logo

Vezirköprü Protokolü Cezaevinde Bayramlaştı 9 Mart 1969 Çarşamba

Vezirköprü Protokolü Cezaevinde Bayramlaştı 9 Mart 1969 Çarşamba

Vezirköprü Cezaevindeyiz. Savcılığın davetini alır almaz, VATANDAŞ gazetesinden gitmek imkanı bulabilen bizler, sabah saat 10’da cezaevini boyladık.
Fakat bu böyle korktuğumuz cinsten bir “Cezaevi Boylaması” değildi. Hatta üstelik ödevini yapmış insanların iç huzurunu bayramın sosyal yönünü en iyi değerlendirmenin rahatlığını veriyordu insana…
Cezaevi diğer sosyal faaliyetlere imkan bırakmayacak bir binada olsa, istenince bir şeyler yapılabiliyordu. Nitekim Ramazan bayramında ilk defa uygulanmış, bu kurban bayramında da ikincisi yapılan güzel bir gelenek olmuştu.
Beşpınarlılar Vali Ünlüer’den:

Ortaokul, PTT Nüfus M. Sağlık ocağı istediler
Hamdi Ömeroğlu’ndan sonra ilk defa bir vali, Kunduz Ormanlarının soğuk suları ve kuzu ziyafetleri yerine köylümüzün iç durumunu incelemeye partizan tesirlerden uzak olarak gitmiş, ilçede memnuniyet uyandırmıştır.
Geçtiğimiz hafta Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer, Kaymakam Niyazi Şeker, İl genel meclis üyeleri Faruk Uluçay (A.P.), Hüseyin Şengül (CHP)’yi alarak sefalet ve her türlü devlet hizmetinden yoksun bırakmış, 10 binden fazla insanın yaşadığı bucağa gitmiştir. 20.asırda doğru dürüst yolları hatta çocuklarının nüfus kaydı bile olmayan, sağlık hizmeti götürülmediği için en basit hastalıktan senede yüzlerce çocuk ölen Beşpınar bucağında vali Ünlüer büyük bir içtenlikle karşılanmıştır.
Ünlüer’de “Derneğinizi kurun, paranızı toplayın biz de bir şeyler yapmaya çalışalım” demiştir.
Samsunda basın haber verilmeyen mühim toplantıda karar alındı
Samsun’a Çimento fabrikası yapılacak
Ünlüer, bu önemli eserin halk iştirakiyle 80 milyona yapılacağını açıkladı
Geçtiğimiz hafta Samsun ili için büyük öneme haiz halk iştirakiyle vücuda gelecek dev bir eser için ilk toplantı Samsun Ticaret Odası’nda Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer’in bakanlığında yapılmıştır.
Parti il başkanları il genel meclis üyeleri belediye başkanlarının iştirakiyle Samsun basınına haber verilmeksizin yapılan toplantıyı; Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer güzel bir konuşmayla açmış, 80 milyona çıkacak, 400 bin ton kapasiteli Samsun Çimento fabrikasını iki firma hiçbir iştirake lüzum görmeksizin yapmayı teklif etmişlerse de, Ünlüer bunu kabul etmemiş bu karlı işi halka açık şirket halinde yapacağını, fabrikanın tamamen halkın olacağını bildirniştir.
Vezirköprü’ye ortaokul üstü okul yapacak dernek çalışmalara başladı. Dernek başkanı bayan avukat:
Vezirköprü’ye Lise veya Sanat Okulu Yapacağız Diyor
Vezirköprü’ye ortaokul üstü okul yapacak dernek genç ve bayan avukat Semiha Yücel’in başkanlığında çalışmalara başlamıştır.
Karayolları kulübesi önünde devrilen kamyonda 1 kişi öldü
İlçemize 5-6 km. uzaklıkta karayolları kulübesi önünde geçtiğimiz Pazartesi günü içinde 25 kadar yolcu bulunan kamyon frenleri patladığı için devrilmiş 6’sı ağır olmak üzere 15 kişi yaralanmıştır.
Öğrendiğimize göre yaralılardan Bayram köylü hacı Hasan ölmüştür.

Share
1193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?