logo

Vezirköprü köylerinde Kızamık salgını Çorakdere’de 21 Çocuk Kızamık Hastası 5 Aralık 1971 Pazar

Vezirköprü köylerinde Kızamık salgını Çorakdere’de 21 Çocuk Kızamık Hastası 5 Aralık 1971 Pazar

Darıçay köyünde 57 çocukta görülen kızamık salgınından sonra Çorakdere köyünde de 21 çocukta kızamık görülmüştür.
İlçe hükümet doktoru Gönül Demirali derhal köye gitmiş ve gerekli tedbir alınmıştır.
Kendisi ile görüştüğümüz Kaymakam Adil Yazar Çorakdere köyündeki kızamık salgınına dair haberimizi doğrulamış, (8-10 yaşındaki 21 çocukta hastalık görüldü. Sağlık ekipleri gerekli tedbiri almışlardır.) demiştir.
Köylerden kızamık salgınına dair ölüm haberi alınmamış olması işin teselli noktasıdır.

Ziraat Odası kongresinde
Vezirköprü’nün Tek Ziraî Sorunu Görüşülmedi
Bayram sonuna ertelendikten sonra yapımı sessiz sedasız kararlaştırılan Ziraat Odası kongresinde ilçenin tek ziraî derdi görüşülmedi.
Gündem bile uygulanmadığı gibi kitap tetkiyle, yönetim kurulu onayı bile yapılmaksızın politik tertiplerle oldu bittiye getirilip yapılıverdi!
İlçenin buğday başta olmak üzere; tüm hububatı, pancarı, tütünü, yolsuzluktan pazara indirilemeyen ürünü, suni tohumlama, hayvancılık, tavukçuluk hatta fabrika, yatılı bölge okulu gibi ilçenin tüm ilerlemesinin ve köylünün binbir dertlerinin Ziraat Odası kongresinde konuşulup çareler aranacağını ümit edenler, Samsun’dan muayyen şahısların seçimi için özel olarak getirilen eski AP milletvekili şimdi DP’li Şevki Yücel’in kardeşi, Karayolları memuru Sıtkı Yücel tarafından politik bir anlayışla oldu bittiye getirilmesini üzüntü ile izlediklerini bildirdiler.
Vezirköprü’ye tavukçuluk istasyonu neden yapılmamış?..
Vezirköprü Ziraat Teknisyeni Cevap Veriyor
Vezirköprü ziraat teknisyeni Celâl Özkan’dan, (aslında tavukçuluk için gönderilen paraya, şehrin çok ötesine Ziraat dairesi yapıldığı iddiasını taşıyan yazıyı doğrulayan, fakat yazımızın (gerçekleri tam olarak yansıtmaktan uzak olmakla) suçlayan açıklama aldık.
Yazının çok uzun oluşuna teknik durumumuz ilişiği olmayan, kimselerin (dedi ki, demiş ki) gibi dedikodu kısmının da prensibimize uygun düşmemesi nedeniyle, açıklamayı özetleyerek yayınlamak zorunda kaldık, özür dileriz.
Vezirköprü’ye Hükümet Doktoru Tayin Edildi
İlçemize nihayet bir hükümet doktoru atanmıştır. Mardin Silopi Sağlık Ocağı’ndan askere gidip askerliğini bitiren Doktor Halim Şenal Vezirköprü’ye gelerek görevine başlamıştır.
Ziraat Odası Yeni Yönetim Kurulu
Ziraat Odası yönetim kurulu şu isimlerden teşekkül etmiştir.
1-Dursun Çakmak
2-Adil Pekşen
3-Nazmi Karaca
4-Ahmet Çiftci
5-Zekeriya Doğan
6-Ali Osman Yılmaz
7-Mehmet Cürmen
Samsun İl Genel Meclisi daimi üyeliklerini
CHP ve DP Kazandı
Samsun İl Genel Meclisi daimi üyeliklerini C.H.P. ve D.P. kazandı.
Samsun İl Genel Meclis üyeliklerini C.H.P. ve D.P. kazanmış, A.P. C.H.P. ile anlaşmak istemişse de C.H.P. kabul etmemiştir.
Anlaşılan bu iki partinin şu üyeleri daimi il meclisi üyeleri seçildi.
1-İrfan Yankutan (C.H.P.)
2-Mithat Akalın (C.H.P.)
3-Faruk Uluçay (D.P.)
4-Yaşar Bayrak (D.P.)
A.P. hiç üyelik almamıştır.
Çeltek Kömür İşletmesi Müdürü Kerem Altay, eşi ve çocuğu
Trafik Kazası Geçirdiler
Çeltek Kömür İşletmesi Müdürü Kerem Altay bayram tatili, kolejdeki çocuğunu almak için, Çeltek’ten, Samsun’a gitmek üzere çıkarken arabaları trenle çarpışmış, 400 metre sürüklenmişlerdir.
Korkunç kazada eşi Fazilet Altay ve diğer çocuğu ağır yaralanmışlardır; Ankara Hacettepe Acil Servis 1.kısma yatırılan Altay’ların sağlık durumu düzelmekte.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?