logo

Vezirköprü Sanat Enstitüsü törenle açıldı Ünlüer: “Sanat Enstitüsü Vezirköprülülerin Eseridir” 26 Ekim 1969 Pazar

Vezirköprü Sanat Enstitüsü törenle açıldı Ünlüer: “Sanat Enstitüsü Vezirköprülülerin Eseridir” 26 Ekim 1969 Pazar

Vezirköprü Erkek Sanat Enstitüsü törenle açıldı.
Törende, Vezirköprü’ye bu eseri kazandırmakta inkâr edilmeyecek kadar büyük rolü ile Vezirköprülülerin unutulmaz sevgisini kazanmış Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer ve Milli Eğitim Müdürü Hasan Basri Özgen ayrıca Samsun’dan birçok şeref misafiri ve Devrim Ortaokulunun takdirle anılan bandosu da bulunuyordu.
Öğrendiğimize göre belediyede misafirlere yemek verildi. Daha sonra da Ortaokul ile birlikte tedrisat yapacak Erkek Sanat Enstitüsüne gidildi.

Tören Başlıyor
İlk konuşan Enstitü Müdürü A. Saadettin Yücel, uygarlığın gelişmesinin Tekniğe borçlu olduğunu söylemiş 4 öğretmen 68 öğrencinin bulunduğunu açıklamıştır. Gece yarılarına kadar otel odalarında barakalarda çalışan Sanat Enstitüsü müdürünün konuşmasından sonra Erkek Sanat Enstitüsünün Vezirköprü’de takdire değer çalışmalar yapmış Kaymakam Rasim Baş konuşmuştur. İrticalen yaptığı konuşmada Baş; Vezirköprü’nün yıllardır arzusu olan Erkek Sanat Enstitüsünün açılmasında emeği geçenlere teşekkür etmiş, E.S.E.’den mezun olanlar ise girebilecekleri gibi daha yüksek okullara da girebileceklerdir.
Milli Eğitim Müdürü Konuşuyor
Güzel bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Hasan Basri Özgen de: (Değerli valim, değerli öğretmen arkadaşlarım, değerli yavrularım diye başladığı konuşmasında 1969’un Samsun’a uğur getirdiğini Samsun’un Terme ve Alaçam da olmak üzere bu yıl ki iki köy ortaokul kazandığını, Samsun’un 10 köyünde Ortaokul bulunduğunu, bu yılın Samsun’un eğitim yönünden bayram yılı olduğunu) açıklamıştır.
Vezirköprü Erkek Sanat Enstitüsü iki barakadan ibaret değildir. Büyük donatım ister demiştir.
Vezirköprü Sanat Enstitüsü dolayısıyla büyüklerimize ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki yakınları ve çalışması dolayısıyla bu işi gerçekleştiren Sayın Ünlüer’e, Sayın Milli Eğitim Bakanı’na, mahalli basına, Eski Samsun Milletvekillerine şükran ve teşekkürlerimi arz ederim. Hayırlı olmasını dilerim. Demiştir.
Türk Bayrağını Yırtan Amerikalıları Fikir Kulübü Telin Etti
Mazlum, fakir sömürülen milletlerin haracını yiyen azılı kabadayı ve büyük emperyalist Amerika’nın kirli ve gizli işlerine basamak teşkil eden Samsun’daki üstünde şerefimiz, namusumuz olan bayrağımızın yırtılması olayını nefretle karşılar ve Vezirköprü Fikir Kulübü olarak daima sömürücü Amerika’nın ve yerli uşaklarının karşısında olacağımızı bir kez daha haykırırız. Vezirköprü Fikir Kulübü adına Naci Çilingir
CHP Samsun İl Başkanı Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz etti
“Bu Üç AP’Lİ Samsun Milletvekili Olamaz”
CHP Samsun İl Başkanlığı, yapılan Genel Milletvekili seçimlerinde “Milletvekili seçilen üç AP’linin milletvekilliklerinin iptali için” Yüksek Seçim Kuruluna başvurmuşlardır.
CHP İl Başkanlığınca yapılan itirazda “İsmet Yalçıner’in yüz kızartıcı bir suç işlediği, Nafız Yavuz Kurt’un Bafra Belediye reisi yardımcılığından ve Doğan Kitaplı’nın da Ziraat Bankası Meclis idare kurulu üyeliğinden gerekli süre içinde istifa etmedikleri” ileri sürülmüştür.
Havza’lı İsmet Yalçıner’in yüz kızartıcı suç işlediği, Nafız Kurt’un Belediye Başkan Yardımcılığından Doğan Kitaplı’nın Ziraat Bankası’ndan istifa etmedikleri ileri sürülmüştür.
Yüksek Seçim Kurulu CHP’nin itirazını kabul ederse bu üç milletvekili düşecek açık kalan yerlerine gelecek yıl senato seçimi ile birlikte 3 milletvekili seçimi yapılacaktır.
Nafız Kurt aynı zamanda AP grup yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?