logo

Vezirköprü Lisesi için bir heyet Samsun’a gitti Ünlüer: Bir Vali Olarak Açılacak Her Okula Yardımcı Olacağım dedi 19 Nisan 1970 Pazar

Vezirköprü Lisesi için bir heyet Samsun’a gitti Ünlüer: Bir Vali Olarak Açılacak Her Okula Yardımcı Olacağım dedi 19 Nisan 1970 Pazar

Bina durumunuz?
Binamız müsaittir beyefendi. Bu yıl ortaokulun boş kısımlarında lise tedrisatı başlayabilir, gelecek yıllarda ise, Erkek Sanat Enstitüsü yapılacak. Kendi binasına geçtiği zaman ondan boşalacak eski ortaokul binasında da lise devam edebilir.
Bu konuşma Samsun’un eğitimci ve ilçelerin en ücra köşelerine kadar ilgi gösteren Valisi Sayın Ertuğrul Ünlüer ile Vezirköprü okul aile birliği üyeleri arasında geçiyordu. İlçemiz ortaokul müdürü Enver Günçavdı, Askerlik Şubesi başkanı Kamil Seçkin, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Beşer iştirakiyle bir heyet Samsun’a gitmiş, köy çocuklarını okutacak bir pansiyon ortaokul inşaatı meselesi ve ana gaye olarak Vezirköprü Lisesi durumu anlatılmıştır.
Ünlüer ile konuşanlar, ortaokuldan bu yıl mezun olacak 150’den fazla öğrenci ile dışarıda boş gezen ortaokul mezunu öğrenciler, hergün Havza’ya üç minibüs dolusu giden öğrencilerin durumu anlatılmış, eğer lise yapılırsa ortaokul öğrenci yekununda en az iki misline çıkacağı belirtilmiştir. Bu arada mevcut bina atölye durumu nedeniyle Sanat Enstitüsü bu yıl ancak 60 öğrenci alabileceği için, diğer 100 den fazla öğrenci için lisenin gerekli olduğu anlatılmıştır. Bütün her şeyin hazır olduğu bildirilmesi üzerine Samsun Valisi Ertuğru Ünlüer;
Bir vali olarak yapılacak her okul için yardımı esirgemem, siz müracaatınızı yapın, biz de buradan gerekçesini yazıp gönderelim demiştir. Ünlüer’in beklenen olumlu davranışı Vezirköprülüleri sevindirmiştir.
Okul Aile Birliği müracaatın orta tedrisatlı okul yaptırma derneğinin yapmasını beklemekte, onlar da biz kongreye gideceğiz diye müracaatı yapmadıkları bildirilmektedir. Durumun ne hal alacağı merakla beklenmektedir.
Köy Enstitülerinin 30.Yıldönümünde Bir Açık Oturum ve Kültür Gecesi Yapıldı
İlçemiz öğretmenler sendikası tarafından düğün salonunda Köy Enstitülerinin 30.yıldönümü dolayısıyla bir açık oturum ve kültür gecesi düzenlenmiştir.
TÖS başkanı Bahri Köseoğlu’nun konuşmasıyla açılan gecede açık oturum yapılmıştır.
Orman Suçlarının Affı Senatoda Kabul Edildi
Orman suçlarının affını sağlayacak kanun ve anayasa değişikliği için partiler anlaşmışlardır. Anlaşma sonucunda hazırlanan kanun teklifi ve anayasa teklifi senatoya gelmiştir.
Meclislerden çıkacak kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra resmi gazetede ilan edilip yürürlüğe girecek, orman suçları hakkındaki mahkemeler de düşecek, cezaevinde tutuklu veya mahkûm olanlar da serbest bırakılacaklardır.
Vezirköprü cezaevinden
Güpegündüz Bir Tutuklu Kaçtı
Ülkemizin kötü bir kulübeden farksız cezaevinden kız kaçırmaktan bir buçuk yıldır tutuklu 25 yaşında bir Lâdikli kaçmıştır.
Bundan bir buçuk yıl kadar önce bir kızı zorla kaçırması nedeniyle Lâdik’te yakalanıp ilçemiz Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Lâdik’in Günkoru köyünden 25 yaşındaki S.A.A. sabah saat 7,30’da belediye çöp kamyonuna çöp verilirken, kargaşalıktan yararlanıp, gardiyanların arasından sıyrılıp kaçan tutuklu sanık aranmasına başlanmıştır.
Kaçan Lâdikli Tutuklu Bulunamadı
18 yaşına girmesine iki ayı kalan sevgilisini kaçırdığı için kızın babasının şikâyeti üzerine yakalanıp tutuklanan S.A.A., evvelki gün ilçemiz cezaevinden çöp verilirken açık kapıdan fırsatını bulup kaçmıştır.
Şu satırların yazıldığı (Cumartesi gününe) kadar tutuklu sanık bulunamamıştır.
Diğer taraftan 25 yaşında uzun bir genç olan S.A.’e sevgilisinin babası artık kızını vermeye razı olduğu söylenmektedir.
Vezirköprü Jandarması S.A.A.’i her tarafta aramaktadır.
Vezirköprü Demirspor Bugün Kongre Yapıyor
Vezirköprü Demirspor bugün kongresini yapacaktır. Ekseriyet bulması halinde bu haftadan itibaren Demirspor’un adı Vezirköprüspor olacaktır.
Tüzük değişikliği kulüp başkanı Nuri Kaya ve Mükerrem Çalışkan tarafından gazetemize gönderilen cevaplar nazara alınarak Vezirköprüspor olarak tekfif edilecek, oylamada da kazanırsa kulübün ismi değişecektir.

Share
73 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?