logo

Vezirköprü Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Önder Erdem; “Bu Şekilde Alınmış Olan Tam Kapanma Kararı Tamamen Yanlıştır”

Vezirköprü Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Önder Erdem; “Bu Şekilde Alınmış Olan Tam Kapanma Kararı Tamamen Yanlıştır”

Vezirköprü Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Önder Erdem yaptığı yazılı basın açıklamasında “Tam Kapanma” kararını eleştirerek “Bu Şekilde Alınmış Olan Tam Kapanma Kararı Tamamen Yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Vezirköprü Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Önder Erdem açıklamasında; “Virüsün çoğalması ve salgının düşmemesi sonucu tam kapanma kararı alındı. Tam kapanma kararının doğru karar olmakla birlikte, geç alınmış bir karar ve zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Daha önce alınmış olsaydı özellikle esnafımız açısından daha doğru bir karar olurdu.

Çünkü zaten sıkıntıda olan esnafımız dört gözle bayram alışverişini bekliyordu. Uzun zamandır var olan ve artarak bu güne kadar gelen virüs için bu karar ve önlemler daha önce alınabilirdi. Tam kapanma denilince sadece mecburi hizmetler dışında her kesimin kapanması anlamına gelmesine rağmen, Türkiye için alınmış bu tam kapanma kararı nasıl anlaşılır gibi değildir, çoğu işyerleri açık, kamu kuruluşları, bankalar açık.

İçişleri bakanlığınca gönderilen genelgede 42 maddede kapanmadan muaf olanlar yayınlandı. Neredeyse Türkiye’nin yüzde 70 i muaf tutulmuş Sadece giyim sektörü, kuaförler elektronik eşya satıcıları gibi küçük işletmeler kapalı onların dışında her yer açık, daha önce ki kısa kısıtlamalar da bile daha az yer açıktı.

Bu nedenle bu şekilde alınmış olan tam kapanma kararı tamamen yanlıştır. Bu hastalık uzun zamandır sürüyor virüsün daha da artması biliniyorken, plansız ve programsız alt yapısı hazırlanmadan yapıldığı aşikâr olan bu tam kapanma kararı esnafımızın oldukça moralini bozmuştur, haklı olarak da bu duruma itiraz ve isyan etmektedir.

Çünkü alınan bu kararda haksızlık var, adaletsizlik var, ayrımcılık var, suistimal var. Esnafın ödeme yapacağı yerler açık ama kazanç sağladığı iş yerleri kapalı, Esnafa seni kapatıyorum ama açık olan bankalara ve fatura ödeme yerlerine borcunu mecburen ödeyeceksin denilmiştir. İşyeri kapalı olan kazanç sağlayamayan esnaf nasıl ödeme yapacaktır, bu durum adil olmayan, haksız bir durumdur. ŞİMDİ ESNAF OLARAK BEKLENTİMİZ İMALAT YAPAN KÜÇÜK İŞLETMELERE VERİLEN 3 YIL ÖDEMESİZ, FAİZSİZ KREDİDEN BÜTÜN ESNAFLARIMIZA DA VERİLMESİDİR. ESNAFIMIZ ANCAK BU ŞEKİLDE BİRAZ DA OLSA NEFES ALACAKTIR.” Sözlerine yer verdi.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?