıçta yapılan müdahalelerle kısa sürede söndürüldü. Bunda orman köylülerimizin duyarlılığının etkisi de yadsınamayacak kadar çok.
Umarız bundan sonra başımıza gelmez. Ancak her koşula hazırlıklı olunması gerekliliği ortada.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...