logo

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çevre Kirliliğine Dikkat Çekti

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çevre Kirliliğine Dikkat Çekti

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Vezirköprü Eğitim’de Kaliteyi Artırma Derneği (VEKAD) ve Vezirköprü Belediyesi işbirliği ile çevre kirliliği ve su kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla Pazartesi günü toplantı düzenlendi.

Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen toplantıda Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı tarafından “Bitkisel Atık Yağlar ve Projemiz” adıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme sunumu katılımcılara anlatıldı.
Sunumda, bitkisel atık yağların neler olduğu, hammaddeleri, zararları, bitkisel atık yağların toprağa dökülmesi sonucu toprağa verilen zarar, bitkisel atık yağların su kaynağına dökülmesi sonucu verilen zarar, bitkisel atık yağların yakılması durumunda oluşan zarar, bitkisel atık yağların sabun yapılması sonucu oluşan zararlar ve bunlara karşı alınması gereken yöntemler katılımcılarla paylaşıldı.
Bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararın önüne geçilebilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslandırılmış geri kazanım tesislerine veya izinli toplayıcılara verilmesi gerektiğine toplantıda dikkat çekildi. Bitkisel atık yağların geri kazandırılmasıyla elde edilen maddenin Biyogaz ve Biyodizel olarak kullanıldığı da anlatıldı.
Artık değil projesinin amacı olarak Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı tarafından, Çevre Bilinci Oluşturmak. Toplumumuzu atık yağın doğaya verdiği zararlar konusunda öğrencilerimiz bilinçlendirerek su kaynaklarımızın korunmasını sağlamak. Çevreye verilen zararın önüne geçilmesine yardımcı olmak. Canlıların daha uzun yaşaması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılması amaçlanmaktadır. Bitkisel atık yağların kontrollü olarak toplanmasını ve geri kazanımını sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak. Başta köy okullarımız olmak üzere kırsalda yaşayan öğrenci ve velilerimizin atık yağ dönüşümü bilincini oluşturmak. Proje kapsamında tüm katılım sağlayan öğrencilerimizi aktif olarak görev almalarını sağlayarak çevre duyarlılığı konusunda eğitmek, konularına dikkat çekildi.

Slayt anlatımının ardından Erkan Ulaşır tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili olarak konuşma gerçekleştirildi.
Ulaşır; “Bizler Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği çatısı altında Vezirköprü de eğitim adına bir şeyler yapmak ve başta köy okullarımız olmak üzere öğrencilerimize sosyal, kültürel ve akademik açıdan faydalı katkılar sağlamak amacıyla öğretmenler olarak bir araya geldik.
Bu çalışma ile de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık projesinin desteklenmek adına bir kampanya ve yarışma başlattık.
Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi ile birlikte, Sayın Kaymakamımızın da desteği ile günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ve temiz su ihtiyacı konularında farkındalık oluşturmak hedefliyoruz.
Bu çalışmada öğrencilerimiz evlerindeki atık yağları toplayacaklar ve okullarımız aracılığı ile yetkililere teslim edilecek. Bu konuda sağ olsunlar belediyemiz destek olacak. Belediye çevre mühendisimiz Özlem Hanım konunun takipçisi olacak.
Sıfır atık kapsamında olduğu için Milli Eğitim İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanımız Fatih Üstüner de konuyu sıfır atık bakımında yönetecek. Proje sonunda, Dünya Çevre Gününde yapılacak tören ile en çok yağ toplayan öğrenci ve okullarımız ödüllendirilecek. İnşallah sonuçları güzel ve verimli bir çalışma olacak.
Bu önemli konu ile ilgili hassasiyetlerinde ve projemize desteklerinden dolayı, İlçe Kaymakamımız Sayın Kudret Kurnaz beyefendiye, Belediye Başkanımız İbrahim Sadık Edis Beyefendiye ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Resul Özata beyefendiye teşekkür ediyorum.

İlçemizde Çoğunluğu Köy Okulu olmak üzere 40 okulumuz bu anlamlı projeye gönüllülük esası ile katılım sağladı. Katılım sağlayan tüm okul idareci ve öğretmenlerine de teşekkür ediyorum.” Dedi.

Share
36 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?