logo

Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü uyardı; Aşı Hakkınızı Kullanın!

Vezirköprü İlçe Sağlık  Müdürlüğü uyardı; Aşı Hakkınızı Kullanın!

Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü Ramazan ayı nedeniyle düşüşe geçen aşı olma oranı konusunda uyarıda bulunarak “Aşı Hakkınızı Kullanın!” çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar ülkemizde de birçok kişinin ölümüne sebep olan ve her gün yeni bir mutasyonu ile karşımıza çıkan Koronavirüs vakalarına karşı aşılama hızında düşüş yaşanıyor.
90 yaş üstü vatandaşlarla başlanan aşı faaliyetlerinde yaş sınırı 55’e kadar düşmüş durumda. Ayrıca kanser hastalarının da yaştan bağımsız olarak aşı hakkı bulunmakta.
Buna göre ilçemizdeki her 4 kişiden birinin aşı hakkı var fakat şu an toplam nüfusumuzun yalnızca %11’i çift doz aşılı. Yani aşı hakkı olduğu halde henüz aşı olamayanlar mevcut.
Hastalığa karşı en önemli koruyucu faktörlerden biri olan aşıya karşı gereken önemin verilmesi, aşı hakkı olan vatandaşların bir an evvel aşı olması gerekmektedir. Aşıya yeterli rağbet gösterilirse bu hastalığı ortadan kaldırabiliriz.
İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce toplumdaki aşı konusundaki kararsızlıkların giderek azaldığı ifade edilirken; “Ancak vatandaşlar aşıya yeterli rağbeti gösterirlerse bu hastalığı ortadan kaldırabiliriz. Bu anlamda 55 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan aşısını henüz olmamış olanların bir an evvel aşı olmaları bu hastalıktan tamamen kurtulmamızı mümkün kılabilir.” sözlerine yer verildi.
İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce Ramazan ayının gelişiyle birlikte oldukça düşen aşılama sayısında artış yaşanması bekleniyor. Aşı talebinin artması halinde Vezirköprü Devlet Hastanesi bünyesinde yeni aşı odalarının kurularak vatandaşın talebine cevap verilebileceği açıklandı.
Aşımız yeterli;
Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre Vezirköprü’de aşıların yeterli sayıda olduğu ve aşının rağbet görmesi halinde sürekli olarak aşı sirkülâsyonunun da yapılabileceği belirtildi.
İlçemizde Sinovac (Çin aşısı) ve BioNTech (Alman aşısı) aşılarının bulunduğu; birinci doz aşı olacak kişilere BioNTech aşısının uygulandığı, birinci dozunu sinovac aşısı olan kişilere ikinci dozda yine sinovac uygulandığı öğrenildi. Birinci dozunu sinovac aşısı olan kişilerin, ikinci doz vakitleri geldiğinde 182’yi arayarak ya da MHRS programını kullanarak devlet hastanesi, aile hekimlikleri ya da ilçe sağlık müdürlüğünden randevu almaları gerektiği öğrenildi. Mayıs ayının ilk haftasından sonra Sinovac aşısının yine ilk doz olarak uygulamaya açılma ihtimalinin olduğu fakat aşı hakkı bulunan vatandaşların vakit kaybetmeden ulaşabildikleri ilk aşıya randevu alarak aşı olmaları gerektiği öğrenildi.
1000’e yakın BionTech aşısı yapıldı;
Saklama koşulları nedeniyle günlük olarak ilçemize geldiği öğrenilen ayrıca koruyuculuğunun Çin aşısının iki dozuna oranla daha etkili olduğu belirtilen ve toplumda Alman aşısı olarak da bilinen Pfizer BionTech aşısının da ilçemizde bine yakın kişiye yapıldığı öğrenildi. Bu aşıyı olmak isteyen vatandaşların 182’yi arayarak ya da MHRS programını kullanarak randevu alıp devlet hastanesine başvurmaları gerektiği öğrenildi.
Ramazan ayı boyunca hastanemiz aşı biriminin iftardan sonra da hizmet vermeye devam ettiği, aşı randevusu alan kişilerin iftardan sonra gece saat 12:00’ye kadar hastanemiz aşı birimine başvurarak aşı olabilecekleri belirtildi.

Grip ve benzeri şikâyetleriniz varsa test yaptırın;
İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan bilgilendirmede; “Grip ve benzeri şikayetleri bulunan vatandaşlarımızın covid olup olmadıklarını ayırt etmek için test yapmak gerekebilir. Bunun için şikâyetleri olan vatandaşlar hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde İlçe Sağlık Müdürlüğümüze ve 7 gün 24 saat boyunca hastanemiz covid polikliniğine başvurabilirler. Lütfen şüphe duyduğunuz an testinizi yaptırın” ifadelerine yer verildi.

Share
29 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?