logo

Vezirköprü Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem: “Resmi binaların yenilenmesine karşı değiliz, uzak mesafelere yapılmasına karşıyız.”

Vezirköprü Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem: “Resmi binaların yenilenmesine  karşı değiliz, uzak mesafelere  yapılmasına karşıyız.”

Vezirköprü Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem, son günlerde Öğretmenevi ve Belediye gibi resmi kurumların şehir merkezinden uzaklaştırılmasının yanlış olduğunu söyledi. Erdem, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:
“Öğretmenevi ve resmi kurumların merkezden uzaklaştırılması yanlıştır. Şehirleri yönetenler tarafından artık alt yapı, park, bahçe, kaldırım, temizlik sorunlarından ziyade ki bunlar belediyenin asli görevidir, şehrimizin ekonomisini nasıl canlandırırız ve geliştiririz diye düşünmeli ve çözüm önermeliler. Çevre il ve ilçelerde bunun plan ve projeleri yapılıyor ve onun için mücadeleler veriliyor.
Maalesef bizde ise ekonomiyi ve şehrin canlılığı düşünülmediği gibi plansız ve biz böyle istiyoruz mantığıyla hareket edildiğini görüyoruz. Kamuya ait olan, şehre hareketlilik kazandıran ve halkın günlük işlerini yaptığı kamu binalarımızın şehrin uzak yerlerine taşımanın planları yapıldığını duyuyoruz, basından okuyoruz. Bu kurumlar şehir merkezinden uzaklaştıkça şehrin ekonomisi ve canlılığının azalacağını ve Esnafımızın alış veriş yapamaz hale geleceğini tahmin edememek ve görememek büyük bir hata olarak açıklanabilir.
Bu tamamen yanlıştır. Daha önce pazar yerinin ve akabinde hastanenin şehrin uzak yerlerine yapılması dolayısıyla esnafımızın ne kadar olumsuz etkilendiğini hep birlikte görmüştük.
Şimdi özellikle belediye ve bazı kamu binaları da şehrin uzak yerlerine giderse esnafımız ve aynı zamanda halkımız çok zor durumda kalacaktır. Çünkü şehrimizin ekonomisini canlandıran ve her anlamda katkı sağlayan esnaftır. Şehri yönetenlerin hedefleri özellikle şehrin ekonomisini düşünme önceliği olmalıdır. Bu doğrultuda projeler yapılmalıdır. Ayrıca halkımızın da uzaklaşan kamu yerlerine ulaşması ekonomik olarak külfet getirecek, mesafe olarak da yoracak ve zaman kaybı yaşatacaktır.
Bu nedenle bu binaların yenilenmesine karşı değiliz, uzak mesafelere yapılmasına karşıyız. Binalarımız elbette yenilensin modern hale getirilsin ama uzaklaşmasın. Mevcut yerlerine ya da şehir merkezi içinde başka uygun yerlere yapılmaları her açıdan düşünüldüğünde daha doğru olacaktır.
Bununla ilgili daha önce ilçemizde hiç yapılmayan istişareler yapılmalı esnafın ve halkın temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alınmalıdır. Bu şehir bizim, ilçemize sahip çıkmak her anlamda gelişmesine katkıda bulunmak hepimizin görevidir.”

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?