logo

Vezirköprü Kereste Fabrikası Arsasının Alınması Bekleniyor 25 Ekim 1970 Pazar

Vezirköprü Kereste Fabrikası Arsasının Alınması Bekleniyor 25 Ekim 1970 Pazar

Orman Bakanı Hüseyin Özalp’ın büyük gayretleri ile ilçemize gerçekleşen 1970 yılında arsası alınıp, 1971 yılında inşaata başlanacak olan kereste ve yonkatif kontralit fabrikası için henüz arsa alım işi başlamamıştır.
Bilindiği gibi başbakan Süleyman Demirel Vezirköprü’deki konuşması sırasında, fabrikanın arsasının alındığını bildirmişse de henüz arsa alımı gerçekleşmemiştir. Bu iş için büyük gayretler içinde çalışan Orman Bakanı Özalp, Samsun AP kongresinde yaptığı konuşmada önümüzdeki aylarda temelinin atılacağını belirtmiştir.
Bu haftalar içinde arsa istimlâki cihetine gidileceği tahmin edilmektedir.

Boyabat Belediyesi Veterinerlik Genel Müdürlüğü’nden Özel İzin Alarak Panayırı Yaptı
Boyabat Belediyesi veba yüzünden izin verilmeyen panayıra başarılı bir hareketle izin sağlamış, Veteriner Genel Müdürlüğü’nden izin alarak 21 Ekim’de panayırını yapmıştır.
Boyabat Belediyesi ayrıca panayırını sayıma getirerek ilçenin nüfusunun fazlalaşması durumunu da sağlamış, bununla ilçenin 5 yıl sürece diğer ilçelere üstünlük sağlaması gibi bir imtiyazı da Boyabat’a kazandırmıştır.
Kolera Terme’de
Terme Sağmalcılarda başlayan kolera salgınından kaçan bir ailenin Terme’deki Kozluk köyündeki iki ferdi şiddetli kusma ve ishal ile yatağa düşünce Samsun’dan ambulans istenmiş ve sağlık ekipleri derhal hastanın bulunduğu bölgeye gitmiştir.
Hasta olan Ayşe Kılıç ve Bahise Kılıç ve ailenin diğer fertlerinden olan Şefik Kılıç, Şükran Kılıç derhal ambulansla ilçeye getirilmişler ayrıca İstanbul’dan misafir olarak geldikleri tespit edilen Hüseyin Uygun ile Burhan Çöbüş’ün köyden ayrılmaları istenmiştir. Hastalığın yayıldığı bölge karantinaya alınmış, sağlık ekipleri aşıya başlamışlardır.
Ayrıca Terme’nin Gölyazı köyü öğretmeni Mustafa Öztürk, kolera emareleriyle hasta olduğunu söyleyip ilköğretim müdürüne müracaat etmiş ilköğretim müdürü Mustafa Cinalioğlu, öğretmeni hastaneye sevk etmiştir.
Şimdi Terme’nin 8 km uzağındaki Kozluk köyünde başlayan kolera salgınından Termelilerin korunması için Belediye Başkanlığı tarafından lağımların kapatılması ve dezenfekte edilmesi istenmektedir. Evlerini dezenfekte ettirmeyenlerden ve lağımlarını kapatmayanlardan ceza alınacaktır.
Boyabat Olayları Sanıklarının Dokuzar Aylık Cezalarını Yargıtay Tasdik Etti
TÖS ve İLK-SEN tarafından yürütülen yurt çapındaki öğretmen boykotunu protesto etmek amacıyla başlayıp kanunsuz bir biçime giren yürüyüşün suçluları 25 Nisan 1970 günü yapılan son duruşmada 9’ar ay hapse, 750’şer lira da para cezasına çarptırılmışlardı.
171 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten ceza yiyen 32 sanık mahkeme kararını yargıtaya göndermişlerdi. Aradan geçen zaman içerisinde Yargıtay dosyayı incelemiş ve karar onaylanmıştır.
32 sanıktan 28’i ilk sorgularından sonra 37’şer gün yatmışlar, 4 sanık ise kaçmaları nedeniyle yatmamışlardı. Bunlardan K.E. karar yargıtayda iken ölmüştür.
Bu duruma göre 31 sanık yeni infaz kanunu tatbik edilmediği taktirde 8’er ay daha yatacaklardır.
Meçhul Şahıslar Havza Lisesi’ni Kurşunladı
Samsun’un Havza ilçesi lisesi önceki gece meçhul hırsızlar tarafından kurşun yağmuruna tutulmuştur.
Kayıp Kadın Ağaçta Asılı Bulundu
Fatsa’nın Çöteli köyü halkından küçüğü kırk günlük olan iki çocuk annesi 30 yaşlarındaki P.A. isimli kadın kocası M.A. ile ailevi geçimsizlik yüzünden iki gün önce evinden ayrılarak gitmiştir.
Bütün aramalara rağmen bulunamayan P.A. isimli kadını öğrenciler okullarına giderken fındık bahçesi içerisinde bir ağaca asılı olduğu halde görmüşler, korku ve dehşet içinde anne ve babalarına haber vermişlerdir.
Bu suretle iki gündür aranan P.A. ağaçta asılı bulunmuştur.

Share
291 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI