logo

Vezirköprü Özel Eğitim Uygulama Okulu Dünya Engelliler Haftası’nı Etkinliklerle Kutladı

Vezirköprü Özel Eğitim Uygulama Okulu Dünya Engelliler Haftası’nı  Etkinliklerle Kutladı

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında geçtiğimiz hafta Cuma günü Belediye Kültür Merkezi Salonu’nda program düzenlendi.

Düzenlenen programın açılış konuşmasını Vezirköprü Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Mehmet Yaman yaptı.
Yaman; “Dünya üzerinde nüfusun yüzde 11’i ülkemizde ise yüzde 13’ü civarında bir engelli nüfusu var bu da ülkemizde 10 Milyon engelli aileleri ile birlikte 30 Milyona yakın bir nüfus yükünü oluşturmakta.
Bana göre engellilerin en büyük sorunu yok sayılmaları, ilgisizlik hatırlamak istemediğimiz anılarımızda eve hapsedilen, zincirlenen, deli diye nitelenen, ihmal istismar ve şiddete maruz kalan sevgiye ve ilgiye aç çocuklar.

O günlerden bu günlere geldiğimizde çok daha iyi durumdayız 100ün üzerinde öğrencimizle ilkokul-ortaokul-lise kademelerinde tüm çocuklarımız hafta içerisinde evinden alınmakta sıcak yemek hizmetleri sunulmakta okul esnasında ve araçta servis görevlileri kendilerine eşlik etmektedir.
Yeri geldiğinde yemeğini yiyemeyen öğrencimize yemek yedirmekte, yürümekte zorlananların kollarına girip yürütmekte tuvalete eşlik etmekte, araca inip binerken kemerlerini bağlamaktalar. Bu eğitimler dışında bakım ve engelli maaşları özel rehabilitasyonlarda sürece dahil.
Geçmişte ki kötü durumdan bugün geldiğimiz nokta dünyada belki de engellilere en çok destek olan ülkeyiz. Haricen bizlerde sosyal sorumluluk ve diğer projeler ile engellilerin rehabilitasyonu ve oryantasyonu için çalışmalar yapmaktayız.

Bazen yolda ölen bir kedinin başına gidip samimi bir şekilde ellerini açan öğrencimize ne yaptığını sorduğumuzda o ölmüş ona dua ediyorum diyebiliyor, yada yavru bir köpeğe Ben bunun annesiyim diyebiliyor penaltı vuruşunu kaçıran rakibine üzülme yeniden at diyebiliyor, kendi engeline bakmadan arkadaşına yardım etmek için çırpınıyor. Bazen düşünüyorum biz mi onlara ders veriyoruz onlar mı bize.

Bizler onlar için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz bu bağlamda devletimizin gücünü hissediyor ve sayın kaymakamımıza, üstesinden gelemediğimiz birçok işte bize her zaman destek olan belediye başkanımıza, İlçe Milli Eğitim müdürümüze, şube müdürlerimize, programımızda emeği geçen öğretmen öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.
Konuşma sonrası öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlikler sonrası yine öğrenciler tarafından hazırlanan El Sanatları Sergisi, Resim Sergisi ve Sanat Atölyeleri misafirler tarafından gezildi.

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?