logo

Vezirköprü kaymakamı Adil Yazar’ın gazetemize beyanatı: ”1972 Yılı Vezirköprü için altın yılı olacak,, 19 Kasım 1971 Cuma

Vezirköprü kaymakamı Adil Yazar’ın gazetemize beyanatı: ”1972 Yılı Vezirköprü için altın yılı olacak,, 19 Kasım 1971 Cuma

1-Bedestan büyük köprülüler ve Vezirköprü’ye lâyık şekilde yeni baştan restore edilecek.
2-Erkek Sanat Enstitüsü binası,
3-Akşam Kız Sanat Enstitüsü binası yapılacak, Köprübaşı selden kurtuldu, Vezirköprü’ye bu yıl her yılkinden çok köy yolu yapıldı.
Gazetemize bir beyanat veren Vezirköprü’nün genç kaymakamı Adil Yazar, 1972 yılı Vezirköprü için altın yılı olacağa benzer demiştir.
İlçemize tam detayına kadar öğrendiğini bildiren YAZAR, (Vezirköprü erkek sanat enstitüsü binası yapılması için yazısı geldi, tapu istediler, Akşam kız sanat okuluna bina yapılmasına ait arsa tapusuna da gönderdik.
Ayrıca bunlardan daha önemli olarak da köprülülerin büyük eseri, içerisinde kervan sarayı bile bulunan bedestanın dükkân, dükkân yeni baştan gayet zarif bir şekilde restoresi için çalışmalarımız olumlu sonuç verdi ve plâna alındı.
Samsun’dan vakıflar bölge müdürü sayın Veli Kalem bey geldiler. Esnafta Vezirköprü için bir ziynet haline gelecek eserin restoresine anlayış gösterdi. Bedestanımız büyük köprülülere ve Vezirköprü’ye lâyık şekilde restore edilecektir.
Kaymakam değişikliği
Bir sorumuz üzerine, görevinin bittiğini iste derhal gidebileceğini, fakat Vezirköprü’yü sevdiği için yeni kaymakam gelinceye kadar Vezirköprü için çalışmaya devam edeceğini söyleyen Yazar, yeni Vezirköprü kaymakamının da Aralık ayı içerisinde geleceğini bildirmiştir.
Plâncılar aniden geldiğinden haber vermediğini sözlerine ekleyerek fabrika davasında da Vezirköprülülerle beraber olduğunu söylemiştir.

Plan görüşülüyor
Samsun Senatör Ve Milletvekillerimizden İlgi Bekliyoruz
1972 planlaması görüşülmeye başlanmıştır
Şimdi sayın samsun Senatör ve milletvekillerimizden fabrikamızla ilgilenmelerini beklemekteyiz.
75 bin insanın ümidi ve hayat kaynağı olacak orman fabrikamız, Orman Bakanlığı’na alınmadığı için bu bakanlığa muğber olduğundan ters rapor yazan birinin art niyetine kurban olmamalı, Vezirköprü orman fabrikası kurtarılmalıdır.
Köyleri bulaşıcı hastalıklar tehdit etmesine rağmen
Vezirköprü Tek Doktoru Bırakıldı
Köylerden seri hal de bulaşıcı hastalık haberleri gelmektedir. Darıçay’ın 75 öğrencili okulunun 57’si kızamık hastasıdır. Diğer köylerden henüz haber alamadık.
Tüm bunlara rağmen 138 köyü olan 75 bin nüfuslu Vezirköprü’nün sağlık yükü tek hanım doktorun omuzlarındadır.
Belediye, hükümet sağlık merkezi baştabipliği diğer sağlık kuruluşlarının hepsi sayın doktor Gönül Demirali’nin omuzlarındadır ve insafla söylemek gerekirse bu, dünyanın en büyük insafsızlığıdır.
Hele en ufak ihmali insan hayatına mal olacak olan sağlık işinde tüm yükünlüğü bir kişiye bırakmak hem 75 bin insanın sağlık durumuyla alay etmek, hem de bir insana yapılan en büyük haksızlık demek değildir de nedir?..
Vezirköprü’de On Bine Yakın Çocuk İlkokula Gidemiyor
Samsun’un okulsuzlukta rekor kırdırılan ilçesi 75 bin nüfuslu Vezirköprü’nün n köy ve şehrinde on bine yakın çocuğu İlkokul tahsili yapamamaktadır.
Önce ekonomik güçlükler, 30 köyde okul olmayışı okul olan köylerin de çok dağınık olması devlet babanın eğitiminin alfabesi ilkokulu bu çocukların hizmetine sunamamasına sebep olmaktadır.
Bu bakımdan Vezirköprü’ye yapılacak yatılı bölge okulu bu köylere hayat getirecek, okuma yazma denen nimeti onbinlerce insana tattıracaktır.

Share
2 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?