logo

VEZİRKÖPRÜ NASIL KALKINMAYI DENEMELİ?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’nün turizmle kalkınması olanaksızdır. Bunu en yakın il olan Sinop’u örnekleyelim.
Bilindiği gibi Sinop’ta deniz turizmi hakimdir.
Sinop yaz ayları dolar taşar, havalimanına günde iki üç kez uçak iner, kalkar.
Sinop’un meşhur cezaevine bile günlük olarak gelen ziyaretçi sayısı bizim Altınkaya Kanyonuna gelen ziyaretçi sayısının çok üstündedir.
Gerek ulaşım gerek deniz turizmine rağmen Sinop sürekli göç veren illerimizdendir.
Sinop’un ormancılığı da çok fazla olmamasına rağmen kalkınması için orman teşkilatı da yoğun ağırlık vermiştir. Ne yaparsanız yapın sonuç değişmiyor.
Vezirköprü’nün kalkınmasına gelince;
Kanyon, turizmi halk deyimi ile devede kulak kalır. O zaman kalkınmak için ne yapılmalı?
Yetkililer ve ilçenin önde gelenleri Vezirköprü çevresini incelemeli. Sonuçta çok bakir olan bölgede, her türlü tarımsal yapılanmanın uygun olduğunu göreceklerdir.
Mesela; Çeltek, Örencik, Avdan, Kıratbükü, Türkmen, Yeşiltepe Meralarını, Özyörük, Kaplancık, Güldere, Danabaş, Çekalan Yörelerini, Boğazkoru, Bayram, Güneyde Tepeören, Kuşçular, Kale, Boruk, Gömlekhisar hayvancılık için oldukça değerli ve uygun yerlerdir.
Ayrıca Vezirköprü her tür tarım ürünlerinin ve meyveciliğin yetiştirilmesine uygun tarım arazilerine sahiptir.
Ağaç işten başka sanayii de kurulamayacağına göre ilçe tarım sanayiine yönelmeli, kalkınmayı hayvancılık başta olmak üzere tarımda aramalıdır.
Bilindiği gibi ağaç işi kamyoncu esnafının tek iş kaynağıdır. Bundan dolayı ağaç işe destek olunmalıdır.
Hayvancılık da; bu işi yapabileceklere yöneticiler destek olmalı, devlet denetimli kooperatiflerle hayvancılık, tavukçuluk, yumurtacılık geliştirilmelidir.
Tarımda, fasulye, nohut, mercimek, bezelye gibi tarım ürünleri yine kooperatifçilikte geliştirilmeli.
Bu tarım ürünleri için küçük işletmeler halinde paketleme tesisleri kurulmalıdır.
Bilindiği gibi özellikle 3.dünya ülkelerinde tarım geriye gidiyor yada bilinçli olarak geri bıraktırılıyor.!..
Görüyoruz ki Çin ayçiçeğini bile çekirdek olarak ihraç ediyor.
Böyle bir dünya da tarım ülkeleri gözünü açmak zorunda.!..
Bütün şehir olan yerlerde valilerin kaymakamların iş yoğunluğu oldukça azalmıştır.
Kooperatifçilik konusunda, halka ve diğer üretim konularında öncülük edebilirler.
Böyle bir çalışma başlatacak yöneticiler halkın babası olur.
Böyle bir çalışmayı Vezirköprü Kaymakamı başlatabilir.
İnanarak, yürekten böyle bir çalışmayı başlatıp azda olsa başarı sağlayan bir kaymakam tarihi kişilik kazanır. Her türlü desteğe hazırız.
Düğüne, mevlüde, cenazeye gitmek hizmet değildir.
Kalkınmak için naçizane düşüncelerimizdir.

Share
833 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...