logo

Vezirköprü merkezi temiz suya kavuştu… İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Açılışı Yapıldı

Vezirköprü merkezi temiz suya kavuştu… İçme Suyu Arıtma  Tesisi’nin Açılışı Yapıldı

Vezirköprü Merkezi’nde özellikle her yağmur yağdığı gün sıkıntısı çekilen içme suyu için yapılan ve 12,5 Milyon liralık bir yatırım olan içme suyu arıtma tesisinin resmi açılışı geçtiğimiz hafta Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis; “Vezirköprü’de arıtma tesisini hizmete açıyoruz. Büyükşehir belediyemizin açılışını hep birlikte gerçekleştirdiğimiz bu tesisi Vezirköprü’lü vatandaşlarımız kullanacak. Önceden biz çeşmemizin suyunu açtığımız zaman çamurlu bir su geliyordu. Cazibeli bir depo olduğu için çamurlu su evlerimize işyerlerimize olduğu gibi geliyordu ve biz bunu kullanıyorduk. Ama şimdi görüyoruz ki damacanadan da daha kaliteli bir su kullanmaya, içmeye başlayacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Dedi.
Başkan Edis’in ardından konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ise; “105 litre/saniye kapasitesi olan 55 bin kişilik içme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan tesisimiz 12 Milyon 150 Bin TL’ye mal olmuştur. Tesisin inşaatı 5 ay gibi kısa bir sürede yapılarak, şuanda vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş bulunmakta.
İçme suyu arıtma tesisimize Tepeören, Karkucak, Kuşçular, Karapınar ve Yürükçal kaynaklarından, buna ilave olarak DSİ hattından 105 litre/saniye ham su girişi sağlanmakta. Bu su insani amaçlı tüketim suları hakkındaki yönetmelikte belirtilen kriterlerin daha da üzerinde, ileri teknoloji ürünü olan bu arıtma tesisinde arıtılarak şehrimize verilmektedir.
Arıtma tesisimizin inşaatına ilave olarak toplam 250 milimetre çapında 642 milimetre uzunluğunda polietren boru, 315 milimetre çapında 630 milimetre uzunluğunda yine polietren boru, 280 metre uzunluğunda 600’lük deşarj hattı yapımı gerçekleştirilmiş, mevcut içme suyu deposundaki manevra odası yenilemesi yapılmış ve şuanda tam otomasyonla tesis, devreye alınmış durumdadır.
Bunlara ilave olarak da tesisin jenaratörü, enerji nakil hattı, trafosu elektrik işleri de yapılmış durumdadır.
2020 yılının başında sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın kurumumuza vermiş olduğu talimat doğrultusunda Vezirköprü İçme Suyu Arıtma Tesisi çok hızlı bir şekilde inşa edilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Burada emeği geçen yüklenici firmamıza ve çalışanlarına ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise; “İleri teknolojiye sahip arıtma tesisinin 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek, “Saniyede 105 litre su temin edecek tesis ile 19 mahallenin su ihtiyacı karşılanacak. Bu arıtma tesisi şu anda alanında en iyisi. İleri teknolojiyi kullanan, standardının üzerinde bir tesis.
Sadece altyapıda değil turizm alanında da yatırımları olduğunu ifade eden Başkan Demir, “Kunduz ve kanyon ile ilgili projelerimiz var. Tarımsal üretimde, mezbahane ile ilgili proje hazırlıyoruz. Soğuk hava deposu, sera, Genel Başkan Yardımcımızla birlikte geldiğimizde ifade ettik; Vezirköprü Besi OSB kuruyoruz. 1200 dönümlük alanda 17 bin baş hayvanlık üretim yapılacak. Yem fabrikası, tesisleriyle birlikte. Organize OSB. Durmuyoruz. Türkiye’nin en kaliteli suyunu Vezirköprü içiyor.“ ifadelerine yer verdi.
Açılış öncesi son konuşmayı yapan Ak Parti Amasya eski Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle ise; “Tesis Vezirköprü’müze hayırlı olsun.” Dedi.

Konuşmaların ardından edilen dua ve kesilen kurban sonrasında tesisin açılışı gerçekleştirildi. Tesisin gezilmesiyle program son buldu.
Açılışa AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi Akif Gülle, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ve davetliler katıldı.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?