logo

Vezirköprü muhalefetin gündeminde.. Zeybek: “Vezirköprü 5. Derece Kalkınma Bölgesi olmalı” Usta: “Yatırımcı Vezirköprü’de yer bulamıyor”

Vezirköprü muhalefetin gündeminde.. Zeybek:  “Vezirköprü 5. Derece  Kalkınma Bölgesi olmalı” Usta:  “Yatırımcı  Vezirköprü’de  yer bulamıyor”

Samsun’un iki muhalefet milletvekili Vezirköprü’nün durumunu gözler önüne serdi.

Samsun’un iki milletvekili Kemal Zeybek ve Erhan Usta Vezirköprü’yü Meclis’te dile getirdiler.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Vezirköprü’nün Samsun’un diğer ilçeleriyle birlikte 5. Derece Kalkınma Bölgesi olması gerektiğini belirtirken, Milletvekili Erhan Usta, Yatırımcıların Vezirköprü’de yer bulamadıklarını iddia etti.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM’de gündem dışı yaptığı konuşmada Samsun’a Cumhuriyet döneminde birçok yatırım yapıldığını, ancak bu iktidar döneminde satılan yatırımların bedellerinde yatırım yapılmadığını söyledi.
Zeybek; Türkiye genelinde Genç Çiftçi projesi ile dağıtılan hayvanların 1000 lira değerinde olduğunu iddia etmelerine rağmen gerçek fiyatların 300- 400 lira civarında olduğunu söyledi. Zeybek ayrıca, dağıtılan hayvanların veba hastalığı sonucu telef olduklarını, devletin hibe olarak verdiği hastalıklı hayvan satışından da kar elde ettiğini iddia etti.
Kredi kesintileri ile çiftçinin zor duruma düşürüldüğünü söyleyen Zeybek:

Tarım Kredi Kooperatifleri; Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullandırıyor, Ziraat Bankası faizler oranında komisyon ve hizmet bedeli adı altında kesintilerle çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Çiftçilerimizin mağduriyetlerinin son bulması için bu uygulamaya son verilmelidir.
Arpa, Buğday ve Ayçiçeğinde; taban fiyatların açıklanmasına rağmen Samsun ve Türkiye’de taban fiyatı ölçeğinde hiçbir ürünün kadar yeteri alımı yapılmamıştır. Çiftçimizin mağdur edilerek emeklerinin yok olmamasını bekliyoruz. Dedi.
Samsun’un şu anda Türkiye’nin üçüncü derece kalkınma bölgesi içerisinde bulunduğunu belirten Zeybek:

Samsun’un Havza’sı, Lâdik’i, Kavak’ı, Vezirköprü’sü, Yakakent’i, Terme’si, Alaçam’ı, Salıpazarı, Ayvacık, Asarcık İlçeleri altyapısı ve ekonomisi ile çok da iyi değillerdir. Bu bölgelerin tamamının en az 5’inci derece kalkınma bölgesine alınmasını talep ediyoruz. Dedi.
USTA: “Zamdan başka icraat görmedik!”
Samsun Milletvekili Erhan Usta ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in seçimden önce vaat ettiklerini yapmadığını söyleyerek; “Mustafa Demir’in vaatlerinin, Samsunlulara verdiği sözlerin takipçisi olacağıma söz vermiştim. Mustafa Demir, tam 200 gündür görevde… Zamdan başka icraat görmedik” Dedi.
Yatırımcı Vezirköprü’de Yer Bulamıyor
Samsunluların sudan ulaşıma, parkomattan mezar ücretlerine zamdan başka bir şey görmediklerini söyleyen Usta; Mustafa Demir, “Vezirköprü’ye OSB yapacağız, sanayi bölgesi yapacağız.” dedi. Vezirköprü’ye yatırım yapmak isteyenler veya yatırımını büyütmek isteyenler yer bulamıyoruz diyorlar. Olanı da terk edecek gibi gözüküyor…” diyerek sözlerine devam eden Usta, “Bir kenevir işi vardı, tarımsal üretimiyle, imalat sanayisiyle entegre tesisler kurulacaktı, unutuldu gitti gibi… Tarım, desteklenecekti. Bırakın desteklemeyi, tarımın kalbinde santrale, mangal kömürcülüğüne izin verildi.” dedi.

Share
390 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?