logo

Vezirköprü İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu Yeni Kararlar Aldı

Vezirköprü İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu Yeni Kararlar Aldı

Coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin birçoğunun salgının seyrinin olumlu yönde gitmesi nedeniyle Vezirköprü Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nca kaldırılmasına karar verildi.

Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz başkanlığında 31 Mayıs’ta toplanan kurul tarafından 1 Haziran’da geçerli olmak üzere çeşitli tedbirlerde gevşetme yapılmasına karar verildi.
Alınan kararlar doğrultusunda faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyetlerini yürüten iş yerlerinden lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, çay ocakları, dernek lokallerinin; (İskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran itibariyle Saat: 22.00’a kadar hizmete başlamasına karar verildi.
Yine faaliyetleri geçici süreliğine durdurulmuş olan, yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmelerin 1 Haziran itibariyle belirlenen kurallar dâhilinde saat 22:00’a kadar faaliyet gösterebilmelerine müsaade edilecek. Yine bu kapsamda faaliyetleri kısıtlanan spor merkezlerinin de 01 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dâhilinde saat 24:00’a kadar hizmet vermelerine izin verildi.
Alınan bir başka karar ise; halka açık alan olan park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 01 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanabilmesine izin verildi.
Toplantı sonunda alınan kararla faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren faaliyetlerine başlayabilmelerine karar verildi.
Görüşülerek karara bağlanan bir başka iyileştirme de Vatandaşların park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlerinde sosyal mesafe kurallarına uymaları ve maske takmaları, el dezenfektanı kullanmaları ve gerekli hassasiyeti göstermeleri için uyarılmalarına karar verildi.
Ayrıca giyim pazarları (sosyete pazarı) olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarlarda sosyal mesafe kurallarına uyulmasına, hem satıcının hem de müşterinin maske takmalarının sağlanmasına, vatandaşların ulaşabileceği şekilde 100 metre aralıklarla el dezenfektanı bulundurulması da alınan bir başka karar oldu.
Süreç nedeniyle faaliyetleri geçici olarak yasaklanan (ambalajsız) dondurma ve benzeri ürünlerin satışını yapan iş yerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kişisel hijyen kurallarına uymaları, maske ve eldiven kullanmaları ve müşteriler ve çalışanlar arasında sosyal mesafe kurallarına uymalarının sağlanması halinde faaliyetlerine başlayabilmelerine izin verildi.
Devlet kara yollarında faaliyet gösteren restoran ve lokantaların, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nun COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde öngörülen kurallara uymak şartıyla 24 saat esasına göre faaliyet gösterebilmelerine de bu kapsamda müsaade edildi.
Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan İlçemiz Cumhuriyet Mahallesinde faaliyet gösteren kapalı sebze pazarının da 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dahilinde faaliyet gösterebilmesine izin verildi.
Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Share
264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?