logo

Vezirköprü Kereste Fabrikası Resmî Gazetede de İlan Edildi 9 Mayıs 1971 Pazar

Vezirköprü Kereste Fabrikası Resmî Gazetede de İlan Edildi 9 Mayıs 1971 Pazar

İlçemizde yapılacak olan kereste fabrikası, 15 Nisan 1971 Perşembe tarihli 13810 sayılı (Resmi gazete)nin, 1971 yılı programı yatırım projelerinde yer almıştır.
1971 yılında 2 Milyon 200 Bin Lira sarf edilerek başlanacak olan fabrika 1973 yılında bitmiş olacak ve ihracat da yapacaktır.
Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün (döner katma bütçeli) bölümünde 71C050060 proje no ile ve (ENTEGRE orman ürünleri sanayii) proje adıyla gösterilen 23 Milyon 884 Bin lira dış yardım; 37 Milyon 719 bini de iç kaynaklarımızdan temin edilip harcanacak fabrikanın (proje maliyeti) 63 Milyon 603 Bin liraya çıkacaktır. (Bu iş için canla başla çalışmış eski Orman Bakanı Hüseyin Özalp’in de söylediği gibi, yapımı 80-100 milyonu bulacağı tahmin edilmektedir.)
1.Kereste fabrikası
Yılda 2 vardiyada 50 bin metreküp tomruk kapasiteli kereste fabrikası diğer bölümleri gibi 1973 yılında bitmiş olacaktır.
2.Kontrplak fabrikası
Kereste fabrikasına paralel olarak bir de kontrplak fabrikası yapılacak, bu da 1973’de bitecek 2 vardiyada 18 bin metreküp kereste işleyecektir.
3.Yonga Levha fabrikası
1971-1973 yılı içinde 162,5 dönüm arsaya üçüncü olarak bir de Yonga Levha fabrikası da kurulacak, diğer ikisi ile birlikte faaliyete geçecek, yılda 15 bin ton yonga levha yapacaktır. Fabrikaların arsa istimlâki çalışmaları, (çıkan ve çıkarılan güçlüklere rağmen) ilçemiz Orman İşletme Müdürlüğünce devam ettirilmektedir.

Geçtiğimiz Cuma günü gazetemize telefon eden birçok okurumuz; şu haberi bildiriyordu:
Üç Dev-Genç Üyesi Yakalandı
Geçtiğimiz Cuma günü ilçemizde birçok okurumuz gazetemize telefon ederek duydukları bir haberi gazeteleri (VATANDAŞ)’a yazmamızı istemişlerdi. Haber iki dev genç üyesinin ilçemiz köylerinde yakalanmış olmalarıydı.
Vezirköprü Kaymakamı olayı anlatıyor
Olayla ilgili olarak bilgisini rica ettiğimiz, yeni Vezirköprü Kaymakam v. Adil Yazar, bize durumu şöyle anlatmıştır.
İlçemizin Beşpınar ve Mezra bucakları mevkiinde Ortadoğu Teknik Üniversitesine mensup iki genç orman işçileri arasında ücretlerinin az olduğunu, sendika kurup bu hususta direnişe geçtikleri taktirde haklarını alabileceklerine dair propagandalar yaptıkları iddiasıyla Beşpınar bucak müdürü M. Şevket Ulağ, Jandarma K.K. Başçavuş İhsan Özyürek, Mezra bucak müdürü Mecit Akın tarafından tutuklanıp ilçeye getirilmişlerdir.
Adlarının S.G. ile E.B. olduğu anlaşılan bu iki Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrenci genç, Vezirköprü’ye getirilip ilçemizden de, Samsun Emniyet Müdür Muavini sorguları yapılmak üzere yapılmak üzere Samsun’a götürmüştür.
Vezirköprü’de Yeni Moda Bir Soyguncu Yakalandı
Geçtiğimiz hafta Cuma günü ilçemizde (Son Moda Bir Soygun) polis tarafından suçüstü yapılarak yakalanmış ve sanık ilk sorgusundan sonra tutuklanmıştır.
200 lr. göndermezsen
Bundan bir ay kadar önce belediye çarşısında manifaturacılık yapan H.Ş.’e bir tehdit mektubu göndermiş, bunda: (200 lirayı Mehmetpaşa büstünün altına bırakmazsan gerisini düşün, başına gelecekler Mahmut Tek’er ve Ahmet Binici’nin başına gelecekten kötü olur) demiştir. (Namussuzca bir maksat peşinde koşan birkaç dedikodu esnafının gene iğrenç gayeleri cümlesinden olarak uydurdukları ve ustaca yaymaya çalıştıkları yalana göre: İlçemizin birçok tanınmış işadamlarından özellikle bu tehdit mektubunda isimleri geçen Mahmut Tek’er ve Ahmet Binici’den de para aldıkları uydurması söylenir durur. Soygunu yapan da bunu kast etmiş olacak.)
Yurtdağı’ndan gelme Yeni Mahallede oturan M.Ş. ilk sorgusunu takiben tutuklanmıştır.
H.Ş.’de olayı şöyle anlatmıştır: (Bir ay kadar önce böyle bir mektup almıştım. Önemsemedim. İkincisi gelince durumu kaymakamlığa bildirdim. Poliste sanığı yakaladı.) demiştir.
Vezirköprü’nün Yeni Kaymakam V. Görevine Başladı
Vezirköprü Kaymakamı Atıl Üzelgün’ün ilçemizden askere gitmesi üzerine, Vezirköprü Kaymakamlığı’nı Celil Sezen vekâleten yürütmekte idi.
Geçtiğimiz hafta ilçemiz Kaymakam V.’ne, Ankara’dan maiyet memuru görevinden Adil Yazar atanmıştır.

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?