logo

Vezirköprü Panayırı Çok Kalabalık Oldu Pazar Günü Sona Erdi 28 Eylül 1969 Pazar

Vezirköprü Panayırı  Çok Kalabalık Oldu Pazar Günü Sona Erdi 28 Eylül 1969 Pazar

Davullar çalıyor, zurnalar ötüyor, panayır devam ediyor. Büyük bir intizamsızlıkta gözlere çarpmaktadır panayırda… Ruletler, yargıtayın yasak ettiği langırtlar, halkalar o kadar kalabalık ki Luna parkı güç bulursunuz bu panayırda…
Gece elektrik derdi olmazsa pırıl pırıl olacak panayır. Ne var ki idare edilemeyen elektrik durumu panayırı da etkilemekte…

Güreşler
Cumartesi günü yapılan güreşlerde Destede güreşen Gümüşhacıköylü Mustafa Sarıtaş birinciliği, Vezirköprü’nün Karkucak köyünden Mustafa Sağdıç’da ikinciliği almışlardır.
Ayakta da Lâdik ilçesinden Hidayet Bacaksız birinci, Gümüşhacıköylü İsmail Çelik ikinci olmuştur.
Küçük orta: Alaçam’lı Mehmet Uzunay birinciliği, ikinciliği Naim Uzunaz, üçüncülüğü de Kavaklı Ekrem Kale almıştır.
Büyük orta: Gümüşhacıköylü Dursun Candemir birinciliği, Amasyalı Salih Topcan ikinciliği almıştır.
Başaltı: Biriciliği Bafralı Turgut Kılıç, ikinciliği Lâdikli Süleyman Kaya almıştır.
Baş: Amasyalı İsmail Topcan birinciliği, ikinciliği ise Amasyalı İsmail Topcan, ikinciliği ise Amasyalı Mustafa Onur almış ve böylece güreşler son bulmuştur.
Şehir kulübü cinayeti kovuşturması devam ediyor
Gülami’nin Mezarı Açılacak Mı?
Önseçim arifesinde şehir kulübü terasından öldürüldüğü öne sürülen Gülami Gümüş’ün cinayete kurban gitmesi ilçemizde günün mevzuu olarak devam etmektedir.
Bu arada verilen haberlere göre: Gülami Gümüş’ün cesedi mezardan çıkarılarak ölüm haline getirilinceye kadar dövülüp dövülmediğini anlamak için otopsi yapılması muhtemeldir.
Diğer taraftan öğrenildiğine göre: savcılık dört kişi hakkında kovuşturma yapmıştır. Haklarında dava açıldığı belirtilen dört kişi: Belediye Zabıta Memuru H.İ., G.S. ve o akşam Gülami Gümüş’ün misafiri F.K.’tır.
Kovuşturma devam etmektedir.
Havza-Vezirköprü minibüsçüleri arasında anlaşma bozuldu
Polis Tedbir Almazsa Her An Kanlı Olaylar Çıkabilir
Vezirköprü minibüs şoförleri ile Havza minibüs şoförleri arasında her an hadise çıkabilecek büyük bir anlaşmazlık vardır.
Vezirköprü minibüslerine Havza’da Havza’lılar, Havza minibüslerine de Vezirköprü’dekiler yolcu vermek istememektedirler. Bu anlaşmazlık yeni bir olayın doğmasına yol açabilir.
45 öğrencisi var, öğretmen ve yöneticisi yok. Okullar açıldı fakat
Sanat Enstitüsünün Açılması Gecikiyor
Vezirköprü Erkek Sanat Enstitüsüne hepsi Vezirköprülü olmak üzere tam 46 öğrenci kayıt olmuştur.
Vezirköprü dışından henüz müracaat yoktur.
Bu yıl sadece tesviyecilik bölümü açılacak olan Sanat Enstitüsüne henüz öğretmen ve yönetici gelmediğinden okulun açılması gecikmiştir.
Erkek Sanat Enstitüsü lise seviyesindedir.
İsteyen gerekli şartları yerine getirerek üniversiteye devam edebilmektedir.
Bir Baba Beş Yılda Dört Defa Sattığı Kızından On Beş Bin Lira Kazanmış
“Baban Ankara’da Hasta” diye götürdüğü kadını Bursa’ya götürüp satmak istediği iddiasıyla ihbar edilip tutuklanan M.G. gazetemize gelerek işin iç yüzünü şöyle anlatmıştır. M.’nın iddiasına göre:
Kızını Satan Baba!
“Asıl beyaz kadın ticareti yapan, kızın babasıdır. Bu iddia ile de tutuklanmıştır. Ben serbest bırakıldım. Aşağınarlı köyünden B.U. kzını önce, köylüsü O.’na satmış, beş yıl sonra da kaçırıp Durağan Boyabükü’nden A. İsimli birine 6 bin liraya vermiştir. Boyabükü’nde bir hafta kaldıktan sonra kaçan kızın da eskidikçe fiyatı düşmeye başlamış, bu sefer de Yağcı’lı O. isimli birine üç bin liraya satılmıştır. Yağcı’da kısa bir süre duran kadın bu sefer tekrar babasına kaçmıştır. M.G. bundan sonrasını şöyle anlatmıştır: “Ben Ankara’da iken bu kadın ve babası beni buldular. (beni amcan gönderdi, kızımı sana vereceğim) diyen babası (1,500 lira başlık alırım. 500 lira da Ankara’da masrafım var. İki bin lira ile bu iş olur.) dediler. Kadın on gün nikâhsız benim yanımda kaldı. Sonra da başına bu iş geldi. İftira ettiler. Mahkemede her şey meydana çıktı. Kızın babası tutuklandı.” Demiştir.
Ortaklarlı Kadın
Havza Ortaklar köyünde kocasını balta ile keserek öldürdüğü iddia olunan ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde idam talebiyle yargılanan kadının duruşmasına Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam olunmuştur.

Share
167 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?