logo

Vezirköprü MYO Çocuk Gelişimi bölümü tarafından hazırlanan “Sesimiz Biziz” Sergisi Etkinliği Beğeni Topladı

Vezirköprü MYO Çocuk Gelişimi bölümü tarafından hazırlanan “Sesimiz Biziz” Sergisi Etkinliği  Beğeni Topladı

Vezirköprü Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 2.sınıf öğrencileri tarafından çocuklardaki farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan ve geçtiğimiz Cuma günü Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sesimiz Biziz” sergisi etkinliği beğeni topladı.

Cuma günü Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik kurdele kesiminin ardından Vezirköprü Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 2.sınıf öğrencilerinden Aslı Bilen tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmayla devam etti.

Bilen; “Çocuk istismarı ve ihmali, tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de önemli bir sorunlardan bir tanesidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılında paylaştığı rapora göre, 2-17 yaşları arasındaki 1 milyara yakın çocuk 2019 yılında fiziksel, cinsel ya da duygusal şiddete maruz bırakıldığı ifade edilmektedir.” Dedi.

Çocuk istismarının önüne geçebilmek için toplumsal düzeyde farkındalık yaratmak önemlidir diyerek sözlerini sürdüren Bilen; “Ülkemizde yapılan çalışmaların hedef kitlesini daha çok ebeveynler veya yetişkinler oluşturmakta olup, istismara uğrayan veya ihmal edilen çocuklara yönelik yeterli sayıda çalışmaya rastlanmamaktadır.

Aslında okul öncesi dönemde ve 1.kademeye devam eden çocuklarımızın gelişim özellikleri dikkate alındığında, istemeyen bir durumla karşılaşmaları durumunda çevrenin dikkatini çekme, karşı koyma, oradan uzaklaşma, yaşadıklarını veya duyduklarını güvendikleri kişilere anlatabilme gibi basit ama etkili sayılacak davranış özellikleri kazanmaları mümkündür.

Bu korunma davranışlarının çocuklarımıza kazandırılması ülkemizdeki çocuk istismarı ve ihmali vakalarında azalma meydana geleceği düşünülmektedir.
Bugün burada gerçekleştireceğimiz“SESİMİZ BİZİZ” temalı etkinliğimizin amacı da, Vezirköprü ilçesinde yaşayan çocuklarımızın ihmal ve istismara karşı kendi sesleri olmalarına yardımcı olmaktır.

Diğer bir ifade ile “BİR ÇOCUK DEĞİŞİR, DÜNYA DEĞİŞİR” öğretisinden yola çıkarak ihmal ve istismarın mağduru olan çocuklarımızda farkındalık oluşturmak ve direnç davranışlarını geliştirmeye katkı saklamaktır.” İfadelerini kullandı.

Konuşma sonrası sergiyi gezen yetişkin ve çocuklara sergide sunulan projeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
Programa; Vezirköprü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Necati Tomal, Bölüm Sorumlusu Osman Senai Doğan, Uzman Psikolog Gülsüm Ceylan, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?