logo

Vezirköprü sarımsakta markalaşabilir..

Vezirköprü sarımsakta markalaşabilir..

Yaklaşık 4 yıl önce Vezirköprü’de görev yapan banka müdürü Cüneyit Karakaş’ın özel gayretleriyle ekimi yoğunlaşmaya başlayan sarımsak Vezirköprü’de tarımda alternat1566777_620x410if gelir kaynağı olmaya başladı.
İlçemizde kısa sürede artan sarımsak ekiminin bu yıl 200 dönüme ulaştığı öğrenildi.
37 ekicinin İlçe Tarım Müdürlüğü desteğiyle 63 kişinin ise kendi imkanlarıyla ekimini yaptığı sarımsak, hem pek çok ürüne göre kolay hem de gelirinin yüksek olması sebebiyle tercih edilen bir ürün olmaya başladı.
Sarımsak ekiminin 3 dönümden fazla olması durumunda devlet desteği alınabileceği belirtiliyor.
İlk denemeleri İlçe Tarım Müdürü Dursun Okur zamanında yapılan sarımsak için Vezirköprü’de üretilen ürünlerin değerlerinin Taşköprü sarımsağından bile daha yüksek olduğu bu kalitede ürünün ve rekoltenin sarımsak üretiminin gelişmesinde etkili olacağı da gelen bilgiler arasında.
Dönümde 750 kg. ile 1 ton arasında ürün verdiği kaydedilen sarımsak için, dönüm maliyetinin yaklaşık bin lirayı bulduğu, zaten zor geçinen Vezirköprü çiftçisinin bu maliyetten kaynaklı olarak ekimi artıramadığı belirtiliyor. Ancak yapılacak özellikle tohum destekleri ile düşecek maliyetin, sarımsak üretimini artırabileceği, böylece sarımsakta dışarıdan alıma bağlı olan Türkiye’nin de gelirinin artabileceği söyleniyor.

Share
739 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?