logo

Vezirköprü Ortaokul Üstü Okul Yaptırma Derneği kongresini yaptı Hedef: “Vezirköprü Lisesi” 24 Mayıs 1970 Pazar

Vezirköprü Ortaokul Üstü Okul Yaptırma Derneği  kongresini yaptı Hedef: “Vezirköprü Lisesi” 24 Mayıs 1970 Pazar

Vezirköprü’ye Ortaokul Üstü Okul Yaptırma Derneği kongresini düğün salonunda Kaymakam V. Mustafa Oruçoğlu’nun başkanlığında yapmış konuşan üyeler, derneğin Vezirköprü’ye açılması hususunun sağlanmasına çalışmasını istemişlerdir.
Kongrenin sonunda yapılan açık oylama ile yönetim kuruluna: Enver Günçavdı, Yusuf Ülker, İsmail Canikli, Vefai Teker, Abdullah Şengül, Mehmet Pişkinel, Orhan Uluçay seçilmişlerdir.
Öğrenildiğine göre dernek ilk hedef olarak Vezirköprü’ye lise yaptırma hususunu ele alacak. Gerekli müracaatı yaparak bunu Ankara’ya gidip izleyecektir.

Lise için her şey hazır
Bilindiği gibi Vezirköprü’ye açılacak lise için hemen her şey hazırdır.
Ortaokul binasının bir kısmı boştur. Sanat Enstitüsünde ve ortaokulda yeteri kadar öğretmen vardır. Derneğin şimdilik beş bin lira civarında parası mevcuttur.
Vezirköprü’ye Lise açılmasına üç öğretmen tayini ile emrin gelmesi kâfi gelecektir. Bu takdirde yüzlerce çocuk okuma imkanına kavuşacaktır. Sanat Enstitüsü’ne bina yapılınca da, Lise bu binada tedrisata devam edebilecektir.
Yağmura Rağmen 19 Mayıs Vezirköprü’de Örnek Bir Şekilde Kutlandı
Pazartesi gecesi ortaokul daha önce perdelerine Gölköy’de ilk defa açtığı “Karaların Mehmet” piyesini oynadı.
Salı günü 19 Mayıs’ın 51.yıldönümünü kutlamak üzere, yeni sağlık merkezi yanındaki arsaya gidildi. Kutlamayı takiben İstiklâl Marşı’ndan sonra Kaymakam V. Mustafa Oruçoğlu kısaca günün önemini belirten konuşmasıyla töreni açtı.
Daha sonra öğretmen Fikret Keleş’in konuşması ve sonra da öğrencilerin konuşmasıyla konuşma bölümü sona erdi.
Gösteriler
Sıkış durum olmadı gösterilerde… ESE’nin edebiyat ve spor öğretmeni Ünal Çallı’nın yönetiminde ve çok güzel hazırlanmış kız ve erkek öğrencilerin gösterileri başladı.
Şimdiye kadar yapılanlarla kıyaslanmayacak güzellikteki hareketler, seyircilerin sürekli alkışlarını topluyordu. Çallı’nın çaldığı akordeonla başlayan sahaya güzel bir şekilde öğrencilerin girişini, daha sonra çok beğenilen hareketlerin yapılması izledi.
Daha geniş imkanlı Samsun’da seyrettiklerimiz ayarında olan gösterilerde, ortaokulun ve Erkek Sanat Enstitüsü’nün öğrencileri hakikaten alkışlara hak kazanacak başarılar gösterdiler.
Daha Erkek Sanat Enstitüsü hareketlerini bitirmeden yağmur başladı. Bu yüzden ortaokulun hareketlerini izlemek mümkün olmadı. Fakat her yıl alışageldiğimiz değişmeyen gösteriler yerine yenilerinin yapılması ilçemizde hakikaten herkesin günlerce bahsettiği konu oldu.
“İlgili Memur Hakkında Aylardır Uğraşıyoruz”
Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne Vezirköprü
3 Mayıs 1970 tarihli gazetenizin notlar sütununda vekaletimizle ilgili yazıyı memnuniyetle okuduk.
Bahse konu memur hakkında aylardan beri uğraşmaktayız. Memuriyet hükümleri birçok formaliteyi gerektirdiğinden ancak şartlar tamamlanmış oluyor.
Bu hususta gerek Sağlık Müdürlüğü ve gerekse Hükümet Tabipliğimiz hassasiyetle durmaktadır. Yerinde ilgili ikazlarınızın devamını bekler saygılar sunarız. 18/5/1970 Dr. Servet Atilla Devlet Hastanesi Baştabibi ve Hükümet Tabibi
Ortaklardaki Cenazeden Dönen Traktör Devrildi Bir Kişi Öldü
İlçemizin Çalman Köyü’nden Ortaklar’a cenazeye gidip dönen bir traktör çamurlu yollardan geçerken devrilmiş bir kişi ölmüş, 15 kişi de muhtelif yerlerinden yaralanmışlardır.
Çalman köylü 25 yaşında Hüseyin Alper 55 AP 620 plakalı Massey Ferguson marka traktör ile çamurlu ve kaygan yoldan geçerken devrilmiş, traktörde bulunan on beş kişiden Bahçekonak köylü Bilal Bilgin derhal ölmüş diğerleri de muhtelif yerlerinden yaralanmışlardır.
Ehliyetsiz olduğu tespit edilen traktör şoförü tutuklanmıştır.

Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?