logo

Vezirköprü Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde Sosyal Mesafe Cihazı Üretildi

Vezirköprü Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde Sosyal Mesafe Cihazı Üretildi

Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Coronavirüs’le mücadele kapsamında Sosyal Mesafe Cihazı üretimi yapıldı.
Günümüzde tüm insanlığı da tehdit eden Coronavirüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşların birbirlerine yaklaşmamaları ve sosyal mesafe kuralına uymalarını sağlamak amacıyla Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Sosyal Mesafe Cihazı geliştirildi.
Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Orhan Sarıer; “Günümüzde marketlerde, kamu, kurum ve kuruluşlarda, alışveriş merkezlerinde vb. yerlerde sosyal mesafenin sağlanması sorunu için arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunduk.
Müdür Yardımcısı Salih Yıldız tarafından dış kabini 3D yazıcımızda yapılan ve okulumuzun beyefendi, çalışkan, saygılı ve becerisiyle sadece Vezirköprü’nün değil tüm bölgemizin bütün elektrik problemlerinde aranılan eleman olan okulumuz öğretmenlerinden değerli kardeşim Bahadır Gürbüz ve Elektrik – Elektronik bölümü öğrencimiz olan oğlu Alper Gürbüz çalışmaları ile ikaz sinyali veya sesli uyarı yapan istenirse de aynı anda hem sinyal ve hem de sesli uyarı yapan sosyal mesafe cihazını okulumuzda ürettik. “ dedi.
Sarıer; “Kendilerine bu dönemde özverili çalışmaları için teşekkür ederim. Böyle arkadaşlarımızın mutlaka takdir ve teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Marka hazır VEMTAL üretim tanıtımlarımız devam edecek.” İfadelerine yer verdi.
Öte yandan makine hakkında bilgi veren Bahadır Gürbüz ise; “Okul Müdürümüz Orhan bey makinenin ikaz veren farklı bir modelini inceleyerek, bize sunduğu öneri dahilinde oğlum Alper’le birlikte bu çalışmayı gerçekleştirdik. Okul müdürümüz Orhan beyin makinen ikazın yanında sesli bir şekilde de uyarı verebilmesinin mümkün olup olmayacağını önermesi üzerine yaklaşık 15 günlük bir çalışmanın neticesinde bu cihaz ortaya çıktı.” Dedi.

Cihazın özellikleri hakkında da bilgi veren Gürbüz; “Cihazın üzerinde mesafeyi algılayan ultrasonik sesle çalışan ve aynı yarasaların kullandığı gibi sensör bulunmakta. Bu sensörlerden biri ultrasonik ses verirken bir diğeri ise sesi alıyor arada geçen süre ve ses hızı dikkate alınarak mesafe hesaplanıyor ve 10 cm ile 2 metre arasında mesafe ayarı yapılabiliyor.
Cihazda bulunan potansiyometre isimli ayarlı direnç hangi mesafede ikaz vermek istiyorsanız ayarlayabilmenizi sağlıyor. Cihazda iki adet ikaz lambası mevcut ve bunlardan eğer birinci olan anahtarı çalıştırırsanız sarı olan led ikazsız olarak yanıyor. Eğer ikazla birlikte ikisini birden çalıştırırsanız hem ses çıkarıyor hem de sesli olarak sizi uyarıyor. Cihazda istenilen anda çalıştırılabilmek üzere bir güç düğmesi de bulunuyor. Ayrıca cihaz gücünü 9 voltluk bir pilden almakta. Cihazın değişik şekillerde de üretiminin yapılabilmesi mümkün. Bu yüzden bu işe merakı bulunan ve bu işle ilgilenen herkes bu tür bir cihazı geliştirebilir.” Şeklinde konuştu.

Share
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?